Onlıne Randevu Al

Smile Makeover’da Yüz Şekli Önemli mi?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Smile Makeover’da Yüz Şekli

Dişlerde, diş etlerinde ya da dudaklarda meydana gelen sorunlar gülüşü de büyük ölçüde etkiler. Aynı şekilde dudak ve diş yapısının yüzün geri kalanı ile uyumlu olmaması da bir sorun olarak algılanır.

Böyle durumlarda kişiler gülüşüne güvenmez ve gizlemek isteyebilir. Bu da özgüven sorunları da dahil olmak üzere çeşitli sosyal problemlere neden olabilir.
Smile Makeover

Smile Makeover Nedir?

Dişlere yanlış bakmış olmak, travma ya da yaşlanma gibi durumlar hem dişlerde hem de diş etlerinde bazı problemler meydana getirebilir. Kişilerin bu sorunlardan kurtulmak, arzu ettikleri görünüme kavuşmak, doğal ve güzel bir gülüşe sahip olmak için gerçekleştirilen estetik uygulamalarının tamamı smile makeover ya da gülüş tasarımı olarak adlandırılır.

Smile makeover sayesinde kişilerin eksik dişlerinin implant yöntemiyle tamamlanması, dişlerdeki asimetrik görüntünün ortadan kaldırılması, renk değişimlerinin dengelenmesi ve diş eti hastalıklarının ortodontik tedaviler ile iyileştirilmesi de dahil olmak üzere çok sayıda işlem gerçekleştirilebilir.

Smile makeover uygulamalarında hastaların talepleri belirleyici olan en önemli unsur olmakla birlikte uzman hekim tarafından bu taleplerin anlaşılması ve yüz hatları ile uyumlu bir gülüş tasarımı yaratmak için tedavi sürecinin kişiye özel olarak planlanması büyük önem taşır.

Günümüz estetik uygulamaları sayesinde bu sorunların ortadan kaldırılması ve kişilerin smile makeover uygulamaları sayesinde arzu ettikleri gülüşe sahip olmaları mümkündür.

Smile Makeover Uygulamaları Nelerdir?

Smile makeover uygulamaları kapsamında gerçekleştirilecek olan işlemlere hasta beklentileri, hastaların yaşı ve cinsiyeti, dişlerdeki ve diş etlerindeki problemler gibi faktörlere bağlı olarak karar verilir. Her ne kadar işlemler kişiye özel olarak belirleniyor olsa da smile makeover uygulamalarının ilk aşaması genellikle diş beyazlatma olur. Hemen arkasından varsa çürük dişlerin tedavi süreci başlar ve ortodontik tedaviler ile diş etlerinde meydana gelen problemler ortadan kaldırılır.

Smile makeover uygulamaları kapsamında en sık gerçekleştirilen işlemler şunlardır:

  • Bleaching olarak da adlandırılan diş beyazlatma uygulamaları,
  • Gingivektomi olarak da adlandırılan diş eti estetiği uygulamaları,
  • Hastalarda diş eksiklerinin bulunduğu durumlarda diş kayıplarının implant ya da protez ile tedavisi,
  • Zirkonyum kaplama, porselen ve lamine uygulamaları,
  • Dişlerde asimetri ya da çarpıklık bulunması durumunda görünümü düzeltmek için diş teli tedavisi.

Tüm bunlara ek olarak hekim tarafından gerekli görülmesi durumunda ortodontik tedavilere de başvurulabilir. Hastaların smile makeover sonrası diş ve diş eti bakımına özen göstermesi ve hekimler tarafından verilmiş olan tavsiyelere uyması, smile makeover uygulamalarının kalıcı hale gelmesine yardımcı olur. 

Artırılmış Gerçeklik İle Gülüş Tasarımı

Hastaların smile makeover sonrasında memnun kalmadıkları durumlar oluşabilir. Böyle durumların önlenmesi ve hasta memnuniyetinin artırılması amacıyla günümüzde artırılmış gerçeklik teknolojilerinden faydalanılır. Augmented Reality olarak da adlandırılan bu teknoloji sayesinde hastalar operasyon sonrası oluşacak görüntüyü operasyon öncesinde görebilir. Bu da operasyon sonrası oluşabilecek memnuniyetsizlik riskini tamamen ortadan kaldırır.

Hastalar sanki bir aynanın karşısındaymış gibi, kütüphaneden seçilen ağız ve gülüş yapılarının kendilerinde nasıl duracağını görebilir. Yani günümüzde geliştirilen bu teknolojiler sayesinde bir yandan uygulamaların başarı oranı artarken bir yandan da hastalar kendi taleplerini çok daha doğru bir şekilde hekimlere aktarabilir.

Smile Makeover’da Yüz Şekli Önemli mi?

Smile makeover uygulamalarında kişilerin yüz şekilde önemli bir faktör olarak kabul edilir. Çünkü yüz şekli bir tasarım unsuru olarak diş estetiğinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesini ve dişlerin uygun şekilde düzenlenmesini etkiler. Smile makeover uygulamalarında dişlerin düzenlenme biçimi ve diş rengi gibi faktörler yüz hatlarına göre belirlenir. Dişlerin boyutuna, rengine ve şekline kişilerin yüz hatlarına, dudak şekline ve gene yüz simetrisine bakılarak karar verilir. Böylelikle bir yandan kişilerin beklentilerini karşılanırken bir yandan da doğal görünümle uyumlu estetik bir gülüş elde edilmiş olur.

Başarılı bir gülüş estetiği elde edilebilmesi için tedavi planının kişiye özel olarak uygulanması gerekir. Nitekim her insanın yüz şekli birbirinden farklıdır. Siz de yüz şeklinize en uygun smile makeover uygulamasını gerçekleştirmek için alanında uzman ve deneyimli bir hekimle çalışmayı mutlaka önemseyin!

Smile Makeover Uygulamalarında
Göz Önünde Bulundurulması Gereken Kriterler

Birtakım kriterlerin göz önünde bulundurulması smile makeover uygulamalarının başarılı ile gerçekleştirilmesini sağlar. Bu kriterler şunlardır:

  • Üst dudak kaslarında gevşeme, alt dudak kaslarının aşağıya doğru sarkması ve dişlerdeki aşınmalar yaşa bağlı olarak ortaya çıkar. Bu yüzden yaş smile makeover uygulamalarına karar verirken belirleyicidir.
  • Diş yapıları kadınlarda ve erkeklerde farklı olduğundan cinsiyet belirleyici bir faktördür.
  • Yüz hatları ve dişlerin durumu birbiri ile uyumlu olmalıdır. Örneğin yuvarlak yüz yapısı bulunan bir kişiye köşeli dişler yapmak doğal bir görünüm yaratmaz.
  • Diş etlerinin çok fazla ya da çok az görünmesi gülüşü etkiler. Dolayısıyla diş eti seviyelerinin dudakların yapısı ile uyumlu olması gerekir.

Tüm bu kriterler göz önünde bulundurulduğu sürece smile makeover uygulamalarının başarısı da artacaktır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.