Onlıne Randevu Al

İmplant Boyutları Nasıl Belirlenir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İmplant Boyutları

Diş implantı, ağız içinde doğal diş kökü görevi görerek işlev kayıplarını önleyen etkili bir tedavidir. Kişinin çene yapısı, fonksiyonel ihtiyaçları ve estetik beklentileri gibi pek çok faktör göz önünde bulundurularak uygulanan implant tedavisinde, her hastanın gereksinim duyduğu protez bir diğerinden farklıdır.

Dolayısıyla protezin tutunacağı implantların da çeşitli biyomekanik ve estetik kurallar dahilinde tercih edilmesi büyük önem taşır.

implant boyutu nasıl belirlenir

İmplant Boyutları Belirleme

İmplant destekli protez tedavisinde ihtiyaca uygun kalite ve yapıda implant kullanımı, sonradan eklenecek protezlerin kullanımı ve ömrü açısından oldukça önemlidir. Çeneye yerleştirilerek protezler için kök görevi gören implantlarda, destek olarak kullanılacak kısım abutment adını alır. Abutment yapıların ölçüsünü almak için uygulanabilecek iki yöntem vardır ve her iki yöntem için de ölçü aşamasında implantların modele taşınması gerekir:

1. Standart Ölçü Kaşıkları Yöntemi

Kapalı kaşık tekniği veya indirekt yöntemle ölçü olarak bilinen bu metot, geleneksel sabit protezlerde kullanılan yönteme benzer şekilde implantlar üzerine ölçü postlarının vidalanması ile gerçekleştirilir. Bunun için deliksiz özel bir ölçü kaşığına doldurularak bütün çeneye yayılan ölçü maddesinin sertleşmesi beklenir ve sertleşme sonunda ağızdan çıkarılan malzeme gereksinimle tam uyumlu ölçülerin alınması adına model işlevi görür.

Ölçü postunun üzerine ağızdaki yerine dikkat edilerek implant analogu bağlanır ve bu şekilde implant çevresindeki dokuların en iyi şekilde taklit edilmesi sağlanır. Bu rehber yüzeyler laboratuvar ortamda alçı ile modellendiktan sonra modellerden ölçü postları çıkarılır ve daimi olarak kullanılacak implantların tam ölçüsü alınmış olur.

2. Açık Kaşık Yöntemi

Açık kaşık yönteminin diğer yöntemden temel farkı ölçü alımında kullanılan ölçü postlarının daha uzun vidalı olmasıdır. Uzun vidalı postların ölçü kaşığının yerleşimini engellememesi amacıyla kaşık üzerinde, postların geldiği noktalara delik açılır böylece ölçü malzemesi sertleştikten sonra ağız içinden kolayca çıkarılabilir.

Ölçü postunu ve implantı bağlayan vidalar sertleşme sonunda gevşetilir ve kaşık ağızdan çıkarılır. Bu sayede ölçü postu hiç yer değiştirmeden kaşık ile birlikte çıkarılmış olur ve implant ölçüsü daha rahat alınabilir. Özellikle birden fazla ve paralel olmayan implantların kullanımını gerektiren ölçü işlemlerinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

İmplant Boyutu Belirlenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant tedavisinde fonksiyonel ve estetik ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanabilmesi içinpek çok faktörün göz önünde bulundurulması gerekir. Önceleri temel olarak yükseklik, genişlik ve uzunluk bakımından kemik hacmine göre yapılan değerlendirmelere ek olarak günümüzde implant seçimini etkileyen daha detaylı kriterler mevcuttur:

Uygulama Kuvveti

İmplant tedavisi öncelikle kaç dişin değiştirileceği, protez tercihi ve estetik talepler doğrultusunda planlanır. Sonrasında ise restorasyona uygulanacak kuvvet büyüklüğü ile türü değerlendirilir ve bunun için uygulama bölgesindeki kemik yoğunluğu göz önünde bulundurulur.

Örneğin; kemiğin az olduğu bölgeleri ısırma, çiğneme ve koparma gibi kuvvetler karşısında daha güçlü hale getirmek için genellikle daha uzun implantlar tercih edilir. Böylece bölgedeki stres çevre yüzeylere daha iyi aktarılarak eşit şekilde dağıtılabilir.

İmplant Çapı

Dental implant boyutları belirlenirken öncelikle klinik sorunlar tespit edilir ve bu sorunların istenen estetik beklentileri karşılayacak şekilde çözülmesi gerekir. Bunun için kemik yoğunluğuna ek olarak alandaki açıklık ele alınmalı, implant çapının bölgeye tam uyumlu olması sağlanmalıdır.

Genel olarak kemiğin az yoğun olduğu bölgelerde ideal implant genişliği işlevsel yüzey alanı ile doğrudan ilişkilidir ve 3-6 mm arasında değişen bir çap aralığına sahiptir. Bununla birlikte dişlerin çıkış açısı, yönü ve konumu çap gereksinimini yakından etkiler.

Abutment Seçimi

Abutment veya destek olarak adlandırılan bölüm, implantın üzerine yerleştirilen parçadır ve doğal dişin yerine, türüne, implantın kemik içindeki pozisyonuna veya cep derinliğine göre tercih edilir.

Bununla birlikte abutment seçimini etkileyen bir diğer önemli kriter de malzemedir. Günümüzde titanyum, seramik ve zirkonyum olmak üzere yaygın olarak kullanılan üç çeşit materyal bulunur. Abutment malzemesi, implantı çevreleyen çevre dokuların kalitesini etkilediğinden önemsenmesi gereken bir konudur.

Titanyum ve Seramik

Titanyum abutment, ilk implant çalışmalarından bu yana kullanılan popüler bir malzemedir. Dental implantların birçoğu saf titanyumdan yapılır çünkü titanyum, vücut tarafından kabul edilen ve eksik dişlerin yerini güçlü ve sağlam şekilde doldurarak işlev kayıplarını önleyen biyouyumlu bir malzemedir. Dolayısıyla implantı yerine kilitleyerek kendini yeni dişlere bağlamada son derece başarılıdır ve dişler için sağlam bir temel sunar.

Seramik abutment ise artan estetik gereksinimleri karşılamak amacıyla, titanyumdan sonra tanıtılan bir malzemedir ve sahip olduğu mükemmel estetik uyum nedeniyle tercih edilir.

Titanyuma kıyasla üzerine gelen kuvveti karşılamada daha az başarılı olmasına rağmen, ışığı yansıtma bakımından mükemmeldir ve canlı, güzel, doğal görünümlü dişler sunar. Ayrıca biyouyumlu ve uzun süreli sabitlemede de başarılı bir malzemedir.

Zirkonyum

Son yıllarda sıklıkla tercih edilmeye başlayan zirkonyum, kemikle bütünleşme konusunda titanyum kadar güçlü ve estetik uyum konusunda seramik kadar başarılı bir malzemedir. Ayrıca biyouyumlu yapısı sayesinde metal alerji ve hassasiyet endişelerini ortadan kaldırır, korozyon riskini sıfıra indirir.

Bununla birlikte kullanım alanı daha sınırlı olduğundan, zirkonyum malzeme tercih etmeden önce fonksiyonel gereksinimlerin ve ağız içindeki sıralı açıklıkların yakından değerlendirilmesini gerektirir. Günümüzde ağızdaki işlev eksiklerini ve estetik deformasyonları gidermede yaygın olarak kullanılan implant tedavisi, uzmanlık ve yetkinlik isteyen birkaç aşamalı bir tedavidir.

Ayrıca kişisel ihtiyaçlar, beklentiler ve yapısal özellikler gibi pek çok faktör tedavi planını yakından etkiler. Bu nedenle materyal ve boyut belirleme işlemlerinin hassasiyetle yapılabilmesi, kişinin ihtiyacına yönelik en ideal tedaviyi alabilmesi adına, doğru klinik ve hekim seçiminin yapılması son derece önemlidir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.