Onlıne Randevu Al

İmplant Aşamaları Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İmplant Aşamaları

Dişlerde gelişimsel problemler, genetik faktörler, dışsal etkenler, ilerleyen yaş, travma ve daha pek çok sebebe bağlı olarak kayıplar meydana gelebilir. Böyle durumlarda implant tedavisi ile yapay diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi uzun süre kalıcı bir yöntem olarak öne çıkar. Bu yapay diş köklerinin üzerine yerleştirilen protezler ile eksik dişler tamamlanır ve ağız içi bütünlüğü sağlanmış olur. İmplant, doğal bir görünüm yaratılmasının yanı sıra estetik ve işlevsel sorunların giderilmesinde de etkili bir yöntem olarak uzun bir tedavi sürecini beraberinde getirir.

İmplant Aşamaları nedir

İmplant Nedir?

Dişlerin doğal kaybı ya da çürük ve benzeri sebeplere bağlı olarak çekilmesi çiğneme ve konuşma gibi işlevlerin yerine getirilmesine engel olur. Oluşan estetik kusurlar da kişinin özgüven kaybetmesine neden olarak sosyal problemleri beraberinde getirebilir. Böyle durumlarda eksik dişlerin tamamlanması için köprü uygulamaları uygun maliyetli bir yöntem olsa da kalıcı bir çözüm ve doğal bir görünüm için en etkili yöntem implant tedavisidir.

İmplant, insan biyolojisi ile uyumlu olan titanyum vidaların, bir diş dökü görevi görmesi amacıyla çene kemiğine yerleştirilmesi işlemidir. İmplant uygulaması ardından protez ve porselen diş tedavileri ile ağız içindeki eksik dişler tamamlanmış olur.

İmplant Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisi sayesinde dişlerin doğal ve estetik görünümü bozulmadan eksik dişleri tamamlamak mümkündür. İmplant tedavisi genellikle birkaç aya yayılan bir süreçtir ve farklı aşamalardan oluşur.

İmplant tedavisinin başlıca aşamaları şunlardır:

Muayene, Değerlendirme ve Planlama

Alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilecek olan muayene implant tedavisinin ilk adımıdır. Bu süreçte radyolojik görüntüleme ya da 3 boyutlu diş tomografisi gibi yöntemlere başvurularak mevcut sorunlar tespit edilir ve hastaların implant tedavisi için uygun olup olmadığı değerlendirilir. Çene 3 boyutlu olarak görüntülendikten sonra çene kemiğinin uzunluğunun ve kalınlığının ölçümleri gerçekleştirilir. Eksik dişlerin durumu ve ihtiyaçlar belirlendikten sonra, hasta implant tedavisi ve alternatif yöntemler hakkında detaylı olarak bilgilendirilir.

İmplant tedavisinde yerleştirilen implantın çene kemiği ile kaynaşması ve herhangi bir enfeksiyon oluşmaması son derece önemlidir. Bu yüzden hastaların genel sağlık durumu, kullanmakta olduğu ilaçlar, alerjik durumları ya da şeker hastalığı ve tansiyon gibi hastalıklarının operasyon öncesinde değerlendirilmesi son derece önemlidir.

Operasyon

Eğer hasta için implant tedavisine engel bir durum yoksa operasyon prosedürlerine geçilebilir. İmplant operasyonlarında işlem adımları sırasıyla şu şekildedir:

  • İmplant tedavisi alanında uzman cerrahlar ve diş hekimleri ortaklığında yürütülür,
  • Hastaların büyük bir kısmında lokal anestezi yeterli olsa da bazı özel durumlarda genel anestezi uygulanabilir,
  • Lokal anestezide uyuşturucu kremler kullanılması ve hemen arkasından anestezik iğnelerin kullanılması olmak üzere iki aşama bulunur,
  • Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra diş eti üzerinde bir kesi yapılır ve çene kemiğine ulaşılır,
  • Özel aletler kullanılarak çene kemiği delinir ve implantın yerleştirileceği yuva hazırlanır,
  • İmplant açılan yuvaya yerleştirilip vidalandıktan sonra dikişler atılır ve operasyon sonlandırılır.

İmplant operasyonları genellikle 15 dakika ile 1 saat arasında sürer. Fakat bazı özel durumlarda bu sürenin daha kısa ya da daha uzun olması mümkündür.

İyileşme Süreci

İyileşme sürecinde ilk olarak kesi yapılmış olan diş etlerindeki yaraların iyileşmesi esastır. Buradaki yaralar iyileştikten sonra dikişler alınır ve ikinci aşama beklenir. İkinci aşama ise yerleştirilmiş olan implantın çene kemiğine kaynamasıdır. Diş etindeki yaraların iyileşmesi ve dikişlerin alınması genellikle 1 hafta sonunda olur. İmplantların çene kemiğine kaynaması ise yaklaşık olarak 3 ay sürer.

Fakat bazı özel durumların oluşması mümkündür. Örneğin çene kemiğinin yeterli olmadığı hallerde kemik grefti uygulaması ya da sinüs lifting ya da ridge split gibi estetik operasyonların sürece dahil edilmesi durumunda bu süreç uzayabilir. 3 ile 6 ay arasında yapılacak olan kontrollerden sonra iyileşme sürecinin tamamlandığına karar verilirse, protezlerin yerleştirilmesi aşamasına geçilebilir.

İmplantlar yerleştirildikten sonra hastaların işlevsel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için geçici protez uygulaması yapılabilir. Söz konusu protezler implantların çene kemiğine kaynaması sürecinde günlük aktivitelerin yapılmasını kolaylaştırır. İmplant tedavisi tamamlandıktan ve diş etlerindeki dikişler alındıktan sonra, yani operasyondan sonraki 1 hafta sonunda geçici protezler yerleştirilebilir.

Kalıcı Protezlerin Yerleştirilmesi

İyileşme sürecinin sonunda ilk olarak panoramik röntgenler çekilir ve yerleştirilen implantların çene kemiğine kaynadığından emin olunur. Çene kemiği ile implant birbirine kaynadıysa protez aşamasına geçilir ve protez yerleştirme aşamasında izlenen adımlar şunlardır:

  • İmplantın yerleştirildiği alanın detaylı bir ölçüsü alınır ve hazırlanacak olan protezlerin bir modeli çıkarılır,
  • Hazırlanan model laboratuvara gönderilir ve burada kalıcı protezler hazırlanır,
  • Hazırlanacak olan protez ya da protezler hastaların ihtiyaçlarına ve taleplerine göre farklı malzemeler kullanılarak; kron, köprü ya da parsiyel protez tarzında olabilir,
  • Hazırlanan protezler implantların üzerine yerleştirilir ve herhangi bir sorun olmadığından emin olduktan sonra implant tedavi süreci tamamlanmış olur.

İmplant tedavisi hastaların ihtiyaçları ve taleplerine göre planlanır. Hastaların eksik dişlerinin sayısı, çene kemiğinin yapısı ve genel sağlık durumu gibi faktörler uygulamanın aşamaları konusunda belirleyicidir. İmplant tedavisinde gerçekleştirilecek olan yanlış uygulamalar enfeksiyon riskine neden olabilir. Bu yüzden implant tedavisinde muayene aşamasından protezlerin takılması aşamasına kadar tüm süreçlerin doğru şekilde planlanması ve bu süreçlerin alanında uzman diş hekimleri ve cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.