Onlıne Randevu Al

20’lik Diş Nedir? Gömülü Yirmilik Diş Çekimi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. 20’lik Diş Nedir? Gömülü Yirmilik Diş Çekimi
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 3.7]

20 Yaş Dişi Cerrahisi
20'lik Diş Çekimi

Yirmilik dişler (yirmi yaş dişi), ağzın arkasındaki, normal olarak ortaya çıkmaları veya gelişmeleri için yeterli alana sahip olmayan üçüncü azı dişleridir. Yirmi yaş dişleri, ağızda çıkan son yetişkin dişlerdir. Çoğu insan ağzın arkasında dört yirmi yaş dişine sahiptir; ikisi üstte, ikisi altta.

20lik yaş dişi

Gömülü 20 yaş dişleri ağrıya, diğer dişlerde hasara ve diğer diş sorunlarıyla beraber diş eti problemlerine neden olabilir. Bazı durumlarda gömülü yirmi yaş dişleri, ani bir soruna yol açmayabilir ancak arka bölgelerde ve temizlenmesi zor oldukları için diş çürümesine ve diş eti hastalığına diğer dişlere göre daha savunmasız olabilirler.

Ağrıya veya diğer diş komplikasyonlarına neden olan gömülü yirmi yaş dişlerinin genellikle çekilmesi önerilir. Bazı diş hekimleri ve çene cerrahları, gelecekteki sorunları önlemek için semptomlara neden olmayan gömülü yirmilik dişlerinin çıkarılmasını da önermektedir.

Her ne kadar 20 yaş dişi olarak adlandırılıyor olsa da, ilerleyen yaşlarda kendisini çeşitli semptomlarla gösterebilecek olan 20’lik dişler yaşam kalitesini olumsuz olarak etkiler. 20’lik dişlerin yarattığı semptomların en yaygın olanı ağrı olsa da ağız kokusu ve diş eti problemleri bu semptomlara eşlik edebilir. Panoramik röntgen ya da tomografi gibi yöntemlerle görüntülenebilen 20 yaş dişleri, mevcut belirtilerin ortadan kaldırılması ve yaşam konforunun artırılması adına, alanında uzman hekimler tarafından cerrahi olarak çıkarılabilir. 

Yirmilik Diş Nedir?

Yirmilik dişler (yirmi yaş dişi) Genellikle ağzın arkasındaki, normal olarak ortaya çıkmaları veya gelişmeleri için yeterli alana sahip olmayan üçüncü azı dişleridir.

Yirmi yaş dişleri, ağızda çıkan son yetişkin dişlerdir. Çoğu insan ağzın arkasında dört yirmi yaş dişine sahiptir; ikisi üstte, ikisi altta.

20 yaş dişleri ağrıya, diğer dişlerde hasara,diş ve dişeti iltihabına, diğer diş sorunlarına neden olabilir.
Ağrıya veya diğer diş komplikasyonlarına neden olan gömülü yirmi yaş dişlerinin genellikle çekilmesi önerilir.

Bazı diş hekimleri ve çene cerrahları, gelecekteki sorunları önlemek için semptomlara neden olmayan gömülü yirmilik dişlerinin çıkarılmasını da önermektedir.

Altta ve üstte 10’ar tane olmak üzere toplamda 20 tane olan süt dişlerinin gelişimi, bebekliğin 6. ayında başlayarak 3 yaşına kadar devam eder. 9-10 yaşlarına gelindiğinde ise süt dişleri dökülür ve yetişkin dişleri çıkmaya başlar. Çocukluk ve ergenlik döneminde toplamda 32 tane olması gereken yetişkin dişlerinin 28 tanesi gelişimini tamamlar. 4 büyük azı dişi olarak nitelenebilecek olan 20’lik dişler ya da 20 yaş dişleri ise kendilerine sürebilecekleri uygun alan bulamadıklarından, gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayamaz ve gömülü kalır.

Bir diğer ifadeyle 20 yaş dişi ya da 20’lik diş, ağız içindeki diş diziliminin en sonunda bulunan, çenenin her iki tarafında konumlanmış azı dişleridir. 18 ila 25 yaş arasında sürmesi beklenen bu dişlerin çene kemiği içinde gömülü kalmalarının en temel nedeni, kendilerine düzgün sürebilecekleri bir alan bulamamalarıdır. Bu dişler, özellikle sürmeye meylettikleri 20’li yaşlarda çeşitli semptomlara neden olduklarından, 20’lik dişler ya da 20 yaş dişi olarak adlandırılırlar. 

IMPACTED TEETH IN TURKEY

Diş ağrısı ciddi bir enfeksiyonun ilk belirtisi olarak başlayabilir bu sebeplerle bu diş ağrısı problemin ertelenmemesi ve hemen bir diş hekimine başvurulması oldukça önemli.

20 yaş diş çekimleri için cerrahi alanında eğitim almış çene cerrahları bu problemlerinizi gidermek için sizlere çözüm olacaktır.

20 yaş diş çekiminin süresi çekimin zorluğu, dişin anatomik konumu,akut ve kronik bir durum olup olmaması ve hastanın şikayetleri ve sistemik durumu gibi çok çeşitli etkene bağlıdır.

 

Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik diş çekimi, cerrahi tecrübe ve yetenek gerektiren bir işlem olmakla birlikte çene cerrahlarının rutinde uyguladığı tedavilerle bu şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz.

Yirmi yaş dişi çekimi, ağzınızın arka köşelerinde üstte ve altta bulunan dört kalıcı yetişkin diş olan bir veya daha fazla yirmi yaş dişini çıkarmak için cerrahi bir işlemdir. Bir bilgelik dişinin büyümesi için yer yoksa ağrı, enfeksiyon veya diğer diş problemleriyle sonuçlanırsa, muhtemelen çekmeniz gerekecektir.

Yirmilik diş çekimi, bir diş hekimi veya bir çene cerrahı tarafından yapılabilir. 20 yaş dişinin neden olduğu ağrı, şişlik, yemek birikmesi (food impaction), enfeksiyon, ortodontik ve diş eti problemleri sonucunda genellikle 20 yas dişinin çekimine karar verilir. Ardından bu çekim işlemi, işlemin zorluğuna göre bir diş hekimi ya da çene cerrahi tarafından yapılabilir.

Gelecekteki olası sorunları önlemek için, bazı diş hekimleri ve çene cerrahları, gömülü dişler şu anda sorun yaratmasa bile yirmilik diş çekimi önermektedir. 

Yirmilik Diş Ağrısı Çözümleri

Uygulayacağınız buz, reçetesiz ağrı kesiciler ve çeşitli gargaralarla ağrı hafifleyebilir fakat durumun kötüleşmemesi adına hemen bir diş randevusu almanız en doğru karar olacaktır. 

→ Buz Çipleri

Ağrıyı uyuşturmak ve şişmeyi azaltmak için ağrılı yirmi yaş dişlerine uygulayın.

→ Reçetesiz Ağrı Kesiciler

Ağrılı yirmi yaş dişlerinin neden olduğu rahatsızlığı geçici olarak hafifletmeye yardımcı olabilirler.

20’lik diş çekimi hakkında detaylı bilgi almak ve Ekiz Diş Kliniği’nden randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

20 Yaş Dişi Neden Gömülü Kalır?

Antropologların ortaya attığı bir görüşe göre, yıllar içinde insanların beslenme alışkanlıklarının değişkenlik göstermesi, çene kemiklerinin küçülmesine ve 20’lik dişlerin de çene içerisindeki gelişimini sağlıklı şekilde tamamlayamamasına neden olmuş olabilir. Ayrıca anne ve babaların farklı anatomik yapılara sahip olması nedeniyle, çocuğun ebeveynlerinin birinden küçük çene yapısını alması ve diğerinden büyük diş yapısını alması 20’lik dişlerin gömülü kalmasına neden olabilir.

Bugüne kadar 20’lik dişlerin neden gömülü kaldığına dair pek çok düşünce ortaya atılmış durumda. Bu düşüncelerden bazıları şu şekilde:

 • Genetik uyumsuzluklar,
 • Beslenme alışkanlıkları,
 • Çenede meydana gelen enfeksiyonlar,
 • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi,
 • Kist ve benzeri patolojik oluşumlar.

20 yaş dişleri her zaman kendisini şiddetli belirtiler ile göstermez ve her zaman müdahale edilmesi gerekmez. Bazı insanlar 20’lik dişleri çıkmadan ve gömülü kalan bu 20’lik dişler kendilerine herhangi bir sorun yaratmadan hayatlarını sürdürebilir.  

20 Yaş Dişi Neden Çekilmeli?

Yaşam konforunu olumsuz etkileyen diş ağrıları, 20 yaş dişlerinin çekilmesindeki en temel etmen. Söz konusu ağrılar 20 yaş dişlerindeki çürüklere bağlı olarak gelişebileceği gibi, çürük olmaması halinde 20 yaş dişlerinin ön dişlere yaptığı bası nedeniyle de olabilir. 20 yaş dişlerinin çekilmemesi diş köklerinin erimesinden apse oluşumuna, çene kemiği kistlerinden diş kaybına kadar pek çok problemi beraberinde getirebilir.

20 yaş dişlerinin çekilmesini gerekli kılan yaygın problemleri şu şekilde listelemek mümkün:

 • Baş ağrısı,
 • Yeme içme alışkanlıklarını olumsuz etkileyen diş eti hassasiyetleri,
 • İkili ilişkilerde problem yaratan ağız kokusu,
 • Çene ve kulak bölgesine yayılan ağrı,
 • Lenf bezlerinde şişme,
 • Ön dişlerde çapraşıklık,
 • Gömülü dişin bir kısmının diş eti ile kaplı olmasında durumunda enfeksiyon,
 • Yüz bölgesinde şişme,
 • Çeneyi açmakta zorluk.
 

20’lik dişlerin çekilmemesine bağlı olarak gelişen bu durumlar yalnızca kişinin yaşam konforunu etkilemekle kalmaz, aynı zamanda özgüven eksikliğine bağlı sosyal ve mesleki problemlere de neden olabilir. 

20 Yaş Dişi Nasıl Çekilir?

20 yaş dişlerinin çekilmesi ya da cerrahi olarak çıkarılmasına karar verilmesi için panoramik röntgen ya da tomografi gibi görüntüleme tekniklerinden yararlanılır.

20 yaş dişinin diş eti ile kaplı olduğu ya da diş köklerinin çene kemiği içerisinde gömülü olması durumunda dişi tek parça haline çekmek mümkün değildir Böyle durumlarda hekim tarafından uygulanabilecek iki yöntem bulunur:

 • Diş birkaç parçaya ayrılır ve bu şekilde çekilir,
 • Diş eti üzerinde bir kesi açılır ve 20 yaş dişi çıkarılır. 
gömülü yirmilik dişler

Diş eti üzerinde bir kesi yapılarak 20 yaş dişinin çıkarılması durumunda kökler temizlenir ve bölgeye dikiş atılarak operasyon sonlandırılır.

Bu operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve operasyon süresi 20 yaş dişinin konumuna ya da çekilecek olan 20 yaş dişinin sayısına göre değişkenlik gösterebilir. 

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her operasyondan sonra olduğu gibi 20 yaş dişi cerrahisi sonrasında da, iyileşme sürecinde hastaların bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunur. Bu noktaları şu şekilde listelemek mümkün: 

 • Ameliyat sonrası belirli bir süre kan sızıntısı normal karşılanır,
 • Operasyon bölgesinde pıhtılaşmanın sağlanması adına, hekim tarafından bildirilen süre boyunca gıda ve sıvı alımı gerçekleştirilmemelidir,
 • Operasyon bölgesinde şişlik normal karşılanır,
 • Operasyon sonrası gelişen şiddetli ağrıların dindirilmesi hekim tarafından reçete edilen ağrı kesiciler kullanılabilir,
 • Gıda alımı başladıktan sonra ağzın diğer tarafı kullanılmalıdır,
 • Operasyon bölgesine elle ya da dille temas edilmemelidir,
 • Operasyondan sonraki ilk 24 saat sigara tüketilmemelidir,
 • Yüzde şişlik olması durumunda buz uygulaması yapılabilir.

20 yaş dişlerinin çeşitli semptomlar göstermeye başladığı durumlarda yaşam konforunun yeniden inşası için alanında uzman bir hekimden destek almak büyük önem taşır.

faq

Sıkça Sorulan Sorular

Yirmilik Diş Çekimi Ağrılı Mıdır?

Bu cerrahi işlem öncesi ilgili bölge lokal anestezik solüsyonlarla derin bir şekilde uyuşturulur ve hastalarımız ağrı hissetmez.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Yüz Şişer Mi?
Her cerrahi işlem sonrası bir miktar şişlik beklenir bu korkulacak bi durum yoktur. Doktorunuzun yazdığı ilaçlar ve verdiği önerilerle işlem sonrası dönem oldukça konforlu atlatılabilmektedir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.