FİSSÜR ÖRTÜCÜ
FLOR UYGULAMALARI
& ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Fissür Örtücü nedir?

Fissür dediğimiz bu girinti ve olukların jel gibi bir materyalle doldurulup özel ışık cihazlarıyla sertleştirilmesine denir. Bir çeşit dolgu olarak ifade edilebilir ve ileride oluşabilecek çürükleri engellemesi için uygulanan koruyucu bir tedavi yöntemidir.

Fissur ortucu ekizkids
Fissür örtücüleri ne zaman yaptırmamız gerekir?

Özellikle çocuklarda yeni sürmüş olan dişlerin mineleri tam olgunlaşmadığından, yeni sürmüş dişler çürüğe karşı daha yatkındır. Bu nedenle erken yaşta dişin en dirençsiz olduğu bu dönemde dişleri fissür örtücü gibi koruyucu yöntemlerle korumak oldukça önem kazanmaktadır.

Fissür örtücüler için en ideal zaman ise dişlerin sürmesini tamamladığı zaman dilimi olmaktadır.
Daimi birinci azı dişi 6-7 yaş civarında sürerken ikinci azı dişleri ise 12-13 yaş civarında sürmektedir bu sürme yaşlarındaki bir iki senelik oynamalar normal olarak değerlendirilmektedir.

Fissur Ortucu

Fissür Örtücüler dişlerde besinlerin tutunmasını azaltır ve fırçalanmayı kolaylaştırır. Bu uygulamaların yapılmasından sonra ise dişlerde çürük oluşumu %80 e kadar azalma göstermektedir.

Pedodonti Fissur Ortucu i1
Fissür Örtücü hangi dişlere yapılabilir?

Süt azı dişlerine sürekli küçük azı ve büyük azı dişlerine uygulanabilmektedir.

Çocuğum fissür örtücü uygulamasında ağrı hisseder mi?

Bu sorunun cevabı hayır kesinlikle ağrı hissedilmez şeklinde olmaktadır ve aynı zamanda fissür örtücü uygulamasında anestezi yapılmaz yani diş uyuşturulmaz.

Flor uygulaması nedir?

Koruyucu uygulamalar arasında olan Flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Flor dişlerde bakterilerin plak oluşturmasını ve çürük oluşumunu büyük ölçüde azaltmaktadır.

Yer Tutucular

Çürük nedeniyle aşırı madde kaybına uğramış enfekte süt dişlerinin tedavisi bazı durumlarda mümkün olmayabilir ve çekilmeleri gerekebilir Erken süt dişi kayıpları yaşanabilmektedir ve alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmesini bu nedenle sürekli dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını engeller. Dolayısıyla ileride oluşabilecek çapraşıklık ve dişlerin uyumsuzluğu ya da konuşma/çiğneme bozukluğu gibi ortodontik problemlere engel olur.

Her Süt Dişi Kaybında Yer Tutucusu gerekli midir?

Zamanından önce kaybedilen süt dişin altındaki daimi/sürekli dişte kök oluşumu yarıyı geçmiş ise yer tutucuya ihtiyaç duyulmayabilir.Yine doktorunuzun yer tutucuya gerek duymadığı durumlar olabilir.

Yer Tutucu Apareyler Ne Kadar Süre Kullanılır?

Erken kayıp süt dişleri için daha uzun zaman kullanılabilir. Daimi dişler yerine çıkana kadar yer tutucu aparey ağız içerisinde kullanılmalı ve gelecekteki olası problemler engellenmelidir.

Sut disi Pedodonti

Fissür Örtücüler hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

EKİZ KİDS & PEDODONTİ | ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Doğru şekilde uyguladığında taktirde hiçbir yan etkisi yoktur.

Flor jel uygulamasında, özel olarak hazırlanmış fluor preparatlarını tükürükten arındırılmış diş yüzeylerine özel fırçalar yardımıyla sürülür.

Çocuk diş hekimliği uygulamalarından Fluor uygulaması çocuk diş hekimleri tarafından uygulır ve yaklaşık 5-10 dk sürer.

Uygulama sonrası bir saat yeme içme tüketimi yapılmaz. 24 saat ise süt ve süt ürünleri tüketilmez. Dondurma ve çikolata dâhil.

EKİZ KİDS & PEDODONTİ
Pedodonti'de hangi tedaviler uygulanır?

Ekiz Klinik doktorları olarak bizler Çocuk Diş Hekimliği Kapsamında birçok farklı parametreyi değerlendirip bunların sonucunda tedavi planlaması aşamasına geçiyoruz.

Çocuk diş hekimliği 0-13 yaş grubu çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, çürük, travma, genetik nedenlere bağlı gelişen sorunların giderilmesiyle ilgilenen ve ayrıca çocuklarda ileride gelişebilecek veya mevcutta olabilecek problemlerin tedavileriyle ilgilenen bir branştır.

 EKİZ KİDS & Pedodonti sayfasını incele..

Fissür dediğimiz bu girinti ve olukların jel gibi bir materyalle doldurulup özel ışık cihazlarıyla sertleştirilmesine denir. Bir çeşit dolgu olarak ifade edilebilir ve ileride oluşabilecek çürükleri engellemesi için uygulanan koruyucu bir tedavi yöntemidir.

Fissür Örtücü Flor Uygulamaları sayfasını incele..

ezgi

Ezgi Ayar

"

Ezgi AYAR

Bize ulaşın

EKİZ Clinic Vadi İstanbul | Maslak | Sarıyer Diş Kliniğimizde “Fissür Örtücü / Flor Tedavisi” olmak veya tedavi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki Online Form üzerinden veya 0212 809 47 47 no’lu telefon numarasından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma saatleri: 09:00 – 19:00

Addres: Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cd. No:10/A İç kapı no:100 34396 Vadikoru Sarıyer Istanbul

Email: info@ekizclinic.com