Onlıne Randevu Al

Beyazlatma İşleminin Sonucu Ne Kadar Sürede Belli Olur?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Diş Beyazlatma İşlemi

Gün içerisinde tükettiğimiz yemek ve içecekler, dişlerde sararmaya sebep olabilir. Günlük ağız hijyenine dikkat edilmediği durumlarda bu sararmalar oldukça belirgin bir hale gelebilir.

Bu durumda diş beyazlatma ihtiyacı ortaya çıkar. Yazımızda bleaching işleminden bahsedeceğiz.

diş beyazlatma

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş beyazlatma, diş renginin daha beyaz bir görünüme kavuşması için gerçekleştirilen profesyonel işlemdir. Bu işlem ‘bleaching‘ olarak da adlandırılır. Bleaching sayesinde dişlerin istenilen beyaz tona getirilebilir. Diş rengi birkaç ton açılabilir veya en açık tona kadar beyazlatılabilir.

Profesyonel olmayan diş beyazlatma yöntemleri de bulunur. Örneğin dişlerin limon ve karbonat ile fırçalanması halk arasında oldukça popüler olan yöntemlerden bir tanesidir. Fakat bu gibi yöntemler diş minesinin zarar görmesine sebep olabilir. Bu sebeple diş renginin açılması işlemleri mutlaka bir diş hekimi tarafından profesyonel olarak gerçekleştirilmelidir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Profesyonel beyazlatma öncesinde diş hekimi dişin bir kalıbını çıkarır. Ardından dişlerin üzerindeki bakteri ve plak oluşumları temizlenir. Ağzın kuru kalması için genellikle bir gazlı bezden yardım alınır. Diş etlerinin bleaching solüsyonundan korunması için bu bölgeye bir bariyer yerleştirilir.

Blaching solüsyonu dişlerin ön yüzeyine uygulanır. Solüsyonun aktive edilmesi için lazer ışık kullanılır. Lazer uygulamasının ardından solüsyonun köpürdüğü gözlemlenir. Bu solüsyonun işe yaradığı ve dişteki lekeleri çıkardığı anlamına gelmektedir. Bleaching solüsyonu dişte birkaç dakika boyunca bırakılır.

İşlem sonrasında dişler temizlenir. Bleaching işlemleri genellikle birkaç seansta gerçekleştirilir. Dişlerin istenilen beyazlığa gelmesini sağlamak için bahsedilen işlemler birkaç kez tekrarlanır. Fakat hastanın arzuladığı beyazlık seviyesine bağlı olarak yalnızca bir seans da yeterli olabilir.

Kimler Diş Beyazlatma Yaptırabilir?

Bleaching, herkes için uygun bir işlem olmayabilir. Genellikle 16 yaşından küçük kişiler, işlem için uygun adaylar olarak değerlendirilmez. Hamile veya emziren kadınlar için de bleaching işlemi önerilmez. Bleaching solüsyonuna alerjisi olan kişiler de bu işlem için uygun adaylar değildir.

Bleaching işlemi için ağız ve diş sağlığının iyi bir seviyede olması gerekir. Çok fazla çürüğe veya dolguya sahip kişiler için bleaching, uygun bir işlem değildir. Çürüğü veya çok fazla dolgusu bulunmayan, sağlıklı diş etlerine sahip kişiler diş beyazlatma yaptırabilir.

Diş Beyazlatma Sonuçları
Ne Kadar Sürede Kendini Gösterir?

Bleaching işleminin sonuçlarının görülmesi dişteki leke ve sararma seviyesine bağlıdır. Dişlerin gözle görülür bir beyazlığa kavuşması genellikle bir veya iki hafta sürer.

Fakat dişlerindeki sararma ve leke seviyesi oldukça fazla olan kişilerde bu süre üç hafta ve bir ay arasında zaman alabilir.

Diş Beyazlatma Sonrasında
Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bleaching işleminin ardından renkli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Kahve, çay, çikolata, kiraz ve koyu renkli soslar bir süreliğine tüketilmemelidir.

Ayrıca gazlı içeceklerden de bir süreliğine uzak durulmalıdır. Tercih edilmemesi gereken yiyecekler arasında çok soğuk veya çok sıcak yemekler de yer alır.

İhmal edilen ağız bakımının sonucu olarak ortaya çıkan ağız kokusu sorunu ise maske kullanımıyla birlikte kişilerde farkındalığın arttığı diğer bir problem. Oral hijyen ve bakımın tekrardan sağlanması bu hastalarda önemlidir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.