Onlıne Randevu Al

Lazer Diş Hekimliğinin Dezavantajları Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Lazer Diş Hekimliğinin Dezavantajları

Lazer diş hekimliği, diş tedavileri ve cerrahi müdahaleler için kullanılan bir tür tedavi yöntemidir. Lazerler, yoğun ışık enerjisi kullanılarak diş dokularını kesmeye, şekillendirmeye ya da tedavi etmeye yarar. 

Kullanılan bu yöntemin avantajları ve dezavantajları bulunur. Birçok açıdan avantajı olan yöntemin dezavantajlarını incelemek çok daha faydalı bilgi edinmeye yarayabilir.  

Lazer Diş Hekimliğinin Dezavantajları Nelerdir

Lazer diş hekimliği tedavisi diğer diş tedavi yöntemlerine göre daha maliyetlidir ve her türlü diş tedavisinde veya cerrahisinde kullanmak uygun olmayabilir. Diş hekimlerinin lazer diş tedavisi uygulayabilmesi için özel eğitim almaları gerekir. Ayrıca, lazer diş tedavisi sırasında yayılan sıcaklık bazı hastaların bu hassasiyeti hissetmesine sebep olabilir.

Lazer Tedavileri Sırasında Ağrı veya Hassasiyet Yaşanabilir Mi?

Lazer diş hekimliği diğer diş tedavisi yöntemlerine göre daha maliyetli bir yöntemdir. Bu maliyetlerin belirlenmesinde bir dizi faktör etkilidir. Diş beyazlatma, diş taşı temizliği, diş eti cerrahisi gibi birçok diş tedavisi yönteminde kullanılan lazer uygulamasının maliyetleri de birbirinden farklı olur.

Seçtiğiniz klinik ve doktora göre de farklı fiyat uygulamaları ile karşılaşabilirsiniz. Lazer diş hekimliği tedavisi karmaşık süreçlerden oluşabildiğinden bu karmaşık yapı da maliyeti etkileyen faktörlerden biridir.

Tedavinin sürecine göre daha fazla emek ve zaman gerektiren işlemlerde maliyet de artar. Kullanılan lazer teknolojisi, seans sayısı, uygulama yaptırdığınız merkezin ekonomik koşullarına ve rekabet düzeyine bağlı olarak da farklılık gösterebilir.  

Lazerle Diş Tedavisi Süreci Uzatır Mı?

Lazer diş hekimliği tedavisi geleneksel diş tedavisi yöntemlerine kıyasla daha hızlıdır ve bu sürecin kısalması anlamına gelir. Lazerle diş dokuları üzerinde hassas bir şekilde işlemleri yaparak tedavi eder. Hastanın ve dişin durumuna göre tedavi süreci kısalabilir ya da uzayabilir.

Her durumun farklı olduğu, tedavi süreci, tedavi türü, hastanın özel durumu ve diş hekiminin deneyimi tedavi sürecini etkilediği unutulmamalıdır. Bazı tedavilerin tek seans sürmesi tedavinin kısa sürede tamamlanmasını sağlarken birden fazla seans tedavi süreci olan yöntemlerin süresi daha uzun sürebilir. 

Lazerlerin Kullanabileceği Tüm Diş Tedavileri Nelerdir?

Lazer uygulaması farklı diş tedavi yöntemlerinde kullanılarak tedavi sürecine ve uygulamanın kalıcılığına fayda sağlayan bir yöntemdir. Lazer diş hekimliği ile yürütülen diş tedavisi yöntemleri şöyle sıralanabilir: 

  • Diş beyazlatma: Diş yüzeyindeki leke ve renk değişikliklerini azaltmak için kullanılır.
  • Diş dolgusu: Diş çürüğü temizliğinden sonra uygulanan dolgu uygulaması sırasında lazer kullanılabilir.
  • Diş taşı temizliği: Diş taşı temizliği ve diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde lazer uygulaması yapılabilir.

Lazerle Yapılan Cerrahi İşlemlerde Ortaya Çıkabilecek Komplikasyonlar

Diş tedavisi sırasında kullanılan lazer uygulaması sırasında genellikle minimal komplikasyonlar oluşsa da cerrahi müdahale söz konusu ise bazı riskler ortaya çıkabilir. Cerrahi işlem sırasında kullanılan lazer her ne kadar enfeksiyon riskini azaltsa da tamamen ortadan kaldırmaz. Bu sebeple ağrı ya da hassasiyet gibi komplikasyonlar görülebilir.

Hafif seyreden bu problemler reçete edilen ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. Lazer diş hekimliği tedavi yöntemlerinin herhangi birinde meydana gelebilecek komplikasyonlar hakkında doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Sorularınız ve süreçle ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Lazer tedavisi sonrası düzenli bakım ve kontrollerinizi takip ederek meydana gelebilecek yan etkileri en aza indirebilirsiniz.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.