KANAL
TEDAVİSİ

Kanal tedavisi enfekte olmuş veya çürümüş dişleri ya da çeşitli nedenlerle travma almış dişleri onararak tedavi etmek için kullanılan tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi sırasında diş sert dokusunun içerisindeki pulpa ile diş siniri çıkarılır, dişin içi temizlenir ardından açılan boşluk çeşitli biyomateryallerle doldurulur. 

Kanal tedavisinde amaç diş kaybını önlemek,diş ağrılarını gidermek, diş çekimlerinin önüne geçmek ve dişin normal fonksiyonlarını yerine getirerek çene kemiğinde aktif kalmasını sağlamaktır

Kanal Tedavisi

Ertelenen ve müdahalede gecikilen kanal tedavileri ileride önüne geçilemez daha büyük problemlere yol açabilmektedir.
Diş ağrısı, apse gibi problemlere yol açan enfeksiyonlar çoğunlukla ertelenen diş problemleri nedeniyle ortaya çıkar.  

Diş ağrısının oluşumuna neden olan problemin belirlenmesi ise, ancak uzman bir diş hekimi veya endodontist muayenesi sonucu anlaşılabilir. 

Dişim ağrıyor, Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Genellikle zonklama ve aniden ortaya çıkan diş ağrıları hastaların hayat kalitelerini önemli derecede etkilemektedir. Özellikle apseye neden olan diş ağrıları yüzde fark edilecek derecede şişlik oluşmasına sebep olabilir.

Diş ağrısı hissedildiği durumlarda ilk yapılması gereken acil olarak bir diş hekimine başvurmak olmalıdır. Ağrının nedeni belirlendikten sonra tedaviye hızlıca başlanır ve ağrı şiddetlenmeden kontrol altına alınır. Kanal tedavisi gibi endodontik tedaviler ile çoğunlukla diş ağrıları giderilir.  Endodontik tedavisi mümkün olmayan prognozu zayıf dişler için ise çekim kararı verilebilir.

Kanal Tedavisi
hangi durumlarda uygulanır?

Kanal tedavisi genellikle çürük veya derin kırıkların meydana geldiği dişlere uygulanır. Fakat travmaya bağlı gelişen bazı durumlarda da yine dişlere kanal tedavisi uygulanabilmektedir. 

Kanal tedavisi ne kadar sürer?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye hatta dişten dişe göre değişmektedir. Doktorunuz dişinizin durumunu tespit ettikten sonra size kanal tedavisinin kaç seans süreceğiyle ilgili en net bilgiyi verecektir. Genellikle ek bir durum olmadığı sürece kanal tedavisi 30-60 dakika arası değişen sürelerde 1 ya da 2 seans sürdürülür.

Kanal Tedavisi i1

Kanal tedavisinin ömrü ne kadardır?

Hastalar ağız bakımlarına dikkat ettiği sürece bu dişler ömür boyu kullanılabilmektedir.

 

ENDODONTİ
Kanal Tedavisi kapsamındaki tedaviler nelerdir?

Ekiz Klinik doktorları olarak bizler Endodonti / Kanal Tedavisi kapsamında birçok farklı parametreyi değerlendirip bunların sonucunda tedavi planlaması aşamasına geçiyoruz.

Kanal tedavisi enfekte olmuş veya çürümüş dişleri ya da çeşitli nedenlerle travma almış dişleri onararak tedavi etmek için kullanılan tedavi yöntemidir.

Kanal Tedavisi sayfasını incele..

Kanal tedavisi gereken dişlerde özellikle kök gelişimi devam eden genç hastalarda tercih edilen bir tedavi seçeneğidir.Rejenaratif tedavilerde amaç kök ucunda yer alan çevre dokulardaki kök hücrelerin kanal içine yönlendirilmesi sağlanarak dişin canlı dokusu benzeri bir doku oluşturmaktır.

20 Yaş Diş Cerrahisi sayfasını incele..

Kanal tedavisi hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

ENDODONTİ

Kök kanal tedavisi sırasında ilgili bölge derin bir şekilde uyuşturulur ve hastalarımız kesinlikle ağrı hissetmez.

Kanal tedavisi sırasında dişin sinirleri çeşitli aletlerle alınınr bu yüzden kanal tedavisi görmüş bir diş, dış faktörlerden etkilenmez. Kanal tedavisi sonrasında ilk birkaç hafta hafif ağrı veya çiğnemede hassasiyet olması çok normal ve beklenen bir durumdur. Bu hafif ağrı reçetesiz ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir.

Tedavi bittikten sonra Lokal anestezi etkisi geçene kadar bir şey yiyip içilmemelidir. Hasta birkaç gün hassasiyet ve hafia ağrı hissedebilir. Kanal tedavisi uygulanan diş ömür boyu kullanılır,Kanal tedavisi sırasında diş fazla madde kaybetmişse dişi desteklemek, fonksiyonunu sağlamak ve dişin ömrünü uzatmak için çeşitli estetik dolgular kullanılarak restorasyonlar yapılabilmekte veya post kuron sistemleri kullanarak diş desteklenebilmektedir.

 Kanal tedavisi sonrası dişler günde 2 kere fırçalanmalı, ara yüz fırçaları ve diş ipi kullanımına dikkat edilmeli ve rutin diş hekimi muayeneleri aksatılmamalıdır.

Bize ulaşın

EKİZ Clinic Vadi İstanbul | Maslak | Sarıyer Diş Kliniğimizde “Kanal Tedavisi” olmak veya tedavi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki Online Form üzerinden veya 0212 809 47 47 no’lu telefon numarasından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma saatleri: 09:00 – 19:00

Addres: Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cd. No:10/A İç kapı no:100 34396 Vadikoru Sarıyer Istanbul

Email: info@ekizclinic.com

drhazal

Dr. Hazal Aba

"

dr

Hazal ABA