Onlıne Randevu Al

Ağrımayan Dişe Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Ağrımayan Dişe Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi uygulanması gereken dişlerin birçoğu, çürüğün başlangıç evresinde herhangi bir ağrıya sebep olmaz.

Ancak bu durum, dişlerin sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Diş hekimi, dişin pulpasının hasar görüp görmediğini veya enfekte olup olmadığını kontrol ederek vakit kaybetmeden endodontik tedaviyi uygulamalıdır.

Kanal Tedavisi ağrımayan dişe yapılır mı

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi işlemi (endodonti), dişin merkezindeki enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan bir diş prosedürüdür. Bu prosedür pulpanın çıkarılmasını ve kök kanalının tamamının temizlenmesini içerir. Enfekte olmuş pulpa çıkarılıp temizlendikten sonra şekillendirilerek dolgu malzemesi ile doldurulur. 

Pulpadaki bu hasar veya enfeksiyon uygun şekilde tedavi edilmezse diş kökünün ucunda bakterilerin birikmesi sonucu, “irin” olarak bilinen apse oluşabilir. Bir çeşit salgı yayan bu apsenin neden olduğu şişlik, baskı oluşturarak çok fazla ağrıya neden olur.

Geçmişte enfekte olmuş veya pulpası etkilenmiş dişlerin tamamen çekildiğini hatırlamak üzücüdür.

Günümüzde kanal tedavisi sayesinde kaybedilecek pek çok diş kurtarılarak yeniden yapılmaktadır.

Hasta, kriz halindeki bir kök kanalıyla diş muayenehanesine geldiğinde uygulanacak tedavi, dişi açmayı, ağrıyı hafifletmeyi, istilacı bakterileri ortadan kaldırmayı ve iç bölgeyi yamamayı amaçlar.

Kanal tedavisi genellikle diş kanalında geçmeyen ve büyük rahatsızlıklara neden olan ağrıdan kaynaklanır. Bunun ana nedenleri şunlardır:

 • Dişe darbe
 • Sinir Ölümü
 • Görünür travma
 • Diş veya çene ağrısı
 • Sinir hasarı açığa çıkması
 • Şişlik, kabarcıklar ve irin
 • Çiğneme zorluğu.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodonti tedavisi, pulpanın (dişin içinde bulunan doku) çıkarılması, sterilizasyon ve restoratif malzeme ile doldurulması ile başlar. Bu işlemin ilk adımı dişin açılması ve enfekte olan kısmın çıkarılmasıdır. Daha sonra pulpa alanı genişletilir ve restoratif materyali alacak şekilde şekillendirilir. 

Bazı durumlarda diş hekimine birden fazla ziyaretin gerekli olduğu durumlarda dişi korumak için geçici bir restorasyon kullanılır. Son olarak pulpa boşluğunun ve diş kanallarının kalıcı olarak doldurulmasıyla tedavi sona erer. Restore edilen dişe doğal bir görünüm kazandırmak için kaplama yapılması gerekebilir.

Özet olarak kanal tedavisinin aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diş hekimi tedavi sırasında ağrı oluşmaması için lokal anestezi yapar.
 • Tedavi sırasında tükürüğünüzdeki bakterilerin dişinize temas etmesini önlemek için dişin etrafına bir bariyer yerleştirir.
 • Kanala ve hasar görmüş pulpaya erişmek için tedavi edilen dişte küçük bir delik açar.
 • Hassas aletler kullanarak pulpayı çıkarır, kanalı temizler ve genişletir.
 • Kanalı doldurur ve kapatır.
 • Dişi geçici veya kalıcı dolgu ile kapatır.

Hangi Durumlarda Kanal Tedavisi Gerekli Olur?

Kök endodonti tedavisi, çürüklerle ilgili komplikasyonlar, diş kırıkları ve protez endikasyonları gibi belirli durumlarda yapılır.

 • Çürükler: Kanal tedavisinin teşhisinde ana semptom, dişin iç kısmında derin bir çürüğün neden olduğu enfeksiyonlardır. Rahatsızlık, dişleri bozan, şişmeye, zonklama hissine ve yüze yayılabilen ağrıya neden olan bakterilerin çoğalmasından kaynaklanır.
 • Diş kırılması: Diş kırıkları, arktaki problemler, bruksizmin komplikasyonları veya dış darbe gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Bu gerçekleştiğinde hasta dişinde rahatsızlık hissetmeye başlar, bu da enfeksiyona yol açabilir ve diş apsesine neden olabilir.
 • Protez endikasyonu: Protez yerleştirme endikasyonu, dişin zarar görmesi ve restorasyonu alacak yapıya sahip olmaması durumunda ortaya çıkar. Böylece endodonti tedavisi, daha sonra diş protezini destekleyecek fiber postun yerleştirilmesi için dişin iç kısmında yer açar.

Diş tedavilerinin gelişmesiyle birlikte işlemler giderek daha az rahatsız edici ve daha iddialı hale geldi. Kanal tedavisi, dişin çekilmesini önleyerek dişi kurtarmak için hala en iyi çözümdür. Ağız hijyenini korumak ve düzenli diş hekimi ziyaretleri diş sağlığınızı korumanın en iyi yoludur.

Kimler Kanal Tedavisi Yaptıramaz?

Dişin tekrar kazanılmasında etkili bir yöntem olmasına rağmen endodonti tedavisinin uygulanamadığı durumlar da bulunmaktadır. Uzman tarafından yapılan ilk muayene sonrasında kişinin mevcut sağlık sorunlarına ve dişin durumuna göre bu tedavinin uygulanıp uygulanmayacağına karar verilir. Bu tedavinin uygun olmadığı sağlık durumları şunlardır:

 • Kötü ağız hijyeni
 • Yönetilmeyen inflamasyon akışı
 • Dişlerin dikey kırıkları
 • Onarılması mümkün olmayan dişler
 • Kök kanalının temizlenememesi
 • Diş ve kök çevresindeki kemiklerde aşırı doku ve kemik kaybı
 • Gebeliğin ilk ve son üç aylık dönemi

Bu durumlardaki kişiler genellikle kanal tedavisi yaptıramaz. Bunların yanı sıra romatizma, şeker hastalığı, kalp, lösemi ve diğer kanser türlerinde de bu diş tedavisinin uygulanması çok acil durumlarda mutlaka gerekli önlemler alınarak yapılmalıdır. Bu sayede güvenli bir şekilde uygulanarak diş kurtarılabilir.

Kanal Tedavisi Her Dişe
Uygulanabilir mi?

Kök kanallarına erişilemediği, kökün kırıldığı, dişin yeterli kemik desteğine sahip olmadığı veya dişin restore edilemediği durumlar dışında çoğu diş endodonti tedavisi ile tedavi edilebilir. Endodontik tedavinin etkili olmadığı durumlarda diş hekimimiz dişi kurtarmak için başka yollar önerebilir. Dişin çekilmesi gerekiyorsa diş hekimimiz diş çekimi nedeniyle oluşan boşluğu doldurmak için implant veya köprü gibi tedavi seçeneklerini önerecektir.

Ağrı Yapmayan Dişe
Kanal Tedavisi Yapılabilir mi?

Ağrının olmaması, endodonti tedavisinin gerekli olmadığı anlamına gelmez. Endodonti tedavisini yalnızca diş hekiminizin önerebileceğini veya hariç tutabileceğini belirtmekte fayda vardır. 

Bu nedenle, kanal tedavisinin gerekli olduğu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız mutlaka diş hekiminize danışmalısınız.

Kanal Tedavisi Öncesinde ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Endodonti tedavisine başlamadan önce diş hekiminizin ön değerlendirme yapması önemlidir. Dişin bakteriler nedeniyle enfekte olduğundan ve çürüdüğünden şüphelenirlerse kanal tedavisi yapacaklar ve dişinizi kurtarmak için en iyi seçeneğin kanal tedavisi olduğuna karar vereceklerdir. Diş hekimleri kök endodonti tedavisi gerçekleştirirken anestezi uygular. Bu nedenle, işlemden en az 24 saat önce alkol veya sigara kullanmamanızı önerilir.

Çoğu diş prosedürlerinde olduğu gibi tedaviden sonra da bir miktar dikkatli olunmalıdır. Kök kanal tedavisinin tedavi sonrası dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kanal tedavisi sonrasında birkaç saat boyunca hiçbir şey yiyip içmemeniz önerilir. Tedavi edilen bölge uyuşmuş olduğundan, yemek yerken yanlışlıkla dişlerinizi veya dilinizi ısırma ihtimaliniz vardır. Uyuşukluk geçtikten sonra yemek yiyebilirsiniz.
 • Antibiyotikleri diş hekiminin önerdiği şekilde alın.
 • Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımıyla iyi ağız hijyeninin sağlanması son derece önemlidir.
 • Kanal tedavisinden sonra birkaç gün sert ve gevrek yiyeceklerden kaçının.
 • Dişlerinizdeki açıklık geçici dolguyla doldurulmuşsa, dolgunun bir kısmının aşınması muhtemeldir. Dolgunun tamamı aşınırsa derhal diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Endodonti tedavisi ile ilgili en çok merak edilenlerden birisi de acı verip vermediğidir. Kanal tedavisi yaptıracak kişilerin acı konusunda endişelere sahip olmasına gerek yoktur. Bölgeye uygulanan anestezi nedeniyle işlem genellikle ağrısızdır. Ancak hasta, işlem sonrasında anestezinin etkisi geçtiğinde söz konusu dişte normalden fazla hassasiyet hissedebilir. Bunun nedeni, dişlerin en hassas kısmı olan sinirlere doğrudan etki eden ve bazı insanlar için daha yoğun olabilen bölgedeki anlık iltihaplanmayı etkileyen bir teknik olmasıdır.

Kanal Tedavisi Kaç Seansta Yapılır?

Bir seans ortalama 60 dakika sürer. Ancak işlem, çürüğün durumuna bağlı olarak daha fazla veya az zaman alabilir. Net tedavi süresi hastanın bireysel duruma bağlıdır. Kanal tedavisinin seans sayısı da aynı şekilde dişin durumuna göre değişir. Dişte enfeksiyon yoksa bir tedavi seansı yeterlidir. Daha büyük enfeksiyonlarda, pulpa odasının iyi bir şekilde temizlenmesini ve dekontaminasyonunu sağlamak için iki veya daha fazla seans gerekli olabilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.