Onlıne Randevu Al

Diş Çekiminden Hemen Sonra İmplant Takılabilir Mi?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, ağız içindeki diş eksikliklerini giderme amacıyla çene kemiğine, yapay diş köklerinin yerleştirilmesi şeklinde uygulanan bir işlemdir. Biyolojik açıdan uyumlu malzemelerden oluşan bu yapay diş kökleri, diş kayıplarını kalıcı olarak gidermede oldukça etkilidir ve çene kemiğine entegre olarak sonradan porselen veya diş protezi yapımını mümkün kılar. Böylece en ciddi diş hasarlarında bile ağız içindeki bütünlüğün sağlanmasına ve doğal görünümün korunmasına yardımcı olur. Ancak her uygulamada olduğu gibi, implant tedavisinde de süreç belirli aşamalar halinde ilerler.

implant nedir

İmplant Tedavisi Ne İşe Yarar?

Dişler kötü ağız bakımı, diş eti hastalıkları ve ilerleyen diş çürükleri gibi pek çok nedene bağlı olarak kullanılamaz hale gelebilir. Bu durumda yaşanan diş kayıpları kişiyi hem fonksiyonel hem de estetik açıdan olumsuz etkiler. Eksik dişlerin yerine getirilmesi amacıyla farklı yöntemler kullanılıyor olsa da bunlar arasında en kalıcı ve doğal sonucu veren tedavi implant yöntemidir. Kişinin çene kemiğine sabitlenen implantlar, titanyumdan yapılmış dayanıklı ve biyolojik uyumlu malzemelerdir. Bu sayede bölgeye daha sonra yapılacak protez ve porselen diş tedavileri için diş kökü görevi görerek ağız içi konforu destekler.

İmplant tedavisinin diş kayıplarında tercih edilme nedenleri arasında şunlar bulunur:

  • Çekilen dişi yerine koymada oldukça etkili ve başarılıdır, dayanıklı ve biyolojik olarak uyumlu olduğundan uzun ömürlüdür.
  • Tek diş çekimlerinde çevre dişlere zarar vermeden iyileşme sağlar.
  • Doğal dişlere benzer görünümdedir ve diş kayıplarına bağlı estetik kusurları en iyi şekilde giderir.
  • Sabit ve konforlu bir çözümdür; yeme, içme ve konuşma eylemlerinin eskisi gibi gerçekleştirilmesini sağlar.
  • Çekilen dişin yerine konmaması çene kemiğinin zamanla erimesine neden olabilir, çene implantı çene kemiğine yerleştirildiğinden bu tür riskleri önler.
  • Çekilen dişin bıraktığı boşluğu doldururken estetik gülüş tasarımına yardımcı olur ve kişiye öz güven kazandırır.

 

Sağladığı avantajlar nedeniyle diş kayıplarını gidermede yaygın olarak kullanılan implantlar, doğru muayene ve hekim seçimi ile başarılı şekilde tamamlanabilir. Ancak her hasta gereksinimi farklı olduğundan, en uygun tedavi seçeneğine diş hekimi değerlendirmesi sonrası karar verilmelidir.

İmplant Tedavisinde Süreç Nasıl İşler?

İmplant tedavisi dişleri doğal ve estetik halini bozmadan yerine koymada oldukça başarılıdır, bu nedenle uzmanlık gerektiren ciddi bir yöntemdir. Ağız sağlığını korumaya ve fonksiyon eksikliklerini gidermeye yardımcı olan implant tedavisi, farklı aşamalar halinde ele alınarak birkaç ayda tamamlanır.

Diş çekiminden itibaren izlenen tedavi adımları şunlardır:

1. Muayene ve Planlama

İmplant tedavisinin ilk adımı, uzman diş hekimi tarafından gerçekleştirilen detaylı muayenedir. Bu sırada ağız sağlığı, mevcut sorunlar ve implant tedavisine uygunluk durumu değerlendirilir. Çeşitli görüntüleme yöntemlerinden faydalanılarak çene kemiği durumu, eksik diş sayısı ve hasta ihtiyaçları belirlenir. Böylece en iyi tedavi planı çıkarılır ve hastaya gereksinimleri ile ilgili alternatif yöntemler anlatılır.

2. Cerrahi Operasyon

İmplant tedavisine karar verilen hastalarda, diş boşluğunu kapatmak için çene kemiğine implant yerleştirme aşamasına geçilebilir. Bu işlemden önce bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve uygun cerrahi ekipmanlar yardımıyla implantların bölgeye vidalanması sağlanır. Bu adım takılan implant sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 15 ila 40 dakikada tamamlanır.

3. İyileşme

İmplant takılan hastalarda, vidaların çene kemiğine sıkıca bağlanması için bir süre beklenmesi gerekir. Bu süre kişiye göre farklılık gösterir fakat ortalama 3 ayda tamamlanır, kimi zaman 6 aya kadar da çıkabilir. Diş hekimi ile yapılan bir kontrol muayenesi sonunda bölgedeki iyileşme durumu değerlendirilir ve kemikle bütünleştiğine karar verilen implantlar için tedavinin diğer adımları başlatılır.

4. Geçici Protez

İmplant iyileşme dönemi boyunca dişsiz kalmak istemeyen hastalar için geçici protez kullanılabilir, bu protezler implantlar bölgede tam tutunma sağlayana kadar diş görevi görerek günlük aktivitelerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Geçici protezler implant aşamasının ardından 1 hafta içinde takılır ve iyileşme döneminde hasta konforunu artırır.

5. Kalıcı Protez

İmplantlarda tam iyileşme sağlandıktan sonra kalıcı diş protezleri eklenebilir. Bunun için yeni bir diş hekimi seansı düzenlenir, dişlerin ölçüsü alınır ve hasta tercihine göre porselen veya seramikten yapılan, doğal dişlere en benzer görünümde protezler takılır. Kalıcı protez aşamasından sonra hekim önerilerinin dikkate alınması ve ilk süreçte yeme-içme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekir. Kısa süre sonra kişi, sağlıklı ve estetik ağız yapısına sahip olarak günlük eylemlerine dönebilir.

İmplant uygulaması, kişisel gereksinimler doğrultusunda ilerletilir ve düzenli kontroller sonunda tamamlanır. Büyük özen ve itina gerektiren süreç boyunca hekim uzmanlığı ne kadar önemliyse, hastanın hekim tavsiyelerine uyması ve düzenli seansları aksatmaması da aynı şekilde önemlidir. Bu tür bir yaklaşım, sürecin mümkün olan en rahat, sağlıklı ve hızlı şekilde tamamlanmasına yardımcı olarak ağız bakımını kolaylaştıracak, estetik gülüşleri kalıcı hale getirecektir. 

İmplant Tedavisi Diş Çekiminden Sonra Ne Zaman Yapılmalı?

İmplant tedavisi, çeşitli nedenler sonucu kullanılamaz hale gelerek çekilen dişleri kazanmada etkili bir yöntemdir fakat tedavi başarısı, uygulama adımlarının zamanında ve doğru yapılması ile yakından ilişkilidir. Ortalama 5 aşamada tamamlanan implant tedavisinin genellikle diş çekiminin hemen ardından yapılması önerilmez. Çünkü implantın çeneye en iyi şekilde tutturulabilmesi için ilk önce çene kemiğinin iyileşmesi gerekir, böylece diş çekiminden sonra geride kalan boşluk daha iyi anlaşılabilir ve bölgeye en uygun implant yerleştirilebilir.

İmplant tedavisi genellikle, diş çekiminden 2-3 ay sonra yapılır ancak bekleme süresi, yara iyileşme hızına ve hasta ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Nitekim, kimi hastaların diş çekiminden hemen sonra implant tedavisine gereksinimi olabilir. Bu durumda, hekim değerlendirmesi ve ağız içi deformasyon seviyesi göz önünde bulundurularak çekimin hemen ardından implant uygulamasına geçilebilir. Fakat bu seçenek, her hasta için uygun değildir ve her durumda sağlıklı sonuç vermeyebilir. Bu nedenle diş çekiminden hemen sonra implant tedavisine uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek istiyorsanız; öncesinde uzman diş hekimine danışmanız tavsiye edilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.