Onlıne Randevu Al

Splint Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Splint Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bir veya daha fazla diş ağız içinde hareket etmeye başlaması ağrıya sebep olabilir. Splint, dişlerin sırayla hizalanmasına yardımcı olan ve dişlerin daha fazla hasar görmesini önleyen bir seçenektir. 

Splintleme işlemi dişlerin yerinde kalmasına yardımcı olur. Çene eklemi tedavisi, çoğunlukla gevşek dişlerin tedavisinde kullanılır.

Splint Nedir_ Hangi Durumlarda Kullanilir

Tek bir diş gevşediğinde, bir grup dişi çit gibi birleştirmek için splintleme yapılır. Isırma kuvvetinin, tek bir zayıf diş yerine bir grup diş arasında dağıtılmasına yardımcı olur. Daha basit bir ifadeyle çene eklemi tedavisi, destek için bir grup dişi bir araya getirmek anlamına gelir. Bu, işlevsel yetenekleri artırmak için dişleri stabilize etmeye benzer.

Splint Nedir?

Splint, diş hekiminiz tarafından dişlerinize uyacak şekilde oluşturulan, tutucuya benzer sert bir kalıptır. Dişlerinizin yerinden oynamasını önlemek için tutucu kullanılırken, splintler çene fonksiyonunun iyileştirilmesine ve TME disfonksiyonunun neden olduğu ağrının azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Çene eklemi tedavisi, dişleri gıcırdatmaktan, çene sıkmaktan veya çenenin yanlış hizalanmasından kaynaklanan TME (çene eklemi) ağrısına neden olan basıncı hafifletmeye yardımcı olur. Bölünmeler her zaman uzun vadeli bir çözüm değildir, ancak TME ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hangi Durumlarda Çene Eklemi Tedavisi Gereklidir?

Diş, ağızda hareket etmeye başladığında ve istirahat halinde veya çiğneme sırasında ağrılı hale geldiğinde çene eklemi tedavisi çözüm olabilir. Dişlerin kuvvetleri kendi aralarında paylaşmasına yardımcı olur ve tek bir dişe yük oluşturmaz.

Çene eklemi tedavisi gerektiren en yaygın diş sorunları aşağıda listelenmiştir:

 • Diş travması veya enfeksiyonu
 • Ağız yaralanması bir ağrı kaynağıdır
 • Yiyecekleri ısırırken daha fazla güç kullanmak
 • Uyku sırasında diş gıcırdatmak
 • Dişlerin arkasında plak veya tartar birikmesi
 • Plak veya tartar nedeniyle diş eti enfeksiyonları
 • Başarısız bir diş implantı
 • Ağrılı diş dolguları
 • Dişin çevresindeki kemik kaybı.

Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Splint Tedavisi

Hastalar, çene eklemi tedavisindesplint kullanımını önermek için çeşitli diş hekimlerinin farklı nedenler sunabileceğinin farkında olmalıdır. İki geniş kategori vardır:

 • Splintin amacı ağrıyı hafifletmek ve çene fonksiyonunu iyileştirmek, böylece düzgün bir şekilde hareket edebilmektir.
 • Splintin çok adımlı bir prosedürde ilk adım olması amaçlanmaktadır. Bunu takmak, ısırıkta ve çene pozisyonlarında değişikliklere neden olacak ve bu da yeni bir kalıcı çene pozisyonu oluşturmak için ortodonti, diş kaplama vb. gibi bir tür önemli diş tedavisi gerektirecektir.

Splint Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Çene eklemi tedavisi, çene eklem hastalığının gidişatına ve durumuna göre değişebilir. İlk olarak röntgen çekilerek hastalığın durumu değerlendirilir. Diş hekiminin uygulayacağı tedaviye göre tüm gün veya gün içerisinde belirli periyotlarla kullanılabilir. Tedavi sürecini takip etmek için yapılan kontrollerle splintin kullanım süresi 3 ile 6 saat arasında değişir.

Diş atelinin ne kadar süre dayanacağı aslında onu ne için taktığınıza bağlıdır. Eğer splint takıyorsanız ve dişleriniz nispeten sağlıklıysa, kırık, çatlak ve kırık yoksa, ortalama 2 – 3 hafta boyunca splint takılmalıdır. Öte yandan, bruksizm veya benzeri bir durum nedeniyle dişlerinizin zarar görmesinden şikayetçiyseniz, uzmanlar ortalama 6 – 8 hafta splintleme önermektedir.

Diş atelinin (splint) ömrü,

 • Atelin türü
 • Yapılırken kullanılan malzemeler,
 • Hastanın ağız hijyeni alışkanlıklarının durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Genel olarak diş splintleri birkaç aydan birkaç yıla kadar dayanabilir. Örneğin, bir spor koruyucunun her mevsim değiştirilmesi gerekebilirken, ortodontik bir tutucunun birkaç yıl boyunca takılması gerekebilir. Diş splintinizin bakımıyla ilgili olarak diş hekiminizin talimatlarına uymanız ve hala düzgün ve etkili bir şekilde oturduğundan emin olmak için düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir.

Eklem Splinti Nasıl Kullanılır?

Eklem splinti takmak, çene hizasını iyileştirerek, yüz kaslarındaki gerilimi azaltarak ve dişleriniz arasında yastıklı bir yüzey sağlayarak eklem işlev bozukluğuna neden olan bazı sorunları azaltmaya yardımcı olabilir. Ağzınızın alışması biraz zaman alabilir, ancak alıştığında deneyimlenebilecek faydalar şunlardır:

 • Yastıklamanın bir sonucu olarak diş sıkma ve gıcırdatma azalır.
 • Daha az kas gerginliği ve basıncı, gerilime bağlı baş ağrılarını, kulak ağrılarını ve çene hassasiyetini azaltır.
 • Daha iyi çene hizalaması sayesinde daha iyi nefes alma için daha temiz hava yolları.
 • Dişlerin hasar görmesini ve aşınmasını önler.
 • Eşit ısırma ve çene konumu sayesinde iyileştirilmiş görünüm.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.