Onlıne Randevu Al

Düşen Diş Kaplaması Nasıl Yapıştırılır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Düşen Diş Kaplaması

Diş kaplaması, ağız ve diş sağlığında kullanılan tedavi yöntemlerden biridir. Dişlerde oluşan çeşitli problemler kaplamalar yapılarak kolaylıkla giderilebilir ancak kullanıma bağlı olarak düşmeler oluşabilir.

Belirli bir süre kullandığınızda ya da daha yeni kullanmaya başladığınızda dişinizdeki kaplamanın aniden düştüğünü görebilirsiniz.

düşen diş kaplaması yapıştırılır mı

Düşen diş kaplaması evde kendi başınıza yapıştırabileceğiniz bir durum değildir. Uzman bir diş hekiminin yardımına başvurmanız en iyi tercih olabilir. Diş kaplamasının düştüğünü fark ettiğinizde panik yapmadan düşen parçayı bulup temiz bir yerde doktorunuza ulaşana kadar saklamanız gerekir. Diş hekiminize ulaşmakta zorluk çekerseniz; eczanelerden satın alabileceğiniz geçici kaplama yapıştırıcılarını kullanarak kaplamanızı yapıştırabilirsiniz.

İşlem sırasında diş ve diş kaplaması temiz ve kuru olmalıdır. Yapıştırma işleminden önce su ve tuz karşımı ile dişinizi temizleyerek hijyen sağlayabilirsiniz. Temizleme işlemi bittiğinde geçici yapıştırıcı sürdüğünüz diş kaplamasını diş üzerine sıkıca oturtmanız gerekir. Kaplamayı yerine oturttuktan sonra dişleriniz ile baskı yaparak sabitlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemin geçici olduğunu ve bir diş hekimi tarafından kaplamanın doğru şekilde yapıştırılması gerektiğini unutmamanız gerekir.

Diş Kaplaması Nedir?

Diş kaplaması, dişlerin üzerine yerleştirilen ince bir tabakadır. Genelde porselen ya da kompozit reçine malzemelerden üretilir. Diş kaplamaları, dişlerdeki şekil, boyut, renk ya da işlevselliği ile ilgili problemleri düzeltmede kullanılır. Diş hekimleri tarafından uygulanabilen bu işlem, estetik diş hekimliği uygulamalarının bir parçasıdır.

Kaplamalar, diş hekimi tarafından hasta ve dişe özel olarak tasarlanır. Uzun ömürlü olan bu tedavi yöntemi genelde kalıcı çözümler için tercih edilir. Uygulama süreci birkaç aşamadan oluşur. Dişin hazırlık sürecinin ardından, geçici ve kalıcı kaplamanın dişlere yerleştirilmesiyle tedavi son bulur. Diş kaplaması, estetik bir gülümseme elde etmek ya da diş sorunlarını çözmek isteyen birçok kişi tarafından tercih edilebilir.

Diş Kaplaması Düşmesinin Nedenleri

Diş kaplaması, diş tedavisinde kullanılır. Hem estetik hem de tedavi amacıyla tercih edilebilir. Kaplamanın düşmesine neden olan sebepler şunlar olabilir:

  • Yetersiz Bağlama: Diş yüzeyine sürülen özel yapıştırıcılar yardımı ile yapıştırılan diş kaplamaları, yapıştırıcı sağlam değilse düşebilir. Uygulama sırasında iyi bir bağlantı sağlanamadığında kaplama zamanla düşebilir.
  • Kötü Kaplama Uygulaması: Diş hekimi tarafından kaplama uygulaması düzgün yapılmadığında kaplamanın düşme riski artar. Kaplama yapılacak dişin hazırlığında oluşabilecek problemler ve diş kaplaması ölçüsünün iyi alınmaması gibi durumlarında kaplama tam olarak yerine yerleşmeyebilir. Bu da kaplama dişin düşmesine sebep olabilir.
  • Dişlerin Hasarı: Kaplama yapılacak dişteki çürük, kırık ya da diğer hasarlar kaplamanın tam oturmasını engelleyerek düşmesine sebep olabilir.
  • Yemek ve Çiğneme Alışkanlıkları: Aşırı sert ve yapışkan yiyeceklerin sık sık tüketilmesi diş kaplamasının zorlanmasına ve düşmesine neden olabilir.
  • Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Buriksizm): Geceleri diş sıkma ya da gıcırdatma problemi kaplama dişin düşmesine sebep olabilir.
  • Kaplamanın Yaşı: Diş kaplaması uzun süre kullanıldığında sararmalar ortaya çıkabilir. Zamanla tutunma gücü azalan kaplama dişler düşebilir.
  • Kaza ve Darbeler: Ağız bölgesine gelen darbeler ve kazalar sonucunda diş kaplaması zarar görebilir ve düşebilir.

Diş kaplamalarının sağlığını korumak ve uzun süre kullanım imkanı sağlamak için bu faktörlere dikkat ederek tüketim alışkanlıklarını değerlendirmeniz önerilir.

Kaplama Düştüğünde Neler Yapılmalı?

Diş kaplaması düşmesi sık karşılaşılan ağız ve diş problemleri arasında yer alır. Böyle bir durum meydana geldiğinde; düşen kaplamayı bulup temiz bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Kaplamayı bulduğunuz sırada ellerinizin de temiz olması hijyen açısından önem taşır. Doktorunuzdan hemen bir randevu ayarlayarak kaplamanın yerine yapıştırılmasını talep edebilirsiniz.

Diş doktorunuzdan aldığınız randevuya günler varsa diş kaplaması altındaki dişinizi korumak için kaplamayı evde kendiniz geçici olarak yapıştırabilirsiniz. Eczaneden satın alabileceğiniz geçici kaplama yapıştırıcısını steril bir şekilde ve kullanım tavsiyelerine uyarak dişinize yerleştirebilirsiniz. Sonrasında dişlerinizle kaplamaya baskı uygulayarak geçici bir süreliğine de olsa çiğneme fonksiyonunuzu geri kazanabilirsiniz.

Diş Kaplaması Düştüğünde
Meydana Gelebilecek Rahatsızlıklar

Ağız ve diş sağlığı tedavisinde uygulanan diş kaplaması düştüğünde bazı rahatsızlıklar ve hassasiyetler meydana gelebilir. Kaplama, diş üzerindeki hassas bölgeleri koruyan bir bariyer görevini görür. Kaplama düştüğünde dişinize dış etkenlerin daha fazla temas etmesi ağrı ve hassasiyet hissine sebep olabilir.

Estetik bir görünüm için tercih edilen ve dişlerin rengini düzenleyen diş kaplaması düştüğünde renk bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu da estetik açıdan rahatsız edici olabilir. Dişlerin çürümesi ve diğer hasarlara karşı koruma sağlayan kaplama düştüğünde dişler çürüme ve enfeksiyonlara açık hale gelebilir.

Dişler kaplama için hazırlandığında diş arasında boşluklar meydana gelebilir ve yiyecek kalıntıları oluşabilir. Kaplama düştüğünde, bu boşluklara yiyecekler sıkışarak rahatsızlık hissi oluşabilir ve ağız hijyeninde sorunlara yol açabilir.

Diş kaplaması düştüğünde, dil ve dişler arasındaki mesafede aralıklar bırakabileceğinden konuşmada güçlüklere sebep olabilir. Düşen kaplama kaybolabilir ve zarar görebilir. En kısa sürede doktorunuzda bir randevu oluşturarak kaplamanızı yeniden yapıştırtmanız, ağız ve diş sağlığınızı korumak açısından önem taşır.  

Kaplamanın Zarar Görmesine
Sebep Olan Etmenler

Diş kaplaması, bazı özel karışımlar kullanılarak hazırlanır. Görüntü olarak gerçek dişlere uyumlu olacak şekilde tasarlanan bu dişler, dış etkenlerden etkilenerek zarar görebilir. Kaplamanın zarar görmesine sebep olan etmenlerin başında kötü ağız bakımı gelir. Yetersiz ağız hijyeni, kaplamaların çürümesine ya da lekelenmesine sebep olabilir. Aşırı sert yiyeceklerin tüketilmesi halinde kaplamalarda çatlamalar ve kırılmalar oluşabilir. Her ne kadar dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilse de ceviz, fındık gibi kabuklu ve sert yiyecekleri dişlerinizle kırmak zarar görmesine neden olabilir.

Bruksizm yani diş gıcırdatma hastalığı gibi rahatsızlıklar, kaplama dişlerinizin zarar görmesine sebep olabilir. Diş kaplaması tercih eden kişilerin yeme ve içme alışkanlıklarını da değerlendirmesi gerekir. Kahve, çay gibi renkli ve diğer asitli içecekler kaplamaların yüzeyine zarar vererek dişlerinizin renk ve dokusunda değişimlere neden olabilir.

Leke oluşumuna yol açabilen bu içecekleri gün içinde fazla tüketmemeye özen göstermek kaplamalarınızı daha uzun süre korumanıza yardımcı olabilir. İçeceklerin yanında sigara ve tütün kullanımı da kaplamalarda leke oluşumuna ve renk bozukluklarına sebep olabileceğinden bu alışkanlıkların da terkedilmesi ya da kısıtlanması önerilir.

Diş Kaplaması Düşmesini Önlemek için Yapılması Gerekenler

Diş kaplaması kullanan kişilerin düşmeyi önlemek için yapması gerekenlerin başında doğru hekim seçimi gelir. Deneyimli ve uzman bir diş hekimi, kaplamanın doğru şekilde yerleşmesini sağlayarak uzun süre kullanım avantajı sağlayabilir.

Kaplamanızın yapıldığı sırada en ufak bir ağrı ya da hissiyat olduğunda bunu hemen doktorunuza bildirmeniz gerekir. Doktorunuzla aranızdaki iletişim sağlam olduğunda, sorunların çözümü çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Kaplamanızı yaptırdıktan sonra da düzenli olarak kontrollerinize gitmek ve kaplamanın durumunu değerlendirmek de konforlu bir kullanım için önem taşır. Ağız sağlığınızı koruyarak diş kaplaması için düşme ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Düzenli olarak diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak ağız bakımınızı korumak ve kaplamaların dayanıklılığını artırmak için önemlidir. Diş kaplaması dayanıklı malzemelerden üretilmesine karşın, zorlayıcı etmenlerle karşılaşıldığında, çatlayabilir ya da kırılabilir. Bu sebeple aşırı sert yiyecekleri tüketmekten uzak durmanız önerilir. Dışardan alınan darbelerle zara görme ihtimali olduğundan, darbelere ve travmalara karşı da dikkatli olmak kaplamalarının uzun süreli kullanımına destek olabilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.