Onlıne Randevu Al

Pedodonti Nedir? İstanbul Çocuk Diş Hekimliği

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Pedodonti Nedir? İstanbul Çocuk Diş Hekimliği
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Pedodonti - Pediatrik Cerrahi
İstanbul Çocuk Diş Hekimliği

Çocuk diş hekimliği 0-13 yaş grubu çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, çürük, travma, genetik nedenlere bağlı gelişen sorunların giderilmesiyle ilgilenen ve ayrıca çocuklarda ileride gelişebilecek veya mevcutta olabilecek problemlerin tedavileriyle ilgilenen bir branştır.

pediatric dentist turkey

Çocuklarda diş sağlığının korunması son derece önemli bir durumdur. Pedodonti olarak da bilinen çocuk diş hekimliği bu amaçla hizmet veren önemli bir bilim dalıdır.

EkizKids: Ekiz Klinik Pedodonti

Pedodonti bölümünde Çocuk Diş Hekimleri, çocukların duygusal gelişimlerine göre dental fobi oluşmasına engel olacak yaklaşımlarda bulunarak tüm bebek, çocuk ve gençlerin tam ağız muayenelerini ve her türlü tedavi ve koruyucu uygulamalarını gerçekleştirip bu yaş grubundakilerin sağlıklı ağız ve diş yapısına ulaşmasını sağlamaktadırlar.

Çocuklar küçük yaşlarda belli aralıklarla diş kontrolüne götürülmelidir.

Bu durum çocukların hem ağız ve çene gelişimini takip etmek hem de koruyucu tedbirler almak açısından son derece önemlidir.

Çocuk Diş Hekimliği Alanına Giren Tedaviler Nelerdir?

 • Restoratif tedaviler(kompozit dolgular,renkli (kompomer) dolgular).
 • Çocuk protezleri
 • Koruyucu uygulamalar
 • Diş travmalarının tedavisi
 • Kanal tedavisi ve diğer endodontik tedaviler
 • Kötü ağız alışkanlıklarının tedavi edilmesi
 • Ortodontik tedaviler
 • Yer tutucular
 • Ağız-Diş bakımı ve beslenme önerileri

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

İlk çocuk diş hekimi muayenesinin ilk süt dişi çıktıktan sonra (6 ay – 1 yaş) arasında yapılması önerilmektedir.

çocuk - bebek diş hekimliği

Biberon Çürüklerini Önlemek
İçin Neler Yapılabilir?

 • Bebeğin Mamasına ya da sütünün içine şeker veya bal gibi tatlandırıcılar koyulmamalıdır.
 • Bebeğin gece biberonla uyuması kesinlikle önlenmelidir
 • Bebeğin beslendikten sonra temiz bir bezle ağzının temizlenmesi ve ağız hijyen bakımına ebeveynlerin dikkat etmesi gerekir
 • Bebeği besledikten sonra su içmesi sağlanıp çürüğe neden olabilecek şeker içerikli besin ve sıvıların ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir.
faq

Sıkça Sorulan Sorular

Süt Dişlerindeki Siyah Renklenmeler Nedir?
Dişlerde izlenen renk değişiklikleri çeşitlilik göstermektedir ve dişlerde izlenen siyah lekeler, bebeklik ve erken çocukluk döneminde ilaç kullanıma bağlı (demir preparatları, demir içeren vitamin şurupları gibi) lekeler olabileceği gibi, diş çürüğü başlangıcında izlenen renklenmeler de olabilmektedir.Böyle lekeler fark edildiğinde diş hekimine başvurarak nedenin araştırılması gerekmektedir
Süt Dişlerindeki İç Ve Dış Kaynaklı Renklenmelerin Nedenleri Nelerdir?
İç renklenmeler, travmaya maruz kalmış dişlerin zamanlara nekroz olmasından yani canlılığını yitirmesinden dolayı ve iç-dış rezorbsiyonlar kaynaklı görülebilir. Dişin oluşum evresinde kullanılan tetrasiklin etken maddeli ilaçlar da bu tür renklenmelere neden olan bir başka etmendir.
Çeşitli İlaçlar Süt Dişlerinde Renkleşmeye Sebep Olur Mu?

Dış renklenmelere bakıldığında ise demir ilacı gibi ilaçların kullanımı yine bir diğer nedenlerdendir. Bu renklenmeler aynı zamanda bakteri kaynaklı da olabilirler. Ağız içinde bulunan bakterilerin ürettiği hidrojen sülfit zamanla tükürük veya diş eti sıvısındaki demir ile birleşerek diş eti seviyesinin üstünde çoğu zaman bir bant şeklinde siyah renklenmelere neden olur.

 

Bunun yanında çocuğun beslenme düzeni, boyalı gıdalar tüketmesi ve ağız hijyeni de renklenmeler üzerine çok etkilidir. Her diş ağız ortamına sürerken nasmyth zarı denen bir zar ile sürer. Bu zar, çoğu zaman kaybolur fakat bazı vakalarda kısmi de olsa diş yüzeyinde kalır ve zamanla koyulaşır, diş yüzeyinde siyah renklenme şeklinde görülür.

Çocuğumun Dişindeki Siyahlıklardan Endişe Duymalı Mıyım?

Renkleşmenin nedeninin saptanması ve hızlıca tedavi planının çıkarılması olası problemlerin önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Öncelikle bahsedilen renklenme durumlarını başlangıç çürüğünden ayırmak yine bir hekimin klinik muayenesini gerektirir.

 

Kliniğimize estetik beklentiyle başvuran ailelerimizi memnun etmek adına bu renklenmeleri temizleyerek çocuğun sosyal hayatında daha özgüvenli olmasını sağlayabiliyoruz.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.