Onlıne Randevu Al

Zirkonyum Diş Zararlı Mı? Nasıl Yapılır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zirkonyum Diş

Ağız hijyen ve bakımının gerektiği gibi sağlanması, diş ve diş eti sağlığı adına önemli bir konudur. Aksi halde, diş dokularında yaşanan kayıplar çürüklerin tedavi edilemeyecek boyutlara ulaşmasına ve buna bağlı çeşitli fonksiyonel veya estetik sorunların gelişmesine yol açabilir. Aşırı bozulmaya uğrayan diş veya dolguları fonksiyonel olduğu kadar estetik açıdan da sağlıklı hale getiren zirkonyum kaplama, günümüzün en çok kullanılan tedavi seçenekleri arasındadır. Bununla birlikte, kimi durumlarda uygulanması zararlı veya riskli olabilir.

Zirkonyum Diş nedir

Zirkonyum Diş Nedir?

Zirkonyum diş; ağızdaki diş eksikliklerini ve deformasyonlarını giderme amacıyla kullanılan, zirkonyum oksit isimli dayanıklı ve estetik bir materyalden elde edilen bir çeşit kaplama türüdür. Klasik porselen köprü ve protezlerin alt yapısındaki gri metal yerine beyaz renkte alaşımdan oluştuğundan, doğal diş rengine yakın bir görünüm sağlar ve gülüş tasarımını destekler.

Dişlerin ön yüzeyini kaplayan zirkonyum, hem doku kaybına uğramış dişlere koruma sağlayarak kullanım ömrünü uzatır hem de dişlerdeki renklenme, lekelenme, eğrilik, çatlama veya şekil bozukluğu gibi estetik kusurları düzeltir. Bu nedenle eski dolgu değişiminden çürük tedavisine veya estetik gülüş tasarımına kadar pek çok alanda kullanım için uygundur.

Zirkonyum Kaplama Özellikleri

Dişlerdeki kusurları doğala en yakın şekilde gidermeye yarayan zirkonyum kaplama, şu özellikleri ile diğer alternatif tedavi yöntemlerinden ayrılır:

 • Zirkonyum, doğada doğal olarak var olan dayanıklı bir maddedir ve uzun ömürlü kullanım avantajı sunar. Doğru uygulamalarda kullanım genellikle 20 yıla kadar uzar.
 • Zirkonyumun biyouyumluluğu oldukça yüksektir, bu nedenle metal altyapılı porselenler gibi alerji yapmaz veya çevre dokularda koyulaşmaya yol açmaz.
 • Zirkonyum, doğal ışık geçirgenliği olan, yarı saydam beyaz bir kaplamadır ve son derece doğal görünür. Böylece ağız içi uyumu ve estetik görünümü bozmaz.
 • Diğer kaplamaların aksine zamanla renklenme, tat bozukluğu, koku veya bakteri birikimi gibi problemlere yol açmaz; bu nedenle ağız hijyeni açısından oldukça sağlıklıdır.
 • Zirkonyum kaplama bakımı normal diş bakımı ile benzerlik gösterir ve ek hijyen adımı gerektirmez. 6 ayda bir yapılan düzenli hekim kontrolleri kaplama sağlığı için yeterlidir.
 • Zirkonyumun ısı iletkenliği düşüktür bu sayede diğer kaplamalara kıyasla diş eti hastalıklarına karşı ekstra koruma sağlar.

Zirkonyum, diş minesindeki doğal ışık geçirgenliğini en iyi şekilde taklit eden, ağız içi uyumu ve dayanımı yüksek bir kaplamadır. Bu nedenle belirli diş eksikliklerinde ve deformasyonlarında tercih edilebilecek en etkili tedavi yöntemidir.

Zirkonyumun Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?

Zirkonyum, genellikle yapısı bozulmuş dolgularda veya aşırı madde kaybı olan diş restorasyonlarında, estetik amaçlı uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Ek olarak şu gibi durumlarda yaygın olarak kullanılır:
 • Klasik beyazlatma yöntemleri ile sonuç vermeyen ileri seviyeli renk değişimlerinde
 • Ayrık, çapraşık veya çatlak dişleri düzeltmede
 • Yapısı incelen dişlere ekstra koruma ve destek sağlamada
 • Ön dişlerdeki implant üstü protezlerde
 • Metal alerjisi olması nedeniyle diğer kaplama türlerini kullanamayan hastalarda
Zirkonyum, sahip olduğu bu avantajlar nedeniyle her yaşta uygulamaya uygun bir kaplamadır fakat diş ve ağız gelişiminin tamamlandığı 18-20 yaşlarından sonra yapılması daha kalıcı sonuçlar verecektir. Genellikle birçok hasta için estetik, dayanıklı ve sağlıklı bir ağız yapısı oluşturmada en etkili yöntemlerden olan zirkonyum kaplama; ağız içi uzun diş boşluğu ve çok sayıda diş eksikliği olan kişilere veya ağır diş eti hastalığı olanlara önerilmez.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum kaplama uygulaması kısa sürede tamamlanan ve tedavi sonrası hasta konforu yüksek olan basit bir tedavidir. İlk olarak diş hekimi ile düzenlenen bir kontrol muayenesi ile dişlerin ve hastanın genel durumu değerlendirilir, çeşitli görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak kişiye en uygun tedavi planı oluşturulur. Bu esnada 3 boyutlu fotoğraflama teknolojisi olan CAD/CAM sistemler kullanılır ve kişinin ağız içi görüntüsü bilgisayar ortamına aktarılır, böylece ağız yapısına ve doğal diş görünümüne en uygun kaplamalar üretilebilir. Kaplama seçimi hasta hekim iş birliği ile ilerler ve sonuç olarak renk, boyut, saydamlık, ton bakımından yüzü en iyi destekleyen kaplamaların hazırlık aşamasına geçilir.

Kaplamaların hazırlanması ortalama 3-5 gün sürer, bu sürenin tamamlanmasının ardından kaplama yerleştirmesi için yeni bir seans düzenlenir. Kimi zaman hasta konforunu düşürmemek adına, kalıcı kaplamalar hazırlanana kadar geçici dişler takılabilir. Esas dişlerin hazırlanmasından sonra ise geçici kaplamaların kalıcı olanlarla değiştirilmesi için uyum provaları yapılır. Böylece yükseklik, rahatlık ve görünüm bakımından ağız içi uyum test edildikten sonra kaplamalar yerine sabitlenir.

Zirkonyum Kaplama Dişlere Zararlı Mı?

Zirkonyum kaplama, doğru şekilde uygulandığında ağız içi fonksiyonların sürdürülmesi ve kişinin estetik gülüş kazanması adına faydalı bir tedavidir. Bununla birlikte hiçbir protez sağlıklı diş dokusunun yerini tutamaz fakat kanal tedavisi, dolgu, çürük gibi nedenlere bağlı olarak zayıflayan bir dişi zirkonyum ile kaplamak en iyi çözüm olabilir.

Bu nedenle pek çok açıdan fayda sağlayan minimum dezavantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Zirkonyum kaplamanın ağız içine düzgün yerleştirilebilmesi için hasar gören dişlerin veya dolguların bir miktar törpülenmesi gerekir. Bu durum zirkonyumun dişleri daha fazla desteklemesini sağlayarak kullanım ömrünü uzatırken, sağlıklı diş dokusunda ufak da olsa azalmaya yol açar.
 • Uygulama esnasında dişler üzerindeki minenin aşındırılması nedeniyle tedaviden sonraki ilk birkaç gün sıcak-soğuk hassasiyeti yüksektir. Fakat diş hekimi önerilerine uygun bir beslenme planının takip edilmesi sonucu bu hassasiyet kısa sürede ortadan kalkar.
 • Zirkonyum oldukça sert yapılı, dayanımı yüksek bir malzemedir fakat bu durum, diş gıcırdatma alışkanlığı olan bireyler için doğal diş yüzeyini aşındırma riski taşıyabilir.
 • Diş eti uyumu bozulan, genel sağlık durumu elverişli olmayan veya ağız içinde uzun ve sıralı diş boşlukları olan kişilerde zirkonyum etkili bir tedavi olmaz. Bunun yerine daha farklı protez uygulamalarının tercih edilmesi gerekir.

Zirkonyum kaplama uygulanabilirliği hastanın genel sağlık durumu, dişlerin durumu, estetik beklentiler gibi faktörlere göre değerlendirilmelidir. Bu nedenle ağız içi fonksiyonel ve estetik kusurlardan kurtulma amacıyla zirkonyum kaplama yaptırmayı planlıyorsanız, öncesinde bir diş hekimine danışmanız önerilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.