Onlıne Randevu Al

Diş Sızlaması Nedir ve Ne Sebeple Oluşur?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Diş Sızlaması Ne Sebeple Oluşur?

Sıcak, soğuk, ekşi ve benzeri özellikteki gıdaların diş ile temasının ardından meydana gelen ağrıya diş sızlaması denilmektedir. Ağız içinde ve çevresinde hissedilen ağrıyla karakterize bir ağız hastalığıdır. Bu sızı, ağız boşluğunun kendisinden veya daha uzak faktörlerden (örneğin sinüslerden ve hatta kulaklardan gelen) kaynaklanabilir.

diş sızlaması

Diş Sızlaması Nedir?

Diş sızlaması, genellikle bir çürüğün veya ağız enfeksiyonunun belirtisidir. Ancak bunun çene problemlerinden veya geceleri diş gıcırdatma alışkanlığı olan bruksizmden kaynaklanabileceği de göz ardı edilemez. Bazen bu durum vücudun başka bir bölümünü etkileyen bir problemin sonucudur. Örneğin kulak ağrısı, sinüzit veya başka semptomların varlığında kalp problemi.

Dişin, çok dar bir geçitten boşluğa giren hem kan damarlarını hem de sinirleri içeren merkezi bir organı olan pulpa vardır. Diş pulpası iltihaplandığında ya da enfeksiyon kaptığında çok kolay bir şekilde sıkışabilir. En ufak bir enfeksiyon veya sıcaklıktaki artışta, kan akışını artıran ve sinirleri sıkıştıran vazodilatasyon meydana gelir. Bunlar beyne bir sızlama ve ağrı sinyali göndererek tepki verir.

Diş ağrısı, diş kökündeki sinirin tahriş olması veya genel olarak diş etlerinin veya dişe yakın kısımların tahriş olması sonucu ortaya çıkan bir ağrıdır. Diş ağrısı çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ancak en yaygın olanları şunlardır: dişin yaralanması veya kaybı, enfeksiyonlar, diş çürümesi. Bazı durumlarda çene eklemlerindeki ağrı ve kulak ağrısı diş ağrınız olduğunu düşündürebilir.

Diş Sızlaması Neden Ortaya Çıkar?

Diş sızlamasının en yaygın nedenleri şunlardır:

 • Boşluklar
 • Diş eti iltihabı
 • Açıkta kalan köklerden kaynaklanan hassasiyet, diş eti çekilmesi
 • İltihaplı dişler
 • Bruksizm
 • Kırıklar

Diş sızlaması, başlı başına bir patoloji olmayıp çeşitli rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Genel olarak diş sızlamasına diş eti iltihabı, çürüme veya enfeksiyonlar neden olur. Aynı zamanda diş aşırı duyarlılığı, yirmilik dişlerin büyümesi veya kırık ve yontulmuş dişler de diş sızlamasına neden olur.

 • Diş çürüğü: Diş çürükleri diş sızlaması ve ağrısının en yaygın nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yetişkinlerin neredeyse %100’ünde diş çürükleri bulunmaktadır. Ağrı gerçekten ortaya çıkmadan önce diş ilk önce sıcağa ve soğuğa duyarlı hale gelir. Bunun nedeni kötü ağız hijyenidir ancak kalıtsal faktörler de vardır.
 • Bakteriyel bir enfeksiyon: Bakteriyel enfeksiyonlar arasında diş eti iltihabı ve diş apseleri bulunur. Diş eti iltihabı veya periodontit diş etlerinin bakteriyel enfeksiyonlarıdır. Bunun nedeni tartarın varlığı olabilir. Bu diş eti hastalığı iltihaplanma ile karakterizedir.
 • Ağız travması: Ağız ve diş travmaları arasında çatlamaya neden olan bir düşme, diş kırığı ve çeneye bir darbe söylenebilir.
 • Pulpitis (diş sinir hastalığı): Çok derin bir boşluk veya dişe gelen travma, dişin sinirlerine zarar verebilir. Bu durumlarda diş hekimi pulpektomiye yani dişin devitalizasyonuna başvurabilir. Amaç dişi uyuşturmaktır.
 • Bruksizm, genellikle geceleri meydana gelen dişlerin gıcırdatılması veya sıkılmasıyla karakterizedir. Bu gıcırdatma çenede ağrıya neden olduğu gibi diş sızlamasına ve diş ağrısına da neden olabilir.

Diş Sızlaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sorunun kökenini bulmak için diş hekimi tarafından yapılan ağız muayenesi yapılacak en iyi şeydir. Uzman teşhis koyabilecek ve uygun tedaviyi önerebilecektir. Örneğin ağrının ne zaman ortaya çıktığını, yerini, düzeyini ve hatta onunla ilişkili olabilecek semptomları öğrenmeye çalışacaktır. Analjezik kullanımı tıbbi randevudan önce ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Diş hekimine gitmeyi beklerken ağrı kesici alarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bununla birlikte, en iyi tedavi diş ağrısının nedenine bağlıdır. Antibiyotik almak, boşluğu ortadan kaldırmak ve etkilenen dişi doldurmak veya kök kanalına girip dişi bir kaplama ile kaplamak gerekebilir.

Diş ağrısı tedavisi sorunun nedenine göre değişmektedir. İlaçlar, florür uygulaması, restorasyon, diş kökü kanalı, implant, diş eti grefti ve oklüzal splintlerin kullanımı buna dahil olabilir. Diş ağrısının oluşmasını önlemek için iyi diş hijyenine sahip olmak çok önemlidir. İşte ipuçlarımız:

 • Ağız gargaralarını düzenli olarak kullanın.
 • Diş fırçanızı düzenli aralıklarla değiştirin.
 • Florür içeren diş macunlarını kullanın.
 • Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin.
 • Dengeli bir diyet yapın ve çok tatlı yiyecekleri sınırlayın.

Diş Sızlamasının Önüne Geçebilmek İçin Hangi Önlemler Alınabilir?

Diş sızlamasından dolayı herhangi bir rahatsızlık yaşanmaması için ağız hijyeninin iyi sağlanması ve ağızdaki tüm yapıların değerlendirileceği temizlik ve önleyici muayeneler için düzenli olarak diş hekimine gidilmesi gerekmektedir. Diş hekimine gitmeyi beklerken diş ağrısını hafifletmek için bazı çareler ve önlemler önerilmektedir. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Etkilenen bölgeye buz uygulayın: Soğuk, şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ağzınızı tuzlu suyla çalkalayın: Bu solüsyon, bölgenin dezenfekte edilmesine ve iltihabın azaltılmasına yardımcı olabilir.
 • Sert ve sıcak yiyeceklerden kaçının: Sert yiyeceklerin çiğnenmesi veya sıcak içeceklerle temas edilmesiyle sızlama ve ağrı artabilir.
 • İyi ağız hijyeni sağlayın: Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak daha fazla diş problemini önleyebilir.

Diş Sızlaması Evde Tedavi Edilebilir mi?

Korkudan dişçiye gitmeyen ve bu nedenle ağrıyı hafifletecek alternatifler arayan kişilere çok sık rastlanır. Bununla birlikte, ev yöntemleri son derece tehlikelidir. Çünkü teknik bilgisi olmayan bir kişi durumu daha da kötüleştirebilir. Diş ağrısı için evdeki ilaçlar sorunun çözümünde yeterli değildir. Yine de diş hekimi randevusunu beklerken semptomları hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Evde tedavi için ne yapabilirsiniz:

 • Tıbbi veya farmasötik gözetim altında alınması gereken anti inflamatuar veya analjezik gibi ilaçların alınması.
 • Şişlik veya apse varsa soğuk kompres veya buz uygulayın.
 • Zonklamalı bir ağrı yaşarken etkilenen bölgedeki kan basıncını azaltmak için uzanmaktan kaçının.

Diş Sızlaması Hangi Belirtilerle Kendini Gösterir?

Sebebe bağlı olarak diş ağrısı dokunma, sıcak, soğuk, tatlı veya asitli gıdalar, soğuk hava veya fırçalama ile daha da kötüleşebilir. Ağrı keskin, donuk, zonklama şeklinde olabilir. Uyumanızı engelleyebilir. Bazen ağrı, kırmızı ve şişmiş diş etlerinde lokalize olur. Diş ağrısı yüze veya saç derisine yayılabilir. Yalnızca diş cerrahı nedeni tam olarak belirleyebilir.

Diş ağrısıyla ilgili çeşitli semptomlar vardır:

 • Diş çevresinde keskin, sürekli veya zonklayıcı bir ağrı, diş veya diş etinin şiştiği hissi olabilir.
 • Diş ağrısına bağlı olarak ateş veya baş ağrısı ortaya çıkabilir.
 • Ağız kokusu ve kötü kokular mevcut olabilir. Sıcaklık veya basınçtaki değişikliklere karşı aşırı duyarlılık bile bir sorun olduğunun belirtisi olabilir.

"Diş Sızlaması Ne Zaman Doktora Danışılması Gereken Bir Sorun Haline Gelir?"

Dişleriniz bir gecede daha önce hiç olmadığı kadar sızlamaya veya hassaslaşmaya başladıysa, mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizle randevu almanız en iyisidir. Uzman, hassasiyeti azaltan diş macunu gibi basit bir tedavi önerecektir ancak aynı zamanda ağrınızı hafifletmek için durumunuzun dolgu veya diş çekimi gibi düzeltici bir prosedür gerektirip gerektirmediğini de değerlendirmek gerekecektir.

Aşağıdaki durumlarda bir diş hekiminize danışmalısınız:

 • Ağrı güçlüdür ve iki günden fazla sürer
 • Yanak ve çene şişmiş
 • Yüksek ateş
 • Kulak ağrısı var
 • Isırırken ağrı olması
 • Diş etleri şişmiş

Doğru tanı için her hastanın ihtiyaçlarına özel, yöntem belirtilerek eksiksiz bir muayene yapılması gerekir. Amaç her zaman kapsamlı ve kişiselleştirilmiş bir tedavi planı yürütmektir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.