BRUKSİZM & DİŞ SIKMA
TEDAVİSİ

Bruksizm (diş sıkma) bireyin dişlerini sıktığı, gıcırdattığı veya birbirine bastığı bir durum olarak ifade edilmektedir. Bu durum çene eklemi,çiğneme kaslarını etkilemektedir.

Bruksizmi (diş gıcırdatma) olan bireyler uyanıkken dişleri bilinçsizce sıkabilir veya uyku sırasında dişlerini gıcırdatıp sıkabilir. Uyku bruksizmi ise normalde uyku ile ilişkili bir hareket bozukluğudur.

Bruksizm Dis Sikma
Bruksizm (Diş Gıcırdatması) Belirtileri ve Tipleri Nelerdir?

Bruksizm (diş gıcırdatması)nın Diş sıkma belirti ve semptomları arasında başta;

  • Bireyin uyku partnerini uyandıracak kadar yüksek sesle dişleri gıcırdatma
  • Birbirine kenetleme olmak üzere artan diş ağrısı
  • Özellikle sabahları çene kaslarında hassasiyet ve baş ağrısı
  • Dişte hassasiyet, çatlamış,kırılmış ve yontulmuş dişler
  • Yüz boyun ve çene bölgesinde aşırı hassasiyet ve ağrı
  • Uyku bozukluğu
  • Masseter kası hipertrofisine(genişlemesine bağlı) geniş,kare yüz hattı
  • Çenelerin kitlenmesi
Bruksizm Dis Sikma i1

Yukarıdaki belirtileri olan hastalar diş hekimlerine başvurmalı ve gerekli tedaviler için bilgi almalıdır.

EKLEM HASTALIKLARI
Diş Sıkma & Gıcırdatma (Bruksizm) tedavi yöntemleri nelerdir?

Ekiz Klinik doktorları olarak bizler Eklem Hastalıkları Tedavilerinde birçok farklı parametreyi değerlendirip bunların sonucunda tedavi planlaması aşamasına geçiyoruz.

Öncelikle problemler tespit edilip probleme göre tedavi planlaması yapılması önerilmektedir.

Diş sıkma ve gıcırdatma problemi olan kişilere özel hazırlanan gece plaklarıyla (splintlerle) bruksizm tedavi edilebilir.

Bu plakların kasları, dişleri ve çene eklemini koruyucu ve tedavi edici görevi vardır.Diş sıkma ve gıcırdatma problemi ayrıca  botoksla da tedavi edilmektedir. Özellikle masseter kasına enjekte edilen masseter botoks olarak ifade edilmektedir. kas kuvvetini azaltma etkisi nedeniyle ve de yüzde fazla çalışan kasların kuvvetlerinin dengelenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Botoks tedavisi çene eklem problemi olan ,diş sıkma gıcırdatma şikayeti olan ve de bu nedenlerle birlikte masseter kası genişlemesi olan kişilerde yüz inceltme amacıyla kullanılmaktadır.

Bruksizm & Diş Sıkma Tedavisi
Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

EKLEM HASTALIKLARI

Özellikle aşırı kare ve yuvarlak yüz şekline sahip olan kişiler için çene çizgisinin belirsiz olması kişiler için şikayet nedeni olabiliyor.diş sıkma ve gıcırdatma problemni nedeniyle masseter yani çiğneme kası olarak bilinen kas büyür ve erkeksi kare bir çene yüz hattı sonucuyla karşılaşılabilir.
Günümüzde, masseter botoksu olarak bilinen basit ağrısız bir işlemle bugün daha belirgin bir çene çizgisi ve ince bir yüz elde edilebilir.

Ortalama 5-10 dakika süreni ağrısız bir işlemdir. Hasta işlem sonrası hemen işine devam edebilir. Çenenin incelme etkisi göstermesi 1 ayı bulabilir.

Eğer masseter botoksu yaptırmayı düşünüyorsanız çene cerrahlarından destek alabilirsiniz.

Masseter botoks tedavisinin etkisi 4-6 ay sürmektedir.

Masseter botoks ve gece plağı(splint) uygulamaları birbirlerini tamamlayan kombine tedavilerdir.Öncelikle problemin tespit edilip probleme göre tedavi planlaması yapılması ise oldukça önemli. Oklüzyonun ve çiğneme kas kuvvetlerinin gece plaklarıyla dengelenmesi ve sağlıklı bir ağız ve çene yapısına sahip olmak her koşulda birinci öncelik olmalıdır.

doktorlarekiz

Ömer Ekiz

"

Ömer EKİZ

İstanbul’da doğan Ömer Ekiz, Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden Onur Derecesi ile mezun olmuştur.

Lisans eğitiminden sonra bilimsel ve klinik çalışmalarına devam etmiş ve aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda doktora eğitimine başlamıştır.

İleri İmplantoloji Cerrahisi, Sert ve Yumuşak Doku Cerrahisi, 20 Yaş Cerrahisi, Estetik ve Kozmetik Diş Hekimliği ve Pembe Estetik üzerine odaklanmıştır.

Yurt dışında ve yurt içinde birçok eğitim ve konferansa katılan Ömer Ekiz,

The American Academy of Implant Dentistry (AAID) , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Derneği (AÇBİD),Türk Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Derneği (TAOMS)

Estetik Diş Hekimleri Akademisi Derneği (EDAD), ve 1905 Kültür Sanat ve Spor Derneği üyesidir.

Katıldığı Eğitimler

Bize ulaşın

EKİZ Clinic Vadi İstanbul | Maslak | Sarıyer Diş Kliniğimizde “Diş Sıkma & Bruksizm Tedavisi” olmak veya tedavi hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki Online Form üzerinden veya 0212 809 47 47 no’lu telefon numarasından bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Çalışma saatleri: 09:00 – 19:00

Addres: Ayazağa Mah. Kemerburgaz Cd. No:10/A İç kapı no:100 34396 Vadikoru Sarıyer Istanbul

Email: info@ekizclinic.com