GÜLÜŞ TASARIMI
ESTETİK & KOZMETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Gülüş Tasarımı nedir?

Estetik tedavilerde asıl amaç kişilere doğal ve estetik bir görünüş kazandırmak olmalıdır.

Gülüş tasarımı tamamen kişiye özel bir tedavidir. Gülüş tasarımı, diş hekimliği, estetik ve sanatın birlikte uygulanarak, yüze özel ve ideal bir gülüşü sağlayabilmektir.

Çoğu insanın gülerken veya konuşurken ağzını gizlemesinin nedeni, gülüşlerinden memnun olmamalarıdır.

Gulus Tasarimi

Gülüş tasarımı, dişler , dudaklar, yüz yapısı , ten rengi ve karakter kişiye özeldir. Gerçek Gülüş Tasarımı bu bütünü tamamlayan ve hastaya istediği estetik görünümü ve fonksiyonu kazandırmayı amaçlayan tasarım olarak ifade edilebilir. Yapılan gülüş dizaynı sonucunda, dişler (Beyaz Estetik) ve diş etlerinde (Pembe Estetik) uygun olan degisikliklerin, hangi miktarda yapılmasi gerektiği saptanır ve bu planlama sonucu estetik diş hekimliği uygulamalarına geçilir.

Estetik Gülüş Tasarımı hangi işlemleri içerir?

Estetik diş hekimliği kapsamında dişler, diş etleri ve onu çevreleyen dudaklar bulunmaktadır.

  • Diş etlerinin çok fazla görünmesine sebep olan ince dudak kontürü veya gülümseme esnasında çok aşırı kasılan üst dudak kasları dolgu gibi uygulamalarla düzeltilebilir.
  • Dişlerdeki renk bozuklukları, diş temizliği ve beyazlatma gibi uygulamalarla düzeltilir.
  • Dişlerdeki çapraşıklıklar için ortodontik tedaviler uygulanabilir.
  • Diş eksiklikleri implant uygulamalarıyla giderilir.
  • Dişlerin yüzeylerine yapılacak olan Emax Lamina veya kuronlar estetik diş hekimliğinin çalışma alanlarındandır.
Gulus Tasarimi nasil yapilir

Güzellik ve Estetik kavramları söz konusu olduğunda, hem kadınlarda hem de erkeklerde ilk akla gelen ve en çok dikkat çeken terimler güzel bir gülüş ve orantılı yüz şeklidir.
Günümüzde estetik kavramının popülerleşmesi ile birlikte insanlar yüz ve dişleriyle ilgili birçok estetik işlemlere başvurmaktadırlar.

Gülüş tasarım süreci aslında arkasında büyük bir ekibin olduğu bir süreç.
Özel tasarım bir arabanın üretim sürecinde olduğu gibi el işçiliğinin ve estetik bakış açısının oldukça önemli olduğu bu süreç yaklaşık 7-14 gün içerisinde tamamlanıyor.
Öncelikle hastanın fotoğraf çekimleri, yüz ölçümleri, kişisel beklentileri değerlendirildikten sonra kişiye en uygun, estetik ve doğal gülüş tasarımı için yola çıkılıyor.

Gülüş tasarımı yaptıranlar, tedavi sonrasında mutlaka ağız hijyenine çok özen göstermeli, rutin kontrollerini ihmal etmemelilerdir.

Estetik Dis Hekimligi Ekiz Clinic1
Mükemmel bir gülüş tasarımı nasıl sağlanabilir?
  • Dişlerin sıralaması düzgün olmalı ve herhangi bir çapraşıklık bulunmamalıdır.
  • Üst kesici dişlerin belirginliği diğerlerine göre daha belirgin olmalıdır.
  • Dişlerin yüzeyinde lekeler ve renklerinde koyulaşma bulunmamalıdır.
  • Dudağın seviyesi; diş etinin seviyesi ile uyumlu olup, diş etinin seviyeleri simetrik olmalıdır.
  • Dişlerin; yüzün biçimi ve dudağın yapısı ile uyumlu olması gerekir.

 

GÜLÜŞ TASARIMI

Diş Eti Estetiği (Pembe Estetik) Nedir?

Gülüş tasarımının en önemli kriterlerinden birisi diş etinin sağlıklı olması ve seviyesidir.

Diş eti estetiği yani pembe estetik diş etlerinin sağlıklı olması ve seviyesinin gülüşe uygun olmasıyla ilgili uygulama, işlem ve tedavileri içermektedir.

Mükemmel bir gülüşe sahip olabilmek için dudaklar, çene, diş formu, diş rengi, dişlerin seviyesi, diş uzunluğu ve boyutu gibi bir çok faktörle birlikte diş etinin bir uyum içerisinde olması gerekmektedir

Kisiye Ozel Gulus Tasarimi 1

Gülüş Tasarımı hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

ESTETİK & KOZMETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Hastanın ne istediği çok önemlidir. Kendisi ile yapılan görüşmelerde; hastanın kişiliği, sosyal yönü, gülümsemesinde hangi durumdan şikayetçi olduğu gibi kriterlerin konuşulması, planlanacak tedavi süreci için yol gösterici olacaktır. Bu sebeple hekim ve hasta ile yapılan görüşmeler; tedavi sürecinin memnuniyet içerisinde tamamlanması için oldukça önem arz eder.

İşlem akışı kişinin tercihleri dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle uzun bir döneme yayılabileceği gibi, daha kısa sürede tamamlanabilir. İşlemler kişinin ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgilendirilmesiyle başlar. Kişinin ağız ve diş sağlığıyla ilgili bildiği ya da farkında olmadığı noktalar hakkında bilgilendirilme yapılır. Diş dizilimi, kapanış sorunları ya da diş eti problemlerinin incelenir. İnceleme sonucunda yapılacak işlem sıralamasına karar verilir. Hangi tedavilerin uygulanacağı belirlenir.

Gülüş tasarımı yaptıranlar, tedavi sonrasında mutlaka ağız hijyenine çok özen göstermeli, rutin kontrollerini ihmal etmemelilerdir.

Altın oran kavramı antik yunan mimarisinde Parthenon’un dizaynında, Da Vinci insan anatomisinin klasik çizimlerinde ve de Beethoven’in 5.senfonisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Gülüş tasarımında altın oran ise özellikle gülüş dizaynı ve ön bölgede yapılan restorasyonlarda estetik sonuç elde etmek için kullanılan bir orandır.

Estetik diş hekimliğinin asıl amacı kişilerin estetik beklentilerinin karşılanmasıdır. Zamanla dişlerde oluşan yıpranma ve renk değişiklikleri kişileri rahatsız eden en önemli problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında ise dişlerdeki çapraşıklık problemleri ve diş kayıpları hastaları estetik çözümler aramaya iten diğer nedenlerin başında gelmektedir.

Sanat, bilim, mühendislik gibi pek çok farklı alanı içerisinde barındıran estetik diş hekimliğinin en önemli noktalarından biri ise dudak, yüz, cinsiyet, karakter, ten rengi gibi pek çok farklı kriterin hesaplanarak doğal ve estetik gülüş harmonisinin yakalanmasıdır.

Yüz estetik oranları kişinin DNA’sı gibidir ,herkeste farklılık gösterir. Size özel yapılan gülüş tasarımı standart diş yapımını engeller ve kişiye kendi özelliklerine en uygun tasarıma ulaşmasını sağlar.

Estetik diş hekimliği ve gülüş tasarımı işlemlerinde hastalarımız kesinlikle ağrı hissetmez.

Estetik diş hekimliği uygulamalarının çoğunda dişlerden aşındırma yapılmaz.

Gelişen son teknolojilerle birlikte dişlerden hiç kesim yapmadan kişilere uygulayabildiğimiz prepless ve nonprep lamina veneer tedavi seçenekleriyle de hastalarımızı hayal ettikleri gülüşe kavuşturabiliyoruz.

Çeşitli varyasyonlarla birlikte özellikle  bu 4 gülüş tipinde yoğunlaşılmıştır.

1 .Çekici gülüş (Sexy smile),

2. Entellektüel gülüş (Sophisticated smile),

3. Sportif gülümseme(Sporty smile)

4. Otoriter gülüş (Dominance smile)

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ
Estetik Diş Hekimliğinde hangi tedaviler uygulanır?

Ekiz Klinik doktorları olarak bizler gülüş tasarlarken birçok farklı parametreyi değerlendirip bunların sonucunda tedavi planlaması aşamasına geçiyoruz.

Güzellik ve Estetik kavramları söz konusu olduğunda, hem kadınlarda hem de erkeklerde ilk akla gelen ve en çok dikkat çeken terimler güzel bir gülüş ve orantılı yüz şeklidir.

 Estetik Diş Hekimliği sayfasını incele..

Güzellik ve Estetik kavramları söz konusu olduğunda, hem kadınlarda hem de erkeklerde ilk akla gelen ve en çok dikkat çeken terimler güzel bir gülüş ve orantılı yüz şeklidir.

Gülüş Tasarımı sayfasını incele..

Laminate Veneer restorasyonlar, dişlerin estetik görünümlerini ve fonksiyonel yapılarını düzeltmek amacıyla planlanan ve güncel sistemler yardımıyla dişler üzerine çok ince bir tabaka halinde yapıştırılan porselen restorasyonlardır.

Porselen Laminalar sayfasını incele..

Bonding uygulaması dişlerde bir işlem uygulanmadan kompozit dolgu malzemelerin dişlere uygulanarak dişlere fonksiyon ve estetiğin tekrardan geri kazandırılması şeklinde ifade edilebilir .

Bonding Uygulamaları sayfasını incele..

Dişlerde meydana gelen çürük, renk değişikliği ve travma nedenli kırık gibi durumların tedavisinde kompozit restorasyonlara alternatif kullanılan dijital üretilen estetik porselen materyallere inlay onlay denmektedir.

Porselen | İnley & Onley sayfasını incele..

Diş Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki mine yapısında oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin diş beyazlatma jelleri ile giderildiği kozmetik bir çözümdür.

Diş Beyazlatma sayfasını incele..

Estetiksel beklenti, doğallığın sağlanması ve fonksiyonel direnç gibi istenilen tüm özellikleri barındıran bu yöntemde, alt yapı olarak gri metal yerine Beyaz Zirkonyum kullanılır.

Zirkonyum Porselen sayfasını incele..

Günümüzde estetik ve güzellik kavramlarının popülerliğinin artmasıyla birlikte kullanılmaya başlanılan estetik beyaz dolgular olarak ifade edilen kompozit dolgular sıklıkla rutinde kullandığımız restoratif materyallerdendir.

Estetik Dolgular sayfasını incele..

Dişlere takılıp çıkartılabilen mücevherli aksesuarlar diğer adıyla Grillz; ilk olarak 1980’li yıllarda New York’ta hip-hop sanatçıları tarafından takılmaya başlandı ve 2000’li yılların ortalarında popüler hale gelen diş mücevherleridir.

Diş Mücevheri (Grillz) sayfasını incele..

doktorlarekiz

Ömer Ekiz

"

Ömer EKİZ

İstanbul’da doğan Ömer Ekiz, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Onur Derecesi ile mezun olmuştur.

Lisans eğitiminden sonra bilimsel ve klinik çalışmalarına devam etmiş ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başlamıştır.

İleri İmplantoloji Cerrahisi, Sert ve Yumuşak Doku Cerrahisi, 20 Yaş Cerrahisi, Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği ve Pembe Estetik üzerine odaklanmıştır.

Yurt dışında ve yurt içinde birçok eğitim ve konferansa katılan Ömer Ekiz,

The American Academy of Implant Dentistry (AAID) , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Derneği (AÇBİD),Türk Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Derneği (TAOMS)

Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği (EDAD), ve 1905 Kültür Sanat ve Spor Derneği üyesidir.

Katıldığı Eğitimler

Bize ulaşın

EKİZ Clinic Vadi İstanbul | Maslak | Sarıyer Diş Kliniğimizde “Gülüş Tasarımı Tedavisi” olmak veya tedavi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki Online Form üzerinden veya 0212 809 47 47 no’lu telefon numarasından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma saatleri: 09:00 – 19:00

Addres: Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cd. No:10/A İç kapı no:100 34396 Vadikoru Sarıyer Istanbul

Email: info@ekizclinic.com