Onlıne Randevu Al

No Prep Veneer / Minimal Prep Veneer Nedir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

No Prep Veneer / Minimal Prep Veneer

Sarı, renksiz ya da lekeli dişlerin, kırılmış, aşınmış, düzensiz, çatlak ya da benzeri sorunları olan dişlerin estetik bir görünüme kavuşturulması için laminate veneer ya da yaprak kaplama sık kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde dişlere uygun şekilde hazırlanan ince kaplamaların diş yüzeyine yerleştirilmesi ve dişlere estetik bir görünüm kazandırılması söz konusudur. Fakat bu yöntemde yaprak kaplamaların diş üzerine yapıştırılabilmesi için, dişler bir aşındırma/pürüzlendirme işlemine tabi tutulur. Estetik diş tedavileri kapsamında geliştirilen no prep / minimal prep veneer yönteminde ise dişlerin aşındırılmasına gerek yoktur.

Minimal Prep Veneer

No Prep / Minimal Prep Veneer Nedir?

Ultra ince seramik ve kompozit malzemeler kullanılarak gerçekleştirilen no prep ve minimal prep veneer uygulamalarında dişlerin hiç aşındırılmaması ya da çok az aşındırılması söz konusudur. Minimal prep veneer uygulamasında çok az miktarda diş minesi çıkarılır ve dişlerin ekstra küçültülmesi gerekmez. No prep veneer uygulamasında ise diş üzerinde herhangi bir aşındırma ya da küçültme işlemi yapılmaz. Hazırlanan yaprak kaplamalar doğrudan dişlerin üzerine yerleştirilir ve dişlerdeki kusurlar gizlenmiş olur. Yani dişlerin orjinalliğini bozmaya gerek yoktur.

No prep veneer ve minimal prep veneer uygulamaları hem alt hem de üst dişlere uygulanabilir. Eğer estetik olarak uyumlu ve kusursuz bir görüntü yaratılmak isteniyorsa, hem üst hem de alt çenedeki 10’ar dişe veneer uygulaması yaptırmak istenilen sonucu verecektir. Elbette burada uygulamanın gerçekleştirileceği diş sayısı hastaların taleplerine, bütçelerine ve diş hekimi tarafından verilecek olan tavsiyelere bağlıdır.

No Prep / Minimal Prep Veneer Uygulamaları Neden Gerekli?

 • Diş üzerinde pürüzlendirme ya da aşındırma gerekmez, böylelikle kişinin kendi dişleri korunmuş olur,
 • Dişlerdeki renk değişimlerinin ve ayrıklıkların çok fazla olmadığı durumlarda hızlı ve estetik sonuç elde edilmesini sağlar,
 • Dişlerin ölçüsü alınarak üretildikleri ve dişlerin üzerine özel bir teknikle yapıştırıldıkları için dişten destek alırlar, darbelerde zarar görmezler ve diş içten çürüse bile kaplamalarda hasar oluşmaz.

No Prep / Minimal Prep Veneer Hangi Durumlarda Uygulanır?

Genellikle ön dişlere uygulanan laminate veneer yöntemi dişlerde aşındırma gerektirir. Fakat ön dişlerde ya da gülme hattında herhangi bir deformasyon, çürük, düzensizlik ya da çatlak ve kırık gibi hasarlar bulunmuyorsa herhangi bir aşındırma işlemine gerek yoktur ve no prep veneer uygulaması gerçekleştirilebilir. Fakat bazı durumlarda az miktarda aşındırma gerekebilir ve minimal prep veneer uygulamasına başvurulabilir.

No Prep Veneer ve Minimal Prep Veneer Uygulamaları Nasıl Yapılır?

İlk olarak diş hekimi muayenesi gerçekleştirilir ve dişlerin ölçüsü alınarak bilgisayar ortamına aktarılır. Gülüş tasarımı uygulamaları sayesinde hastaların ağız ve yüz yapısı ile uyumlu olacak şekilde hazırlanacak olan kaplamaların dijital provası yapılır. Hasta ve diş hekimim mutabık kaldıktan sonra uygulama süreci de başlamış olur.

No prep veneer uygulamasında izlenen işlem adımları şunlardır:

 • Dijital ortamda modellenmiş olan kaplamalar laboratuvar ortamına gönderilir; kaplamaların hazırlanması 7 ila 10 gün arasında sürer,
 • Kaplamalar hazır olduktan sonra hasta üzerinde fiziksel prova gerçekleştirilir ve kaplamaların yüz hattı ve ağız yapısı ile uyumuna bakılır,
 • Herhangi bir uyumsuzluk durumunda kaplamalar üzerinde minimal revizeler gerçekleştirilebilir,
 • Herhangi bir aşındırma işlemi yapılmayacağından anestezi uygulamasına gerek yoktur, çünkü ağrı ya da acı hissedilmez,
 • Hazırlanan kaplamaları özel bir yapıştırıcı aracılığıyla diş yüzeyine yapıştırılır ve tedavi sonlandırılır.

İşlemin az miktarda aşındırma gerektirdiği, yani minimal prep veneer uygulamalarında da süreç benzerdir.

No Prep Veneer ve Minimal Prep Veneer Tedavi Sonrası

No Prep Veneer ve Minimal Prep Veneer işlemlerinde ciddi bir aşındırma işlemi olmadığından iyileşme süreci de son derece hızlıdır.

Uygulama sonrası tedavi süreci ile ilgili bilinmesi gereken noktalar ise şu şekilde:

 • Hassasiyet oluşmaz,
 • Düzenli olarak gerçekleştirdiğiniz diş bakım uygulamalarına devam etmek mümkündür ve diş ipi kullanılabilir,
 • Kaplamaların durumunun kontrol edilmesi ve dişlerdeki problemlerin tespit edilmesi için 6 ayda bir diş hekimi kontrolü önerilir,
 • Çok sert ve kabuklu yiyecekler kaplamalara zarar verebilir,
 • Diş sıkma ya da diş gıcırdatma gibi sorunlar kaplamalara zarar verebileceğinden gece plağı kullanılması ya da tedavi için bir diş hekimine başvurulması önerilir.

No prep veneerların aşınması ya da kullanılamaz hale gelmesi durumunda uygulamanın tekrarlanmasının önünde herhangi bir engel yoktur.

Laminate Veneer ve No Prep Veneer Arasındaki Farklar Nelerdir?

Laminate veneer yöntemine alternatif olarak geliştirilmiş olan no prep / minimal prep veneer yöntemlerinde belli başlı farklar bulunur.

İki yöntem arasındaki farkları şu şekilde listelemek mümkün:

 • Laminate veneer işleminde diş yüzeyi aşındırılır fakat no prep veneer işleminde buna gerek yoktur,
 • No prep veneer yönteminde veneerlar çıkarıldıktan sonra kendi dişlerinizi kullanmaya devam edebilirsiniz, oysa laminate veneer yönteminde kaplamaların yenilenmesi gerekir,
 • Maliyetleri birbirine yakındır,
 • Sıkışmış ve çok fazla renk değişimi ya da leke olan dişler için laminate veneer daha uygundur; renklenmenin az olduğu durumlarda ise no prep veneer uygulanabilir,
 • Estetik olarak benzer sonuçlar verirler,
 • No prep veneer laminate veneer ile kıyaslandığında daha kısa süren bir işlemdir.

Siz de laminate veneer uygulamaları ve no prep / minimal prep veneer uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak ve hızlı şekilde randevu oluşturmak isterseniz, hemen şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.