PEDODONTİ &
EKİZKİDS
ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuk diş hekimliği 0-13 yaş grubu çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, çürük, travma, genetik nedenlere bağlı gelişen sorunların giderilmesiyle ilgilenen ve ayrıca çocuklarda ileride gelişebilecek veya mevcutta olabilecek problemlerin tedavileriyle ilgilenen bir branştır.

Pedodonti Cocuk Dis Hekimi Ekiz Kids

Çocuklarda diş sağlığının korunması son derece önemli bir durumdur. Pedodonti olarak da bilinen çocuk diş hekimliği bu amaçla hizmet veren önemli bir bilim dalıdır.

EKİZ KİDS & PEDODONTİ

Pedodonti bölümünde Çocuk Diş Hekimleri, çocukların duygusal gelişimlerine göre dental fobi oluşmasına engel olacak yaklaşımlarda bulunarak tüm bebek, çocuk ve gençlerin tam ağız muayenelerini ve her türlü tedavi ve koruyucu uygulamalarını gerçekleştirip bu yaş grubundakilerin sağlıklı ağız ve diş yapısına ulaşmasını sağlamaktadırlar.

Pedodontist Ekiz Kids

Çocuklar küçük yaşlarda belli aralıklarla diş kontrolüne götürülmelidir. Bu durum çocukların hem ağız ve çene gelişimini takip etmek hem de koruyucu tedbirler almak açısından son derece önemlidir.

 

Pedodontis Ekiz Kids
Çocuk diş hekimliği alanına giren tedaviler nelerdir ?
 • Restoratif tedaviler(kompozit dolgular,renkli (kompomer) dolgular).
 • Çocuk protezleri
 • Koruyucu uygulamalar
 • Diş travmalarının tedavisi
 • Kanal tedavisi ve diğer endodontik tedaviler
 • Kötü ağız alışkanlıklarının tedavi edilmesi
 • Ortodontik tedaviler
 • Yer tutucular
 • Ağız-Diş bakımı ve beslenme önerileri

PEDODONTİ

Çocuk Diş Doktoruyla İlk Muayene

İlk çocuk diş hekimi muayenesinin ilk süt dişi çıktıktan sonra (6 ay – 1 yaş) arasında yapılması önerilmektedir.

Çocuklar ağız ve diş sağlığının korunması neden önemlidir ?

Çocuklarda en önemli dişler süt dişleridir. Çocuk diş hekimliği alanına giren en önemli konuda doğal olarak süt dişlerin korunması ve daha sağlıklı gelişmesidir. Toplamda 20 adet bulunan süt dişlerin erken yaşlarda zarar görmemesi için mutlaka gerekli tedbirlerin alınması gerekir ihmal edilen ve göz ardı edilen bu problemlerin çocuklarda çapraşıklık,sürekli dişlerin sürememesi gibi daha kompleks problemlere yol açabileceği unutulmamalıdır.

Çocuk diş hekimliği alanında gerçekleştirilen ağız ve diş sağlığı ile ilgili her türlü önlem ve tedavi son derece değerli ve önemlidir.

Pedodontis Ekiz Kids i1
Biberon çürükleri nelerdir?

Bebeklerde ve çok küçük çocuklarda diş çürüğü genellikle biberon diş çürüğü olarak adlandırılır. Biberon çürükleri şekerli sıvılar veya doğal şekerli olanlar (süt,bal,tatlandırıcılar) bebeğin dişlerine uzun süre tutunduğunda olur. 

Bebeklerin beslenmesinde önemli bir yere sahip olan anne sütü, yapay süt ya da mamalar doğal içerik olarak şeker içerir. Bu dönemde aile tarafından bebeği daha iyi beslenmesi için, besinlerinin içine çeşitli şeker ya da bal karıştırılabilir.Bu besinlerin İçeriğinde olan şeker yüzünden diş çürükleri için uygun ortam hazırlanmış olur.

Biberon çürüklerini önlemek için neler yapılabilir?

 • Bebeğin Mamasına ya da sütünün içine şeker veya bal gibi tatlandırıcılar koyulmamalıdır.
 • Bebeğin gece biberonla uyuması kesinlikle önlenmelidir
 • Bebeğin beslendikten sonra temiz bir bezle ağzının temizlenmesi ve ağız hijyen bakımına ebeveynlerin dikkat etmesi gerekir
 • Bebeği besledikten sonra su içmesi sağlanıp çürüğe neden olabilecek şeker içerikli besin ve sıvıların ağız ortamından uzaklaştırılması gerekir.
EKİZ KİDS & PEDODONTİ
Pedodonti'de hangi tedaviler uygulanır?

Ekiz Klinik doktorları olarak bizler Çocuk Diş Hekimliği Kapsamında birçok farklı parametreyi değerlendirip bunların sonucunda tedavi planlaması aşamasına geçiyoruz.

Çocuk diş hekimliği 0-13 yaş grubu çocukların ağız ve diş sağlığının korunması, çürük, travma, genetik nedenlere bağlı gelişen sorunların giderilmesiyle ilgilenen ve ayrıca çocuklarda ileride gelişebilecek veya mevcutta olabilecek problemlerin tedavileriyle ilgilenen bir branştır.

 EKİZ KİDS & Pedodonti sayfasını incele..

Fissür dediğimiz bu girinti ve olukların jel gibi bir materyalle doldurulup özel ışık cihazlarıyla sertleştirilmesine denir. Bir çeşit dolgu olarak ifade edilebilir ve ileride oluşabilecek çürükleri engellemesi için uygulanan koruyucu bir tedavi yöntemidir.

Fissür Örtücü Flor Uygulamaları sayfasını incele..

Pedodonti Tedavileri hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

EKİZ KİDS & PEDODONTİ | ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Dişlerde izlenen renk değişiklikleri çeşitlilik göstermektedir ve dişlerde izlenen siyah lekeler, bebeklik ve erken çocukluk döneminde ilaç kullanıma bağlı (demir preparatları, demir içeren vitamin şurupları gibi) lekeler olabileceği gibi, diş çürüğü başlangıcında izlenen renklenmeler de olabilmektedir.

Böyle lekeler fark edildiğinde diş hekimine başvurarak nedenin araştırılması gerekmektedir

İç renklenmeler, travmaya maruz kalmış dişlerin zamanlara nekroz olmasından yani canlılığını yitirmesinden dolayı ve iç-dış rezorbsiyonlar kaynaklı görülebilir. Dişin oluşum evresinde kullanılan tetrasiklin etken maddeli ilaçlar da bu tür renklenmelere neden olan bir başka etmendir.

Dış renklenmelere bakıldığında ise demir ilacı gibi ilaçların kullanımı yine bir diğer nedenlerdendir. Bu renklenmeler aynı zamanda bakteri kaynaklı da olabilirler. Ağız içinde bulunan bakterilerin ürettiği hidrojen sülfit zamanla tükürük veya diş eti sıvısındaki demir ile birleşerek diş eti seviyesinin üstünde çoğu zaman bir bant şeklinde siyah renklenmelere neden olur.

Bunun yanında çocuğun beslenme düzeni, boyalı gıdalar tüketmesi ve ağız hijyeni de renklenmeler üzerine çok etkilidir. Her diş ağız ortamına sürerken nasmyth zarı denen bir zar ile sürer. Bu zar, çoğu zaman kaybolur fakat bazı vakalarda kısmi de olsa diş yüzeyinde kalır ve zamanla koyulaşır, diş yüzeyinde siyah renklenme şeklinde görülür.

Renkleşmenin nedeninin saptanması ve hızlıca tedavi planının çıkarılması olası problemlerin önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Öncelikle bahsedilen renklenme durumlarını başlangıç çürüğünden ayırmak yine bir hekimin klinik muayenesini gerektirir.

Kliniğimize estetik beklentiyle başvuran ailelerimizi memnun etmek adına bu renklenmeleri temizleyerek çocuğun sosyal hayatında daha özgüvenli olmasını sağlayabiliyoruz.

doktorlarekiz

Ömer Ekiz

"

Ömer EKİZ

İstanbul’da doğan Ömer Ekiz, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Onur Derecesi ile mezun olmuştur.

Lisans eğitiminden sonra bilimsel ve klinik çalışmalarına devam etmiş ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başlamıştır.

İleri İmplantoloji Cerrahisi, Sert ve Yumuşak Doku Cerrahisi, 20 Yaş Cerrahisi, Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği ve Pembe Estetik üzerine odaklanmıştır.

Yurt dışında ve yurt içinde birçok eğitim ve konferansa katılan Ömer Ekiz,

The American Academy of Implant Dentistry (AAID) , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Derneği (AÇBİD),Türk Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Derneği (TAOMS)

Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği (EDAD), ve 1905 Kültür Sanat ve Spor Derneği üyesidir.

Katıldığı Eğitimler

Bize ulaşın

EKİZ Clinic Vadi İstanbul | Maslak | Sarıyer Diş Kliniğimizde “Pedodonti Tedavisi” olmak veya tedavi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki Online Form üzerinden veya 0212 809 47 47 no’lu telefon numarasından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma saatleri: 09:00 – 19:00

Addres: Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cd. No:10/A İç kapı no:100 34396 Vadikoru Sarıyer Istanbul

Email: info@ekizclinic.com