Onlıne Randevu Al

Diş Pastası Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bu Pastayı Rahatlıkla Yiyebilirsiniz!
Diş Pastası & Diş Macunu

Sürekli yiyecek ve içecek temasının bulunduğu dişleri beyaz tutmak oldukça zor bir mesele. Ancak özellikle bunun için geliştirilmiş beyazlatıcı etkili diş pastaları ve macunlar, zaman zaman bu tür sorunlarla karşılaşanlara güzel bir çözüm alternatifi sunabiliyor. Peki rahat kullanımı ile öne çıkan diş pastaları gerçekten sanılan kadar etkili mi ve size peşinde olduğunuz o muhteşem gülüşü kazandırabilir mi?

whitening toothpaste useing price effect

Diş Pastası Nedir?

Dişler, özellikle çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi ile sigara benzeri kötü alışkanlıkların sürdürülmesi nedeniyle sararak renk değişimine uğrar.

Düzenli ağız bakımının aksatılması sonucu diş üzerinde lekeler ve kararmalar oluşabilir. Estetik güzelliği gölgeleyen bu tür sorunlar, bireyin psikolojisi üzerinde de kötü etkiye sahiptir ve ağız hijyenine yeterli özenin gösterilmesiyle birlikte düzeltilebilir.

Çeşitli faktörler nedeniyle sarı, gri, siyah renklere dönen dişleri eski haline getirmek için beyazlatıcı etkili diş pastaları kullanılabilir. Özel içeriği sayesinde dişlere düzenli olarak uygulandığında beyazlatıcı etki gösteren bu pastalar macun kıvamındadır ve dişleri sararan kişilerin tedavisine destek olabilir.

Bununla birlikte, renk değişiminin fazla derin olduğu durumlarda daha profesyonel beyazlatma yöntemlerine başvurmak gerekebilir. 

Diş Pastası Nasıl Etki Eder?

Diş pastası kullanımı, diş beyazlatma amacıyla evde uygulanabilecek basit bir yöntemdir. Bu nedenle günlük diş bakımına sık sık dahil edilir ancak diş pastalarının etki şekli, içerikte kullanılan maddelere göre değişiklik gösterir.

Özellikle diş üzerinde optik yanılsamaya neden olan mavi kovarin içerikli diş pastaları, anında etki göstererek yüzeysel lekelerin giderilmesine yardımcı olabilir.

Genel olarak günde iki kez olmak üzere düzenli kullanılan bir diş pastası ise 2 ila 6 hafta içinde diş renginin beyazlamasına katkı sağlayabilir.

Beyazlatıcı diş pastaları, ağız bakımını en üst seviyeye çıkarmak için geliştirilmiş olsa da temelde sadece yüzeysel lekelenmeler üzerinde etkilidir ve dişin doğal renginde değişikliğe neden olamaz.

dis macunu- toothpaste

Yani, rutin kullanımda bile derine inen lekelenmeler üzerinde etki gösteremez.

Ayrıca gülümsemede belirgin bir fark oluşturma durumu da belirsizdir ve uzun süreli kullanımda, diş minesini aşındırarak daha riskli diş ve diş eti problemlerine sebebiyet verebilir.


Bu nedenle diş lekelenmelerini önlemek adına şu gibi yiyecek ve içeceklerin kullanımını sınırlandırmak, kullanım sonrasında ise dişleri derinlemesine temizlemek daha faydalı olabilir.

Diş Pastası Yerine Ne Yapılabilir?

Günlük besin maddeleri nedeniyle sararan dişlerden kurtulmanın en kolay yöntemlerinden biri diş pastası kullanımıdır. Ancak diş pastası, dişlerin bir miktar beyazlamasına yardımcı olsa bile beklenen kalıcı etkiyi gösteremez ve etkileri neredeyse hiçbir zaman ilk fırçalamadan sonra ortaya çıkmaz. Ayrıca özellikle uzun vadede diş minesini yıpratma riski taşır. Bu nedenle diş pastası kullanımının diğer beyazlatıcı tedavilerle birlikte ve hekim önerisine göre tercih edilmesi en doğrusudur. Diş pastası yerine tercih edebileceğiniz profesyonel tedavilerden bazıları şunlardır:

  • Diş taşı temizliği
  • Düzenli diş eti bakımı
  • Diş beyazlatma işlemi

Profesyonel beyazlatma uygulamaları sadece dişlerdeki yüzeysel lekeleri değil, derine işleyen renk değişimlerini de girerir. Ek olarak ağız içindeki bakteri ve tartar oluşumunu engelleyerek diş kaybı riskini azaltır. Düzenli yaptırılan ağız bakımı ile ağız içindeki estetik problemlerle birlikte işlevsel sorunlar da ortadan kaldırılır. Siz de diş minesine zarar vermeyen özel cihazlar ve aparatlar yardımıyla uygulanan diş beyazlatma uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, diş hekiminize başvurabilirsiniz.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.