Onlıne Randevu Al

Diş Fırçalama Alışkanlıkları Nasıl Kazanılır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Diş Fırçalama Alışkanlıkları

Pek çok insan düzenli olarak dişlerini fırçalamasının farkında. Peki ne kadarı diş fırçalama uygulamalarını doğru şekilde gerçekleştiriyor? Diş fırçalama alışkanlıkları ile ilgili en temel bilgi, dişlerin günde 2 kez ve 2 dakika süreyle fırçalanması.
Özellikle yatmadan önce dişleri mutlaka fırçalamak gerekiyor, çünkü ağzımız gece boyunca kapalı kalıyor ve bu da bakteri oluşumunun daha fazla olması anlamına geliyor. 

Diş Fırçalama Alışkanlığı nasıl kazanılır

Dişler yatmadan önce fırçalandığında plak oluşumu, çürükler ve diş eti hastalıkları gibi problemler önlenmiş oluyor. Eğer ağız ve diş sağlığı ile ilgili problemler yaşıyorsanız, ek olarak dişlerinizi akşam yemeğinden hemen sonra da fırçalayabilirsiniz.

Fırça Seçimi

Eğer yanlış bir diş fırçası kullanıyor ve dişleri doğru şekilde fırçalamıyorsanız, muhtemel ağız ve diş sorunlarına karşı daha az koruma sağlıyorsunuz demektir. Ayrı dişleri yanlış şekilde fırçalamak diş eti ağrılarına ve diş yapısının bozulmasına da neden olabilir.

Bu yüzden seçtiğiniz diş fırçasının dişlere ya da diş etlerine zarar vermeyecek bir malzemeden üretilmesi ve en fazla 6 ay boyunca kullanılması gerekir. Eğer fırçalama sırasında diş etlerinde ağrı hissederseniz, fırçanızı değiştirmenizi öneririz.

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan elektrikli diş fırçaları, hem dönme hareketi hem de titreşim uyguluyor olması sebebiyle plakların temizlenmesi konusunda çok daha etkilidir. Fakat elektrikli ya da sıradan bir diş fırçası seçerken mutlaka diş hekiminizden tavsiye almayı unutmayın!

Fırçalama Biçimi

Diş fırçası ağız içerisine 45 derecelik bir açı ile yerleştirilmeli, fırçalama işlemi bastırmadan, yumuşak ve dairesel hareketlerle gerçekleştirilmelidir. Fırçanın dişlerin iç ve dış yüzeylerine tamamen temas ettiğinden emin olmanız gerekir.

Pek çok insan fırçasına diş macunu almadan önce ya da aldıktan sonra fırçayı ıslatır. Fakat bu gerekli değildir. Çünkü ağzınızın içi tükürük nedeniyle ıslak olduğundan macun köpürecektir. Ağız içinin bakterilerden ve gıda artıklarından temizlenebilmesi için ideal fırçalama süresi 2 dakikadır.

Diş fırçası yapısı gereği nemli kalmaya son derece uygundur. Bakteriler nemli bölgelerde daha hızlı çoğaldığından, diş fırçasını kuruladığınızdan ve detaylı şekilde temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Diş fırçası kendi kabında dik şekilde durmalı ve eğer başka diş fırçaları varsa bunlarla temas etmemelidir.

Diş Macunu Seçimi

Diş macunu seçimi de en az diş fırçası seçimi kadar önemli. Dişlerinizin durumuna ya da dişlerinizde bulunan problemlere göre kullanmanız gereken diş macunu farklılık gösterebilir. Benzer şekilde diş etlerinizi yapısı ve çürük diş mineleri bulunuyor olması da diş macunu seçiminde belirleyici olmalıdır. Bir diğer yandan florür, diş minesinin üzerindeki çürüklerin tedavi edilmesinden son derece etkilidir. Bu yüzden dişlerinizde çürükler bulunuyorsa, florür içeren bir diş macunu kullanabilirsiniz.

Marketlerde karşınıza çıkabilecek pek çok diş macunu diş eti hassasiyetlerine karşı koruma, muhteşem parlaklık ya da ideal beyazlık gibi pek çok düşünce ileri sürebilir. Fakat bunların çoğu zaman yanıltıcı olabileceğini unutmamalısınız. Bu yüzden bir diş macunu seçmeden önce mutlaka diş hekiminizin tavsiyelerine kulak verin!

Diş İpi Kullanımı

Diş ipleri, dişlerin arasında bulunan ve diş fırçasının ulaşamayacağı mikrop ve bakterilerin temizlenmesi konusunda son derece etkilidir. Dişlerin arasında yerleştirilen ipin, iki eli birden kullanarak ileri geri hareket ettirilmesi, detaylı bir temizlik için yeterlidir.

Ayrıca her uygulamada yeni bir ip kullanmanız gerektiğini ve kullandığınız ipi uygulama sonrası çöpe atmayı unutmayın! Diş fırçalama işlemini günde 2 kez yapıyor olsanız da, diş ipi uygulamasını günde bir kez yapmanız yeterlidir.

Tüm bunlara ek olarak diş ipleri dişlerin arasında biriken yemek artıklarını temizleyeceği için ağız kokusu gibi problemlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Cepte taşınabilecek denli küçük paketlere sahip olduğundan günün her anında ve her yerde diş ipi ile diş temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Düzenli Diş Hekimi Muayenesi

Ağız ve diş sağlığını korumak için bakım uygulamalarını doğru ve düzenli şekilde gerçekleştirmeniz her zaman yeterli olmaz.

Çünkü sizin fark etmediğiniz ve yalnızca diş hekimi tarafından tespit edilebilecek bir takım sorunlar bulunuyor olabilir.

Hem mevcut sorunların tespit edilerek gerekli tedavi sürecinin planlanması hem de temizlik işleminin gerçekleştirilmesi için yılda iki kez diş hekimi muayenesi gereklidir.

Ayrıca yaptırmak istediğiniz estetik diş uygulamaları konusunda da diş hekiminizden destek ve tavsiye alabilirsiniz.

Diş Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar yukarıdaki bakım uygulamaları yeterli olsa da, bir takım faydalı bilgiler ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Bu bilgileri şu şekilde listelemek mümkün:

  • Ağızdaki asit miktarının azaltılması ve diş ipinin kullanılamadığı durumlarda ağız içindeki mikropların temizlenmesi adına ağız çalkalama suları ya da gargaralar kullanılabilir. Fakat yanlış gargara seçimi ve yanlış uygulamalar ağız içinde dengesizlik yaratarak sorunlara neden olacağından, gargara seçimini mutlaka diş hekiminize danışmalısınız.
  • Bol su içmek bağışıklık sistemi ve cilt için olduğu kadar, ağız ve diş sağlığı için de son derece gereklidir. Yemeklerden ya da asitli içecekler tükettikten sonra içilen bir bardak su dişler arasında yerleşen bakterilerden kurtulmanıza yardımcı olur. Ayrıca ağız kuruluğu nedeniyle yaşanabilecek sorunları da önler.
  • Süt, yoğurt ya da peynir gibi kalsiyum içerikleri besinler tüketmek dişlerinizi güçlendirir.
  • Dişlerin beyaz görünümü çay, kahve ya da sigara tüketimi ile bozulmaya başlar. Benzer şekilde asitli ya da şekerli yiyecekler de diş sağlığının bozulmasına neden olacağından, bu alışkanlıklarını sınırlandırmaya özen göstermelisiniz.
  • Kabuklu kuruyemiş gibi sert gıdaları dişlerinizle kırmaktan imtina etmelisiniz.
  • Diş fırçalama etkinliği sırasında dilinizin, iç yanakların ve damağın da temizlendiğinden emin olmalısınız. Dilinizi temizlemek için diş fırçalarının arka kısmında bulunan dil temizleme aparatını ya da dil temizlemek için özel olarak üretilmiş araçları kullanabilirsiniz.

Diş bakım uygulamalarını düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirmek sağlıklı dişlere sahip olmanızı, dolayısıyla özgüven sorunlarını önlemenizi ve yaşam kalitenizi artırmanızı sağlar. 

Ayrıca gülüşünüzü gizlemeden, özgürce gülebilirsiniz. Rutin alışkanlıklarını devam ettirirken, diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin!

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.