Onlıne Randevu Al

Diş Eti Şişmesi Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Ağrılı olup olmaması fark etmeksizin diş eti şişmesi, en kısa sürede doktora başvurulması gereken bir problemdir. Diş etlerinin şişmesi, geri dönüşü olmayan periodontitise kadar ilerleyebilir. Sadece diş hekimi, şişmiş diş etlerinin diş eti iltihabı belirtisi olup olmadığını veya başka bir nedenin olup olmadığını değerlendirebilir. Diş eti şişmesinin çeşitli nedenleri olabilir ve bunların hepsinin, diş kaybı veya yaygın enfeksiyon riskini sınırlamak için tedavi edilmesi gerekir.

Diş Eti Şişmesi

Diş Eti Şişmesi Nedir?

Diş eti şişmesi, dişlerin tabanını çevreleyen yumuşak, pembe doku olan diş eti dokusunun iltihaplanmasına işaret eder. Ağız sağlığı bağlamında, izole bir bölgeyi etkileyebilen, yalnızca dişin etrafında şişmiş diş eti şeklini alabilen veya dişin diğer bölgelerine yayılabilen yaygın bir semptomdur. Enflamasyonun nedenleri basit tahrişten ciddi enfeksiyonlara kadar değişir.

Sebebe bağlı olarak şişlik farklı şekilde ortaya çıkabilir. Kırmızı, şişmiş diş etleri akut inflamasyona işaret edebilirken beyaz şişmiş diş etleri enfeksiyon veya travmaya işaret edebilir. Bu semptomu tanımak ve tedavi etmek, sağlıklı diş etlerini korumak ve olası komplikasyonları önlemek için çok önemlidir.

Diş eti şişmesi durumunda ağrıyı ve tahrişi en aza indirecek birkaç doğal çözüm bulunmaktadır. Tuzlu su ile durulama, karanfil yağı, papatya çayı kullanımı ve elektrikli diş fırçalarının kullanımı da dahil olmak üzere iyi ağız hijyeni gibi çözüm yöntemleri vardır.

Diş Eti Şişmesi Sorunu Neden Ortaya Çıkar?

Diş eti şişmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Ana nedenler günlük yaşamdaki kötü alışkanlıklarla ilgilidir. Sigara içmek ve yeterli ağız hijyeninin sağlanamaması gibi alışkanlıklar da buna dahildir. Diş eti şişmesinin ana nedeni, diş eti çizgisinde bakteri plağının oluşması ve birikmesidir, bu da kötü ağız hijyeninin bir sonucudur.

Diş etlerinin şişmesinin bir başka nedeni de bu dokuya doğru artan kan akışının ardındaki hormonların salınmasını artıran hormonal değişikliklerdir. Bu, örneğin menstrüasyon, ergenlik, hamilelik ve menopoz sırasında meydana gelir. Ayrıca diş eti dokusunda aft veya yara varlığında, yiyecek veya içecekten kaynaklanan tahriş, beslenme sorunları ve kemoterapi tedavilerinin yanı sıra iltihaplanma da mümkündür. Yeni vakaların önlenmesi için gerekli yönlendirmelerin yapılmasının yanı sıra, bu anormalliğin nedeninin araştırılıp tespit edilebilmesi için diş hekiminin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Diş Eti Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı diş etleri pembe bir görünüme ve pürüzsüz bir dokuya (veya en fazla portakal kabuğuna benzer) sahiptir. Sağlıklı diş etleri de kolay kolay kanamaz. Şişmiş diş etleri kırmızımsı bir renge ve sarkık bir görünüme sahip olmasının yanı sıra basit fırçalama veya diş ipi kullanımı sırasında da kanayabilir. Diş eti hastalığına bağlı durumlarda ağrı ve ağız kokusu da olabilir. Bazı durumlarda diş eti de çekilebilir, bu durum kökün açığa çıkmasına ve dişin daha uzun görünmesine neden olur.

 • Diş eti hattının şişmesi
 • Diş etlerinin kızarıklığı
 • Ağız boşluğunda veya problemden etkilenen bölgelerde ağrı
 • Ağız kokusu
 • Artan kanama sıklığı
 • Diş eti dokusunun kademeli olarak geri çekilmesi

Diş Eti Şişmesi Doğal Yöntemlerle Geçirilebilir mi?

Diş etleri şiştiğinde, bu ağrıyı azaltmak ve optimum ağız konforunu yeniden kazanmak için doğal çözümler aramanız normaldir. Neyse ki tahriş olmuş diş etlerini hızla gidermemize yardımcı olabilecek birkaç doğal ipucu vardır.

Belirtilerin devam etmesi durumunda en doğru tedavinin uygulanabilmesi için mutlaka bir ağız ve diş sağlığı uzmanına başvurulması gerekir. Ağız sağlığınızı korumak için her gün dişlerinize ve diş etlerinize bakım yapmayı unutmamalısınız.

Diş Eti Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti şişliğinin tedavisi diş hekimi tarafından önerilmelidir ve şişliğin nedenine göre değişiklik gösterir.

 • Diş eti iltihabı, aşırı bakteri varlığı nedeniyle diş etlerinin iltihaplanması ve şişmesi ile karakterizedir. Bu durum, diş fırçalamayı geliştirerek, diş hekiminde diş temizliğini yaparak ve hassas dişler için macunlar kullanarak kolayca tedavi edilebilir.
 • Aftların varlığı nedeniyle diş etlerinin şişmesi durumunda, diş hekimi ağrıyı hafifletmek için analjezik ilaçların kullanılmasını veya şişmiş bölgeye doğrudan hidrojen peroksit uygulanmasını önerebilir.
 • Hormonal değişikliklere bağlı diş eti şişmesi varsa bu durumlarda tedavi bir endokrinolog tarafından önerilir ve hormon replasmanı yoluyla gerçekleştirilir. Bu sadece diş etlerinin şişmesini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda var olabilecek diğer semptomları da hafifletir.
 • Besleyici açıdan zayıf gıdaların tüketimi de diş etlerinin şişmesine neden olabilir ve bu yüzden sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin benimsenmesi, şeker ve yağ açısından zengin gıdalardan kaçınılması önerilir. Bakterilerin çoğalması diş etlerinin şişmesine neden olur. Ağrı kesici ilaç kullanımı, yeterli beslenme ve hassas dişler için macun kullanımının yanı sıra, iyi ağız hijyeni alışkanlıkları edinmek, yemeklerden sonra dişlerinizi ve dilinizi fırçalamak da önemlidir.

Hangi Hastalıklar Diş Eti Şişmesine Neden Olabilir?

 • Diş eti iltihabı ve periodontitis: Bu iki hastalık kötü ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise kötü fırçalama nedeniyle diş eti kalitesinde diş taşı birikimlerinin oluşmasıdır. İlk aşama, uygun şekilde tedavi edilmezse periodontitise dönüşerek diş eti cepleri oluşturan diş eti iltihabıdır.
 • Demir veya C vitamini eksikliği gibi bir tür beslenme eksikliğimiz varsa, bu aynı zamanda diş etlerimizde anormal iltihaplanmalara da yol açabilir.
 • Hormonal nedenler: Özellikle kadınlarda hormonal değişiklikler anormal diş eti kanamasına ve iltihaplanmalara yol açabilir.
 • Enfeksiyonlar: Diş etlerinin kendisinde veya ağzın herhangi bir yerinde bakteriyel veya viral enfeksiyon vakalarında, diş eti iltihabı ikincil bir semptom olabilir. Doğum, adet döngüleri ve ergenlik bu tür durumlara neden olabilir.
faq

Sıkça Sorulan Sorular

Arka Diş Etleri Neden Şişer?

 • Diş eti iltihabı ve periodontitis: Bu iki hastalık kötü ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Bunun nedeni ise kötü fırçalama nedeniyle diş eti kalitesinde diş taşı birikimlerinin oluşmasıdır. İlk aşama, uygun şekilde tedavi edilmezse periodontitise dönüşerek diş eti cepleri oluşturan diş eti iltihabıdır.
 • Demir veya C vitamini eksikliği gibi bir tür beslenme eksikliğimiz varsa, bu aynı zamanda diş etlerimizde anormal iltihaplanmalara da yol açabilir.
 • Hormonal nedenler: Özellikle kadınlarda hormonal değişiklikler anormal diş eti kanamasına ve iltihaplanmalara yol açabilir.
 • Enfeksiyonlar: Diş etlerinin kendisinde veya ağzın herhangi bir yerinde bakteriyel veya viral enfeksiyon vakalarında, diş eti iltihabı ikincil bir semptom olabilir. Doğum, adet döngüleri ve ergenlik bu tür durumlara neden olabilir.

20'lik Diş Eti Şişmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

Diş eti şişmesi, yirmilik dişlerin ortaya çıkmasının bir sonucu da olabilir. Bunun nedeni, diş çevresindeki diş etlerinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanmaya perikoronit denir ve kenarı yırtıldığında oluşan doku kanadında yiyecek parçacıklarının birikmesinin sonucudur.

Şişliğin yanı sıra yirmilik dişin çevresinde şiddetli ağrı da hissedebilirsiniz. Bu ağrıları hafifletmek için diş hekimine gitmenin yanı sıra bazı önlemler alınabilir:

 • Ağzınızı gargara ile çalkalayın.
 • Dişlerinizi yumuşak kıllı bir fırça ve uygun diş macunuyla fırçalayın.
 • Asitli ve narenciyeli yiyeceklerden kaçının.
 • Bölgeye sıcak kompres uygulayın.
 • Reçeteli antiinflamatuar ve analjezik ilaçlardan yararlanın.
 • Fizyolojik Serum ile o bölgeyi temizleyin.

Son olarak diş çekimi, dişin bulunduğu pozisyon ve uzmanın değerlendirmesi dikkate alınarak durumun ciddiyetine bağlı olacaktır. Bu nedenle enfeksiyon ve kronik perikoronit vakalarında çekim önerilecektir.

Süt Dişleri Diş Eti Şişmesi Yapar Mı?

Diş çıkarma, çocuklarda diş eti şişmesinin çok yaygın bir nedenidir. Süt dişleri ve kalıcı dişler çıktıkça yakındaki diş etleri şişmeye ve iltihaplı görünmeye eğilimlidir. Alan hassaslaşıp soluk bir renge sahip olabilir. Bu semptomların çoğu normal olarak kabul edilir. Çocuğunuzun diş etleri, çıkan veya yeni çıkan dişlerin yakınında şişmişse ve herhangi bir rahatsızlık veya kanama yaşamıyorsa, bunun en olası nedeni budur.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Diş Eti Şişmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.