Onlıne Randevu Al

Zirkonyum Kaplama Dişin Ömrü Ne Kadar?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zirkonyum Kaplama

Pek çok insan dişlerde meydana gelen sorunlardan ötürü estetik ve işlevsel sorunlar yaşar. Özellikle çürüme, çatlama, kırık ya da renk değişimi gibi durumlarda yaygın şekilde kullanılan yöntemlerden biri diş kaplamalarıdır. Her ne kadar porselen ve seramik kaplamalar yaygın olarak kullanılıyor olsa da özellikle son yıllarda zirkonyum kaplamalar güçlü bir alternatif olarak öne çıkmaya başladı. Zirkonyum kaplamalar ışık geçirgenliği sayesinde doğal dişten ayırt edilemiyor olması nedeniyle gülüş tasarımı uygulamalarında da sıklıkla kullanılan bir yöntem haline geldi.

WhatsApp Image 2023 08 29 at 16.05.12

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Beyaz bir alaşım olan zirkonyum kaplamalar sağlam bir yapıya ve doğal bir görünüme sahiptir. Köprü ve protez uygulamaları genellikle gri metal destekler kullanılarak yapıldığından ortaya estetik bir görüntü çıkmaz; zirkonyum ise doğal diş rengine son derece yakındır. Bu yüzden diş kaplama uygulamalarında yaygınlaşmış ve en çok tercih edilen kaplama türlerinden biri haline gelmiştir.

Zirkonyum kaplamalar diş çürüklerinin tedavisinde ya da daha beyaz bir görünüm yaratmak için gülüş tasarımı uygulamalarında tercih edilebilir. Estetik ve doğal bir görünüme sahip olması nedeniyle özellikle ön dişlerin restorasyonu için idealdir.Zirkonyum dioksit altyapısına sahip olan bu kaplama türü metal içermez ve diş eti uyumu da üst seviyededir.Bleaching yöntemi ile beyazlatılamayan ve derin renk değişimi bulunan dişlerin beyaz bir görünüme kavuşturulması, dişlerin arasındaki ayrıklıkların kapatılması, kırık dişlerin restorasyonu, eksik dişlerin tamamlanması ve daha pek çok problem zirkonyum kaplama uygulamaları ile giderilebilir.

Zirkonyum Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama uygulamaları lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Bu yüzden hasta konforunun yüksek olduğu bir uygulama olduğu söylenebilir. Zirkonyum kaplama uygulamasında takip edilen işlem adımları genellikle şu şekildedir:

 • Hazırlanan zirkonyum dişlerin ağız içerisine tam oturması için uygulama yapılacak olan dişler inceltilir,
 • Ağız içi temizlenerek dezenfekte edilir ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılır,
 • Kaplamanın yapılacağı dişin ya da dişlerin özel aletler kullanılarak detaylı ölçüsü alınır,
 • Bu ölçüler hastalara uygun zirkonyum kaplamaların üretilmesi amacıyla laboratuvara gönderilir,
 • Bu süreçte hastanın yeme içme gibi işlevsel fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için geçici kaplamalar yerleştirilir,
 • Yaklaşık 1 hafta sonunda kalıcı kaplamalar hazır hale gelir,
 • Geçici kaplamalar çıkarılır ve yerine kalıcı kaplamalar yerleştirilir.

Kaplamalarla ilgili bir sorun olup olmadığının araştırılması ve böyle durumlarda gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için uygulamadan sonraki 7 ila 10 gün içerisinde bir kontrol gerekir. Ayrıca diş hekimi tarafından tavsiye edilen bakım önerilerine uymak zirkonyum kaplamaların çok daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları

Zirkonyum kaplamalar, estetik sorunların giderilerek arzu edilen görünüme kavuşturulması ve işlevsel sorunların düzeltilerek yaşam konforunun yükseltilmesi adına son derece etkili bir yöntemdir. Zirkonyum kaplamaların öne çıkan avantajlarını şu şekilde listelemek mümkün:

 • Porselen kaplamalarda olduğu gibi dişlerde ya da diş etlerinde gri, siyah ya da koyu bir renk oluşmaz,
 • Zirkonyum ışık geçirgenliğine sahip bir malzeme olduğundan gerçek dişten ayırt edilmeleri neredeyse imkansızdır,
 • Metal içermez ve diş eti uyumluluğu yüksektir,
 • Ağız kokusunu önleyen bir yapısı bulunur,
 • Dayanıklı bir malzeme olduğundan sıcak ve soğuk hassasiyeti yaratmaz,
 • Diş etleri ile kolay bir şekilde uyum sağladığından diş etlerinin korunmasına da yardımcı olur.

Tüm bu avantajları sayesinde zirkonyum kaplama uygulamaları yaygınlaşmış, bu sayede uygulamanın başarı oranı da artmıştır. Elbette tüm sürecin alanında uzman ve deneyimli bir diş hekimi tarafından yönetilmesi büyük önem taşır.

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadar?

Zirkonyum kaplamaların ömrü, kişinin dişlerine ne kadar iyi baktığına göre değişkenlik gösterir. Her ne kadar zirkonyum kaplamaların ömrü 5 yıl ila 15 yıl arasında değerlendiriliyor olsa da doğru ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilen bakım uygulamaları sayesinde bu süreyi uzatmak mümkündür. Zirkonyum kaplamaların ömrü ile ilgili olarak bilinmesi gereken önemli noktalar şunlardır:

 • Zirkonyum kaplama kronlarının bakımını düzenli şekilde gerçekleştirdiğiniz sürece çürüme bir durum yaşanması söz konusu değildir,
 • Bakım uygulamaları düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirilmezse taç erimesi gerçekleşebilir ve bu da zirkonyum kaplamaların ömrünü kısaltır,
 • Dişlerin aldığı sert darbe ya da travma gibi durumlarda zirkonyum kaplamaların kırılması riski düşüktür,
 • Dişleri düzenli olarak fırçalamanın yanında diş ipi ve gargara kullanımı zirkonyum kaplamaların ömrünü uzatır.

Siz de tüm bu önemli noktalara dikkat ederseniz, zirkonyum kaplamaları sağlıklı bir şekilde ve uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.