Onlıne Randevu Al

Köprü mü İmplant mı? Avantajları ve Dezavantajları

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Köprü mü İmplant mı?

Diş eti çekilmeleri, diş eti hastalıkları, ilerleyen yaş, çürükler ya da travmalar ağız içerisinde diş kaybına neden olur. Diş kayıpları yalnızca estetik olmayan bir görüntü yaratmakla kalmaz, aynı zamanda yüz ve çene anatomisinin bozulmasına ve hatta konuşma ya da çiğneme bozukluklarına bile neden olabilir. Eksik dişlerin tamamlanmasında en sık kullanılan iki yöntem köprü ve implant tedavileridir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına hastaların ağız ve çene yapısı incelenerek karar verilir.

köprü ve implant nedir

Köprü Nedir?

Diş kayıplarının tedavi edilmesinde en yaygın kullanılan yöntemlerden olan köprü, kayıp dişin sağında ve solunda yer alan dişleri de kapsar. Sağda ve solda yer alan dişler küçültüldükten sonra üzerine yerleştirilen köprü ile eksik diş tamamlanmış olur.

Tedavi öncesinde hastaların diş röntgeni çekilerek eksik dişlerin durumu ve çene yapısı hakkında bilgi sahibi olunur. Ardından sağda ve solda yer alan dişler törpülenir ve bu dişler boşluğa yerleştirilecek olan diş için sabitleme görevi görür. Hastanın ağız ve çene ölçüsü alındıktan sonra köprü diş protezi kişiye özel olarak, hastaların diş rengine ve diş yapısına uygun şekilde üretilir. Hazırlanan köprü protezi ağız içerisine yerleştikten sonra herhangi bir sorun olmadığından emin olunur ve operasyon sonuçlandırılır.

Ağız yapısı implant tedavisine uygun olmayan hastalara köprü tedavisi önerilir. Hastaların ağız ve diş yapıları diş hekimi tarafından incelendikten sonra geleneksel köprü, Maryland (kanatlı) köprü ve implant destekli köprü uygulamalarından biri tercih edilir.

Eksik dişlerin tamamlanmasında en sık kullanılan iki yöntem köprü ve implant tedavileridir. Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına hastaların ağız ve çene yapısı incelenerek karar verilir.

Köprü Tedavisinin Avantajları

 • Estetik ve doğal bir görünüm yaratılır,
 • İşlevsel sorunların giderilmesinde etkilidir,
 • Güvenilir ve risk barındırmayan bir yöntemdir,
 • Tedavi süreci kısa sürede tamamlanır,
 • Maliyetler implant tedavisine göre daha düşüktür.

Köprü Tedavisinin Dezavantajları

 • Sağda ve solda yer alan komşu dişlerin kesilmesi gerekir,
 • Sağdaki ve soldaki dişlerde kuron uygulaması varsa köprü tedavisi sonrası bu uygulamanın yeniden yapılması gerekir,
 • Köprü altındaki dişlerin çürümesi sorun yaratabilir,
 • Sinirlerde oluşan problemler için kanal tedavisi gerekir,
 • Diş eti hastalıklarının ortaya çıkması riski implant tedavisine göre daha fazladır,
 • İmplantlar ile mukayese edildiğinde daha kısa bir ömre sahiptir.

İmplant Nedir?

İmplant, eksik dişlerin tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Bu yöntemde titanyumdan yapılmış vidalar çene kemiğinin içine yerleştirilir ve üzerine diş protezi yerleştirilir. Bu yöntemin en temel avantajı komşu dişlerin herhangi bir zarar görmüyor oluşudur. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalar doğal bir kök gibi davrandığından yemek yeme, konuşma ve hatta gülme gibi işlevsel fonksiyonlar etkilenmez. Protez ya da köprü yöntemlerine çok daha kalıcı olduğundan daha fazla tercih edilir.

İmplant tedavisinde önce röntgen çekilmesi, çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsünün alınması gerekir. Sedasyon altında gerçekleştirilen implant tedavisi için kullanılan iki farklı yöntem şunlardır:

 • İmplant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılması esasına dayanan tek aşamalı implant tedavisi.
 • İmplant takıldıktan sonra üzerinin diş eti ile kapatılması ve iyileşme tamamlandıktan sonra protez takılması esasına dayanan iki aşamalı implant tedavisi.

Her iki yöntemde de iyileşme süreci üst çene için 6 ay, alt çene içinse 3 aydır. Bu süreler boyunca hastaların yaşamına devam edebilmesi için geçici köprü uygulaması yapılır.

İmplant Tedavisinin Avantajları

 • Hem estetik hem de işlevsel sorunların giderilmesinde etkilidir,
 • Sağdaki ve soldaki dişlerin zarar görmesi söz konusu değildir,
 • Çürüme riski son derece zayıftır.

İmplant Tedavisinin Dezavantajları

 • Köprü tedavisine kıyasla çok daha yüksek maliyetlidir,
 • Uzman ve deneyimli hekimler tarafından doğru şekilde yapılması büyük önem taşır,
 • Cerrahi müdahale gerektirir.

Her ne kadar bu avantajlara ve dezavantajlara bakarak bir karar vermek çok zor olmasa da, bazen belirleyici olan hasta tercihleri değildir. Çünkü bazı hastaların ağız ve çene yapısı implant ve köprü için uygun olmayabilir. Böyle durumlar diş hekiminin önerilerine kulak vermek gerekir.

Hangi Tedavi Şekli Daha İyi: Köprü mü İmplant mı?

Hem implant hem de köprü estetik ve işlevsel sorunları giderir. Fakat bu iki yöntem arasındaki bazı farklardan da söz etmek mümkün. Bu farklar hangi yöntemi seçmeniz gerektiği konusunda size fikir verebilir:

 • İmplant tedavisi köprü tedavisi ile mukayese edildiğinde yapısal olarak çok daha kalitelidir.
 • Köprü her ne kadar işlevsel olarak sorunları çözüyor olsa da diş kökü gibi hareket edemez; yani implant gerçek dişe daha yakındır.
 • Hem implant hem de köprü her ne kadar dayanıklı olsa da, implant köprüye göre çok daha dayanıklıdır.

Yalnızca bu farklar bile göz önünde bulundurulduğunda implantın köprüye göre çok daha kaliteli bir yöntem olduğu ortadadır. Bu yüzden eğer ağız ve çene yapınız müsaitse ve bütçe olarak bunu karşılayabilecek durumdaysanız eksik dişleri tamamlamak için implant tercih edebilirsiniz. Ayrıca her iki uygulamanın da alanında uzman ve deneyimli diş hekimleri ve cerrahlar tarafından yapılması gerektiğini unutmayın!

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.