Onlıne Randevu Al

Estetik Diş Dolgusu – Kompozit Dolgu Tedavisi

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Estetik Diş Dolgusu
Estetik Dolgular

Günümüzde estetik ve güzellik kavramlarının popülerliğinin artmasıyla birlikte kullanılmaya başlanılan estetik beyaz dolgular olarak ifade edilen kompozit dolgular sıklıkla rutinde kullandığımız restoratif materyallerdendir.

dental filling dolgu

Civa içerikli eski amalgam dolgularınızı estetik dolgularla ortalama 1 saat ve 1 seans içerisinde değiştirmeniz mümkün.

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik dolgu, dişlerde kompozit malzemelerle birlikte kişinin çeşitli nedenlerle kaybettiği diş dokusunun kendi dişine en uygun doğal ve estetik şekilde kompozit materyallerle restore edilmesi işlemidir.

Estetik Dolgular Dayanıklı Mıdır?

Önceki yıllarda metal dolguların daha dayanıklı ve fonksiyonel olduğuna inanılmasına rağmen gelişen yapıştırma teknolojileriyle birlikte kullanılan malzeme sağlamlaştırılmış daha uzun ömürlü doğal ve estetik bir yapı sağlanmıştır. 

Estetik Dolguları Zamanla
Değiştirmek Gerekir mi?

Bu sorunun cevabı hayır. Rutin ağız ve hijyen bakımı yapıldığı müddetçe dişte tespit edilen bir çürük yoksa dolguyu değiştirmek gerekmez.

Diş Çürüğü Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Kötü ağız bakımı, sanılanın aksine her zaman sadece diş çürüklerine neden olmayabiliyor. Yeterince iyi sağlanmayan ağız hijyeni nedeniyle bölgedeki enfeksiyonlar diğer vücut bölümlerine sıçrayabiliyor, hatta kalp hastalığı riski bile artabiliyor.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasından şeker hastalığına kadar pek çok soruna neden olan diş çürükleri ise iyi ve düzenli ağız bakımı ile engellenebiliyor. Düzenli diş hekimi kontrolleri ise bu aşamada büyük önem taşıyor.

Diş Çürüklerinin Neden Olduğu Sağlık Problemleri

Diş çürükleri, ağız ve diş başta olmak üzere vücudun bütün bölümlerine zarar verir. Ağız içindeki diş çürükleri kalıcı diş kayıplarına, diş eti problemlerine ve çiğneme, konuşma sorunlarına yol açarken; vücutta şu gibi tehlikeler ortaya çıkarabilir:

Diş Eti Problemleri

Diş çürüğünün en bariz sonuçlarından olan diş eti problemleri, çoğunlukla kötü ağız kokusu ve ağızda kontrol edilemeyen bakteri artışı ile kendini gösterir.

Zamanında tedavi edilmeyen bu tür problemler, ağız kokusu nedeniyle kişinin sosyal yaşantısını oldukça kötü yönde etkileyebilir.

Kimi zaman ise diş eti çekilmesi gibi dişi destekleyen kemiklerde kayıplara yol açan daha ciddi sorunlar doğurabilir.

Artrit

Periodontal hastalıklar, genel olarak vücuttaki iltihabı artırır ve mevcut sağlık sorunlarını kötüleştirir. Çünkü diş çürükleri tedavi edilmediğinde dayanılmaz diş ağrılarına yol açan enfeksiyonlara neden olmakla birlikte; bağ dokular, sinirler ve kan damarları bulunduran pulpanın hasar görmesine de yol açabilir.

Bu durumda ağızdan vücuda yayılan bakteriler bağışıklık sistemini zayıflatır ve artrit gibi enfeksiyona bağlı hastalıkların gelişimine veya kötüleşmesine sebep olabilir. 

Böbrek Hastalıkları

Diş ve diş eti sorunu olan bireyler, genel olarak bağışıklık sistemi zayıf kişilerdir ve buna bağlı olarak bu kişilerdeki enfeksiyon riski normale kıyasla daha yüksektir.

Yine bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabilen böbrek hastalığı riski de kötü ağız bakımında artış gösterir.

Dolayısıyla kronik böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği ve diğer kardiyovasküler hastalıklar diş çürüklerinden kaynaklanabilir.

Kanser

Ağız içi çürükler, sigara ve tütün ürünleri kullanan kişilerde daha çok ortaya çıkar. Bu tür kötü alışkanlıklar aynı zamanda çeşitli diş eti hastalıklarının da habercisidir.

Ağız sağlığının kötü olduğunu gösteren bu tür problemler, ilerleyen aşamada gırtlak ve boğaz enfeksiyonlarına, daha ileriki evrede ise kansere sebep olacak kadar ciddi olabilir. Diş eti kanseri gibi doğrudan ağız ve gırtlak bölgesini etkileyebileceği gibi; böbrek, pankreas ve akciğer benzeri organlara da sıçrayabilir. 

teeth decat treatment

Solunum Hastalıkları

Diş çürükleri nedeniyle olumsuz şekilde etkilenen bir diğer vücut bölümü de akciğerlerdir. Ağızdaki bakteri ve plakların kan dolaşımıyla akciğerlere geçmesi, solunum sistemi açısından risk taşıyan bir durumdur.

Böyle bir sorunun varlığında akciğerler enfeksiyonlara açık hale gelir ve kişideki bronşit, pnömoni, KOAH riski artar.

Soluk alıp vermede zorlanma gibi günlük hayatı olumsuz etkileyen pek çok semptom da bu sırada gelişebilir.

Kalp Hastalıkları

Diş ve diş eti hastalıkları, temel olarak ağızdaki bakteri artışından kaynaklanır. Çalışmalara göre bu bakteriler, tıpkı diş eti sorunlarında olduğu gibi kalpte de plak oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kan dolaşımına girerek ağızdan kalbe giden bakteriler arterleri daraltabilir, kan akışını bozabilir ve damarları tıkayarak kalp krizi ve inme riskini artırabilir.

Diyabet

Şeker hastaları vücuttaki enfeksiyonlara, sağlıklı bireylere göre daha duyarlıdır. Bu nedenle periodontal hastalıklara karşı daha savunmasız olurlar.

Herhangi bir şekilde oluşan diş çürükleri, diyabet hastaları için kandaki insülin seviyesini kontrol etmeyi zorlaştırabilir ve çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Kalp Hastalıkları

Diş ve diş eti hastalıkları, temel olarak ağızdaki bakteri artışından kaynaklanır. Çalışmalara göre bu bakteriler, tıpkı diş eti sorunlarında olduğu gibi kalpte de plak oluşumuna sebebiyet verebilir.

Kan dolaşımına girerek ağızdan kalbe giden bakteriler arterleri daraltabilir, kan akışını bozabilir ve damarları tıkayarak kalp krizi ve inme riskini artırabilir.

Gebelik Komplikasyonları

Diş çürükleri, anne adayları için gebeliği de bir risk faktörü haline getirebilir ve kişinin oral enfeksiyonlara daha duyarlı olmasına yol açabilir. Çeşitli hormonal dengesizliklere yol açan ağız içi bakteri artışı, gebelerde oluşabilecek komplikasyon riskini artırır.

Bu durumda vücudu savunmasız olan kadın için vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon ortaya çıkabilir. Bebek sağlığını da tehdit eden bu durum, kimi zaman erken doğum ve düşük doğum ile ilişkili olabilir. 

Özgüven Problemleri

Diş çürüklerinin bariz sonuçlarından olan öz güven problemleri, bireyin sosyal hayatı için oldukça tehlikelidir.

Kötü ve sağlıksız ağız görünümü nedeniyle toplum içinde rahat gülemeyen kişiler, bu sorunların ilerlemesiyle birlikte sosyal hayattan iyice soyutlanabilir.

Bu nedenle ağız hijyeninin gerektiği gibi sağlanması hem fiziksel hem de psikolojik sağlık sorunlarının engellenmesi anlamına gelir. Gülüşüne güvenen öz güvenli bireylerin varlığı için ağız bakımının asla ihmal edilmemesi gerekir. 

Özetlemek gerekirse; oldukça masum görünen diş ve diş eti hastalıkları, vücudun diğer bölümleri ve mental sağlık durumu adına büyük risk teşkil eder. Bu tür olasılıkları elemek için yapılacak en doğru şey, ağız bakımına yeterli özeni göstermek ve hekim kontrollerini ihmal etmemektir. 

Bunama

Bunama ve Alzheimer hastalığının olası sebeplerinden biri, diş ve diş eti hastalıklarıdır. Çalışmalara göre ağızdaki bakteriler sinir kanallarına geçerek yayılım gösterdiğinde beyne ulaşabilir ve hafızayı ilgilendiren hücrelerin ölümüne neden olabilir. Bu durumda hafıza kalıcı veya geçici olarak hasar görebilir.

Diyabet

Şeker hastaları vücuttaki enfeksiyonlara, sağlıklı bireylere göre daha duyarlıdır. Bu nedenle periodontal hastalıklara karşı daha savunmasız olurlar. Herhangi bir şekilde oluşan diş çürükleri, diyabet hastaları için kandaki insülin seviyesini kontrol etmeyi zorlaştırabilir ve çeşitli komplikasyonlara yol açabilir.

Çünkü zamanından ve yeterli şekilde sağlanan bir ağız hijyeni ile hem mutlu gülüşlere sahip olabilir hem de genel vücut sağlığınızı en iyi şekilde koruyabilirsiniz. Mevcut ağız problemlerini gidermek ve potansiyel riskleri elemek için uzman hekim kadrosundan oluşan bir diş sağlık merkezine, dilediğiniz an  başvurabilirsiniz.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.