Onlıne Randevu Al

İmplantlar Ve Kaplama Dişler Hasar Görebilir Mi?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İmplant ve Kaplama

İmplantlar ve kaplamalar hem fonksiyon eksiklerini giderme hem de estetik görünümü iyileştirme hedefleriyle sıklıkla yapılan diş tedavileri arasında yer alır. Oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı olan bu uygulamalar, tıpkı normal dişlerdeki gibi kullanıma bağlı hasarlar alarak zaman içinde deforme olabilir. Ancak şiddetli diş ağrıları veya kayıpları ile kıyaslanamayacak kadar hafif boyuttaki hasarların tümü, düzenli bakım ve diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması sonucu zamanında önlenebilir.

implant ve kaplama

İmplant ve Kaplamaların Ömrü Ne Kadar?

İmplant ve kaplamalar ağız içindeki farklı sorunları çözmeye yönelik uygulanan tedavilerdir. İmplant tedavisi ağız içindeki diş boşluklarını giderme amacıyla uygulanır ve zirkonyum malzemeli vidaların çene kemiğine yerleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Çekilen dişlerin arkasında kalan açıklıklara eklenen implantlar, doğal diş kökü görevi görerek sonradan çeşitli protez ve kaplama tedavilerinin uygulanmasını mümkün kılar. Kaplama ise; mevcut dişlerdeki çatlak, kırılma, eğrilik gibi problemleri giderme amacıyla uygulanan ve estetik gülüş tasarımını destekleyen bir tedavidir.

Her iki uygulama da doğru şekilde yapıldığında fazlasıyla uzun ömürlü olur. Ancak implantlar çene kemiğine yerleştirildiğinden daha uzun süreli bir kullanım sunar, kaplamalarda ise normal dişlerdeki gibi çiğneme, ısırma, darbe benzeri günlük hareketlere bağlı olarak çeşitli deformasyonların oluşma riski bir miktar daha yüksektir. 

Genel olarak kaplamaların kullanım ömrü kişisel bakım alışkanlıklarına ve kaplama malzemesine göre değişmekle birlikte, 10-15 yıl civarıdır. Ancak bu süreç düzenli hekim kontrolleri ve ağız bakım ile uzatılabilir.

İmplantlar ve Kaplamalar Neden Zarar Görür?

İmplant ve kaplama tedavileri uzun ömürlü ve kalıcı uygulamalardır fakat zaman zaman çeşitli riskli durumlar bu uygulamalardaki hasar riskini artırabilir.

Yaygın olarak karşılaşılan ve uygulanan tedaviye göre değişen potansiyel riskler ise şunlardır:

Enfeksiyon ve İltihap

İmplant tedavilerinde kullanılan malzemenin vücut tarafından tanınmaması, müdahalenin özensiz gerçekleştirilmesi veya tedavi öncesi ağız bakımının sağlanamaması gibi faktörler, implant etrafındaki diş eti dokusunda iltihap ve enfeksiyon geliştirebilir. Ameliyat sonunda yüksek şiddet ağrı, kızarıklık ve şişlik gibi şikayetlere neden olan bu sorun aynı zamanda kötü nefes kokusuna yol açarak ağız içi sağlığı tehdit eder.

Düzenli kontrol sonucu zamanında tespit edilen implant enfeksiyonu, bölgenin özel cerrahi aletler yardımıyla derinlemesine temizlenmesi ve uygun antibiyotik kullanımı ile implant çıkarma işlemine gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Kemik Kaybı

İmplant tedavilerinde risk taşıyan bir diğer durum da çene kemiğine yerleştirilen implantın yeterli kemik uyumu sağlamayarak bölgeye tutunamaması ve buna bağlı doku kaybının hızlanmasıdır. Normal şartlarda, doğru şekilde uygulanan implant tedavisi çene kemiğindeki kaybı büyük ölçüde durdurur ve böylece implantın uzun vadeli başarısını artırır.

Ancak yanlış boyutta veya yapıda implant kullanımı sonucu bu tür problemler ortaya çıkabilir ve sorunun giderilmesi için bölgedeki kemik analizinin doğru yapılması, ardından buna uygun tedavi çalışmasının başlatılması gerekir.

İmplant Kırılması

Çene kemiğine yerleştirilen implantlar sağlam yapılı vidalardır ve ömür boyu kullanıma uygundur ancak nadiren de olsa, implantta gevşeme ve kırılma gibi sorunlar görülebilir. Genellikle yanlış pozisyonlama, yetersiz kemik yapısı veya bölgeye alınan şiddetli travmalar implant vidasında ya da implant dayanağında kırılma riski doğurur. İmplantın kendinin kırılmadığı ve sadece dayanak veya krona tutunan parçanın kırıldığı durumlarda tedavi nispeten kolaydır ve parça değişimi gerektirir. Ancak implantın kendisinin kırıldığı durumlarda çıkarılarak yenilenmesi gerekir ve bu işlemde hassasiyet, hijyen ve özen ekstra önem taşır.

Başarısız Entegrasyon

İmplantın çene kemiği ile entegrasyon sağlayamadığı durumlar genellikle kişinin çene kemik yapısının yanlış değerlendirilmesinden kaynaklanır. İmplant tedavisi yüksek başarılı ve güçlü bir uygulama olmakla birlikte, kemik hastalarına veya bağışıklık sistemi zayıf olan bireylere önerilmez. Bu nedenle henüz tedavinin ilk aşamasında genel sağlık durumunun iyi araştırılması ve kişiye en uygun alternatif tedavilerden birine yönelinmesi gerekir.

Kaplama Kenarında Aşınma

Dişlerin yüzeyine eklenen kaplamalar, beslenme ve çiğneme gibi günlük aktivitelerden normal dişler kadar etkilenen malzemelerdir. Bu nedenle zamanla özellikle kaplamaların kenarlarında aşınma, sızıntı veya çatlama gibi minik hasarlar oluşabilir. Ancak özellikle son yıllarda estetik görünümü desteklemedeki başarısı ve güçlü yapısı ile kullanımı artan zirkonyum kaplamalar, bu tür eylemlerden etkilenmez ve kolay kolay aşınarak deforme olmaz.

Renk Değişikliği

Kaplamalarda görülen renk değişikliği özellikle aşırı sigara kullanımı, renkli içeceklerin tüketilmesi gibi nedenler sonucu oluşur. Ek olarak metal alt yapılı kaplama malzemelerinin tercih edilmesi nedeniyle kaplama etrafındaki dokularda koyulaşma gözükebilir bu durum ağız içi uyumu bozarak estetik görünümü bozabilir. Bununla birlikte alt yapısında metal bulunmayan zirkonyum kaplamalar, düzenli bakım uygulamaları ile birlikte uzun yıllar renk değişikliğine uğramadan kullanılabilir.

İmplant ve kaplama tedavilerindeki hasarın şiddeti, görülme sıklığı ve etkisi kişiye göre değişiklik gösterir. Ayrıca özellikle uzun süreli kullanımlarda çeşitli hasarların oluşması normal karşılanır ancak düzenli diş hekimi kontrollerine gitmek, iyi ağız hijyeni sağlamak ve diş hekimi önergelerini takip etmek bu zararların büyük ölçüde azaltılmasına yardımcı olur.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.