Onlıne Randevu Al

İmplant Diş Nedir? Tedavisi – Nasıl Uygulanır?

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İmplant Diş Nedir? Tedavisi – Nasıl Uygulanır?
Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

İmplant Diş Tedavisi
(Dental Implant)

Diş İmplantları ağızda eksik olan dişlerin yerine konması amacıyla, titanyumdan hazırlanan yapay kökler olarak ifade edilmektedir.

Dental implant operasyonları; cerrahi bilgi, birikim ve yetenek gerektiren kompleks tedaviler arasına girer.

dental implant - diş implantı

Her hasta implant tedavisi için ayrı değerlendirilip hastanın kemik seviyesi, kemik kalınlığı, komşu anatomik oluşumlar ve biyolojik sınırlandırmalar doktorunuz tarafından ileri görüntüleme teknikleriyle birlikte dikkatle değerlendirildikten sonra hasta işleme alınmalıdır.

İmplant Diş Tedavisi
Nedir, Nasıl Yapılır?

Daha sonra İmplantın üst yapısının hazırlık aşamasına geçilir. Hastalarımıza dişlerinin çekildiği gün içerisinde İmplant Tedavisi yapılması 1 Günde İmplant (anında) Immediate İmplant uygulamaları ile mümkün hale gelmiştir

Diş İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

1) Mini Implantlar

Kemik seviyesinin yetersiz olduğu durumlarda,implant sayısı artırılarak boyları daha kısa olan mini implantların kemilk erimesinin olduğu bölgelerde kullanımı da başarılı sonuçlar vermektedir.

2) 1 Günde Diş İmplantı

İmplant uygulanacak hastalarımıza yaptığımız detaylı muayene sonrası implant operasyonu için herhangi bir engeli yoksa 1 günde implant uygulamak mümkündür.

Diş çekiminin ardından implant yapılması planlanıyorsa, çekimi planlanan dişte herhangi enfeksiyon, abse gibi bir patoloji olmaması durumunda da diş çekimin hemen ardından aynı gün implant uygulaması yapılabilmektedir.

İmplant yerleşiminin ardından implantın kemik ile kaynaşması için yaklaşık 3 ay beklendikten sonra implantın üst yapım aşamasına geçilebilir.

Hastalarımız bu tedavi süresini geçici protezler kullanması amaçlanır ve kişiler dişsiz kalma problemi yaşamazlar.

3) All on Four & All on Six

Çenelerizin arka bölümünde kemik seviyesinin yetersiz olduğu durumlarda 4 veya 6 adet açılı implantın uygulanmasıyla hastalarımıza estetik ve fonksiyon açısından hareketli protezler (damak) yerine sabit bir protez uygulamamıza imkan tanıyan cerrahi konsepttir.

Çene cerrahları tarafından Kemik seviyesine göre tek çene için 4 veya 6 adet implant uygulanır ve implantların kemik ile kaynaşması için beklenir.

Bu süreçte hastanın çiğneme ve konuşma fonksiyonunu kaybetmemesi için hastaya geçici bir protez yapılır ve hastanın bu süreci konforlu bir şekilde geçirmesi sağlanır. Bu sürecin sonunda daimi protez yapımına başlanır. 3-4 aylık bir süreçte tüm tedavi tamamlanır.

4) Fast&Fixed Implantlar

En güncel tedavilerden biri olan Fast&Fixed yöntemi dişsiz çeneye hemen implant yerleştirilmesi üzerine kurulmuş bir konsepttir.

Fast & Fixed tedavi konseptinde çekilen ya da çekilmesi gereken dişler yerine aynı gün içerisinde implantların yerleştirilip geçici dişlerin takılması ve hastaların herhangi bir estetik problem yaşamadan kliniğimizden ayrılmaları mümkün.

Arka bölgelerde kemik eksikliği olan durumlarda Fast&Fixed tekniği ile açısal implantlar (all on four) (all on six) yöntemleri kullanılarak ek ileri cerrahilere gerek kalmadan dişlerin çekildiği gün implantların yerleştirilmesi ve tam dişsiz hastalarda ise implantların yapılıp aynı gün protezlerin yapılması olanaklı hale gelmiştir. 

dental - diş implant treatment

Implant Uygulaması
Ne Kadar Sürede Yapılır?

İşlem süresini etkileyen pek çok faktör olmakla birlikte standart bir implant operasyonu olarak implant başı ortalama 5-10 dakika arasında değişen sürelerde implantlar Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim dalından yetkinliğini kazanmış çene cerrahları tarafından çene kemiğine yerleştirilir. 

İmplantlar ağız, diş ve çene cerrahisi anabilim dalından yetkinliğini almış çene cerrahları tarafından implant başına 5-10 dakika arasında değişen sürelerde çene kemiğine yerleştirilmektedir.

Her Hastaya İmplant Tedavisi Uygulanabilir Mi

Her hasta sistemik durumu, kemik seviyesi, kemik kalınlığı, biyolojik ve anatomik sınırlandırılmalar açısından dikkatle değerlendirilmelidir.

Kontrol altına alınmamış sistemik bir rahatsızlığı olan ve de radyoterapi, kemoterapi gören hastalarda implant tedavisi sakıncalı olabilmektedir. Bu yüzden hastalar detaylı tüm tıbbi geçmişlerini doktoruyla paylaşmalı ve tedavi planlaması buna göre şekillenmelidir.

İmplant Tedavisi Sonrası
Beslenme Nasıl Olmalıdır?

İşlem sonrası implantların üzerine sabitlenen geçici diş protezinizi hemen kullanabilir yemek yiyebilir, konuşabilir, günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Ancak dental implantlar ile kemiğin kaynaşma süreci olan 3 aylık dönemde doktorunuzun size önerdiği diyet şekliyle beslenmeniz gerekmektedir. Bu süreç sonrası yapılacak daimi protezlerinizle istediğiniz şekilde beslenebileceksiniz. 

faq

Sık Sorulan Sorular

Bir Günde Implant Yaptırmak Mümkün Müdür?

Gelişen son teknoloji ve çeşitli araştırmalar sonucu eksik veya çekilmesi gerekli dişlerin aynı gün tedavi edilmesi ve hastalarımızın dişsiz kalmamları artık mümkün hale gelmiştir. 1 günde implant uygulaması (immediat) kemik kriterleri yeterli ve hiç dişi olmayan veya o gün dişinin çekilmesi gereken hastalar ve çene kemiklerinde ya da dişlerde herhangi bir patoloji ya da enfeksiyon varlığı tespit edilmeyen tüm hastalar için uygundur.

Uygulama sonrası implantların üzerine geçici dişler takılır. İmplantın kemikle olan uyumu için gerekli süre tamamlandıktan sonra da hastaya kalıcı dişleri takılır. 

İmplant Uygulamasında Ağrı Hissedilir Mi, Şişlik Olur Mu?

Cerrahi bir işlem olan implant operasyonundan önce sadece işlem yapılacak bölge lokal anestezi ile derin bir şekilde uyuşturulur ve hasta kesinlikle bir ağrı hissetmez. İşlem sonrası ise verilen ilaçlar ve doktorunuzun verdiği çeşitli önlemlerle post-operatif dönem ağrısız ve şişlik olmadan atlatılabilir. 

İmplantların Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların ömrü doğal dişler gibidir. Ağız hijyen ve bakımının iyi sağlanması koşuluyla ömür boyu kullanılır.

İmplant Tedavisi Pahalı Bir Tedavi Midir?

İmplant ücretleri kullanılan implant markasına göre değişkenlik gösterir. Bir ömür ağızda doğal dişlerin yerine alternatif olarak yerleştirilen implantlar geri döndürülemez kemik kayıplarının önüne geçmesi, estetik ve fonksiyonun devamlılığının sağlanması açısından ertelenmemesi gereken tedavilerdir. 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.