Onlıne Randevu Al

Diş Cilası Nedir? Diş Cilası Hakkında Bilinmeyenler

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Diş Cilası Hakkında Bilinmeyenler

Diş cilası, diş yüzeyindeki daha pürüzlü alanları ortadan kaldırarak bakteri plağının kolay birikmesini önleme amacıyla yapılan bir işlemdir. Diş cilası işlemi polisaj olarak da adlandırılır. 

Bazı lekeleri çıkarmak ve diş yüzeyini pürüzsüzleştirmek amacıyla diş taşı temizliği sonrasında gerçekleştirilir. Bu şekilde gıda kaynaklı tüm pigmentler uzaklaştırılır.

Diş Cilası

Diş Cilası Nedir?

Diş cilası, sadece dişleri cilalamakla kalmayıp aynı zamanda dişlerin dış yüzeyinde oluşan diş lekelerini, plakları ve mikroorganizmaları da ortadan kaldıran bir işlemdir. Bazı insanlar profesyonel diş temizliğini diş cilalama ile karıştırabilir ve bunların aynı şey olduğunu düşünebilir. Fakat iki işlem tamamen aynı değildir.

Diş cilası, genellikle diş temizleme ve beyazlatma işleminden sonra uygulanan son işlemdir. Diş cilalamanın diş taşı temizliğine (dişlerin derinlemesine temizlenmesi) göre en büyük avantajı ağrısız bir işlem olmasıdır. Ayrıca hastalar işlem sonrasında anında temiz ve pürüzsüz dişlere kavuşurlar.

Kahve, çay, şarap ve hatta tütün gibi belirli gıdaların veya belirli maddelerin tüketimi, dişlerinizde hoş olmayan renk bozukluklarına veya lekeler oluşmasına neden olabilir. Diş cilalama bu lekelerin temizlenmesine ve pürüzsüz, parlak bir diş yüzeyinin yenilenmesine yardımcı olur.

Parlatma aynı zamanda diş plağının çok çabuk ortaya çıkmasının yanı sıra bakteri birikiminin de önlenmesine yardımcı olur. Aslında dişlerin yüzeyini pürüzsüz hale getirir, bu da diş lekelerinin emilmesini ve bakterilerin tutunmasını sınırlar. Üstelik diş hekiminiz hangi tekniği kullanırsa kullansın, özellikle düzenli uygulandığında tamamen ağrısız bir tedavidir.

Diş cilası işleminin bariz faydası göz kamaştırıcı bir gülümsemeye sahip olmanızdır. Ancak diş cilalamanın faydaları estetik faydalarından daha ağır basmaktadır. 

Diş Cilası Ne İşe Yarar?

Polisaj olarak da bilinen diş cilası, dişlerde oluşan ve büyük hasarlara yol açabilen sert birikintilerin, tartarın uzaklaştırılmasından sonra yapılan diş beyazlatma işlemidir. Bu işlemin faydalarından bazıları aşağıda verilmiştir.

  • Yiyecek, içecek, kötü diş hijyeni veya sigara gibi dış kaynaklı lekeleri etkili bir şekilde giderir.
  • Dişlerde çürüklere neden olan plak oluşumunu önler.
  • Pürüzsüz bir diş yüzeyi oluşturarak plak, tartar ve leke tutma olasılığını azaltır.
  • Sigara içme veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanan dış lekeleri giderir
  • Diş minesini güçlendiren bir madde olan florürün emilimini artırır
  • Dişlerin görünümünü iyileştirir, özgüvenin yeniden kazanılmasına yardımcı olur.
  • Terapötik olarak, açıkta kalan köklerde bakterilerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Periyodik cilalama, diş yüzeyi pürüzsüz olduğundan plak ve tartar oluşumunun azalmasını sağlar bu da sonuçta diş minenizi korur. Yani plak ve tartar, diş çürümesine, ağız kokusuna, diş eti hastalığına ve hatta kalp-damar sorunlarına neden olabilecek bakteriler oluşturur.

Diş Cilası (Polisaj) Nasıl Yapılır?

Yaygın olarak kullanılan polisaj işleminin iki farklı yöntemi vardır. Yöntemlerden biri, diş hekiminin üzerine ince, kaba veya orta derecede aşındırıcı bir macun sürdüğü yumuşak kauçuk bir fırça kullanmaktır. Dönen alet fırçayı döndürür ve dişe bastırıldığında plak ve lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur. İkinci yöntemde, daha derindeki veya dişlerin daha hassas olduğu yerlerdeki lekeleri çıkarmak için glisin veya sodyum bikarbonatla birlikte hava ve su jeti kullanılır.

Polisaj işlemi dişlerin durumuna göre 30 dakikadan 1 saate kadar sürebilir. İşlem diş muayenehanesinde gerçekleştirilir. İşleme başlamadan önce diş hekiminiz dişlerinizin detaylı check-up muayenesini yapar. Ayrıca cilalama işleminden önce dişlerinizin profesyonelce temizlenmesi sağlanarak plak ve tartar oluşumları ortadan kaldırılır.

Diş Cilası Zararlı Bir Dental İşlem midir?

Plakların giderilmesi, diş ve diş eti sağlığının korunması için profesyonel diş temizliği gereklidir. En sık sorulan sorular arasında “Diş cilası zararlı mıdır?” sorusu yer almaktadır. Bazı diş hekimleri, diş cilalama işleminin sağlık açısından somut faydalar sağlamadığına ve kesinlikle gerekli olmadığına inanmaktadır.

Diş cilalama işleminin sağlayabileceği şey, dişlerinize pürüzsüz ve güzel bir görünüm kazandırmasıdır. Diğer diş prosedürlerinde olduğu gibi, diş hekiminize dişlerinizi muayene ettirin ve sizin durumunuzda cilalamanın önerilip önerilmeyeceği konusunda bilgi edinin. Doğru yapılmadığı takdirde her diş işleminin yan etkileri olabilir. Örneğin profesyonel diş temizliği çok sert bir şekilde yapılabilir, diş minesine ve diş etlerine zarar verebilir. Diş cilalamanın karşılaşabileceğiniz bazı yan etkileri, işlemin nasıl yapıldığına ve diş etlerinizin ve dişlerinizin durumuna bağlıdır.

Düzgün yapılmazsa cilalama ince koruyucu mineyi kaldırabilir ve diş hassasiyetine neden olabilir. Her altı ayda bir profesyonel temizlik işleminden geçmek diş etleriniz ve dişleriniz için iyidir. Diş taşı temizliği yapmaya karar vermeniz, mutlaka diş cilalama yaptırmanız gerektiği anlamına gelmez. Parlatma işleminin florür içeren ince mine tabakasını etkileyebileceğini unutmayın. Mine zamanla yenilenir ancak yine de hassas dişleriniz veya diş etleriniz varsa dişlerinizi cilalatmaya karar vermeden önce iki kez düşünmelisiniz.

Diş etlerinizde iltihap varsa öncelikle bu konuda tedavi olmalısınız. Unutulmaması gereken bir diğer husus ise cila bileşiklerinin özellikle solunum problemi olan kişilerde ve hipertansiyon hastası olan kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceğidir. Diş hekiminiz cila işlemini önermeden önce mutlaka mevcut durumunuzu değerlendirecektir.

Diş Cilası Ağız Kokusunun Giderilmesinde Faydalı mıdır?

Diş cilası işlemi sonrasında plak birikimi daha az olacağından ağız kokusu önlenecek, hastanın ağız kokusu problemi varsa bu durum en aza indirilecektir. Dolgular amalgam ise 24 saat sonra, kompozit yani ışınlı beyaz dolgu ise hemen cilalanmalıdır. Ağızdaki bu diş cilalama işlemi özel cila lastikleri ile yapılır. Hiçbir acı hissedilmez.

Diş fırçalama, hastanın kendi dişlerini cilalaması anlamına gelir. Aynı amaçla hastanın diş yüzeylerinin dairesel hareketlerle temizlenmesi ve bu işlemin sabah-akşam, günde iki kez, her bölgeden 10’ar defa olmak üzere düzenli olarak tekrarlanması ağız ve diş sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Diş Cilası İşleminin Olası Riskleri Nelerdir?

Diş hekimi tarafından yapıldığı takdirde tehlikeli bir teknik değildir. Ancak her hastaya uygulanamayacak bir tedavi olduğunu bilmekte fayda var. Örneğin çürük patolojilerine yatkınlığı yüksek olanlara, diş minesinde kireçlenme ve kusur bulunanlara ve son olarak periodontal iltihabı devam edenlere önerilmez. Bu hastalar için kontrendikasyon, florür ve mineraller açısından zengin olan minenin yüzeysel tabakasının çıkarılması riskiyle ilgilidir.

Diş cilası işleminin potansiyel riskleri olabilir. Yanlış kullanım, hassasiyete yol açma, diş minesine zarar verme veya alerjik reaksiyonlara neden olabilme gibi riskler oluşturabilir. Bu nedenle, diş cilasından önce diş hekiminizle istişare etmelisiniz, talimatları doğru şekilde yerine getirmeli ve diş sağlığınızı korumak için düzenli diş bakım alışkanlıklarını devam ettirmeniz önemlidir.

Evde Diş Cilası Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Satın alınabilecek çok sayıda ev tipi diş cilalama seti vardır. Bunlar genellikle dişleri fırçalamak için kabartma tozu veya başka tür aşındırıcılar içerir. Evde dişlerinizi temizlemek için kabartma tozu kullanmak genellikle güvenli olsa da evde cilalamayı denemek iyi bir fikir değildir. Evde kullanılan diş cilası ürünlerini diş hekiminizin önerdiği aralıklarla kullanmalısınız. Evde diş cilası işlemi, diş fırçalama sırasında haftada bir ya da iki kez uygulamak yeterli olacaktır.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.