Onlıne Randevu Al

Lazer Diş Hekimliğinde Lazer Çeşitleri Nelerdir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Lazer Diş Hekimliğinde Lazer Çeşitleri

Diş problemleri ve estetiğinde kullanılan dünyada 20 yıldan uzun bir geçmişi olan lazer çeşitleri ülkemizde son yıllarda sıkça tercih edilir. Lazer diş hekimliği tedavileri, yapılan bölgeye göre değişir. İşlem süresi, tedavi sürecine göre planlanır.

Diş hekimliği için kullanılan aletlerin vibrasyonu sonucu oluşan rahatsızlık, endişe ve korku lazer tedavisinde yoktur. 

Lazer Diş Hekimliğinde Lazer Çeşitleri Nelerdir

Hangi Lazer Çeşitleri Diş Hekimliğinde Kullanılır?

Diş hekimliği lazer tedavisi için kullanılan yöntemler oldukça çeşitlidir. Her yaş grubunun tercih edebileceği tedavi yönteminde bölgeye göre lazer çeşidi değişiklik gösterir. En çok tercih edilen Ng: YAG, diode, erbium lazer bunlardan sadece birkaçıdır.

Diş Hekimlerinin çoğu anestezi işlemine tabii tutulmadan gerçekleştiği için diş tedavilerinden korkanlar için oldukça rahat bir süreç söz konusudur. Tedavilerde kullanılan lazer çeşitleri oldukça fazladır. Lazerlerin türüne göre dalga boyu değiştiği için kullanım alanı ve amacı farklılık gösterir.

Erbium Lazerler ve Kullanım Alanları

Diş etinin fazla kısımlarının alınması olarak bilinen frenektömi işlemi erbium lazer tarafından gerçekleşir. Sert ve yumuşak dokuya kolayca girebilmesi diş hekimliği tedavilerinde sıkça tercih edilmesine neden olur. Anestezi işlemine ihtiyaç duyulmadan işlemler tamamlanır.

Diode Lazerler ve Avantajları

Diş problemleri arasında kişinin görüntüsünü etkileyen çürük, kırık, çarpık ve uzun dişler diode lazer sayesinde düzeltilebilir. Düşük doku penetrasyonu sayesinde diş etine küçük müdahalelerle işlem tamamlanır. Diode lazerim uç kısmındaki diode lambası sterilizasyon amacıyla kullanılır. Çalışması sırasında ortaya çıkan ısıya dikkat edilmesi gerekir. Uzman bir lazer diş hekimliği ile tedavi sürecini yönetmek en iyi sonuçları almanıza yardımcı olabilir.

CO2 Lazerler ve Cerrahi İşlemler

Uzman diş hekimliği tarafından yapılması gereken CO2 lazerler, karbonizasyon etkisine sahiptir. Karbondioksit lazerler genellikle cerrahi müdahalelerde kullanılır. Dokulara odaklanarak kesme, buharlaştırma ve koagülasyon işlemlerini gerçekleştirir. Minimal doku hasarı sağlayarak, kanamayı azaltarak ve iyileşme sürelerini kısaltarak cerrahi prosedürlerin daha etkili ve konforlu olmasına katkıda bulunur.

Nd:YAG Lazerler ve
Periodontal Tedaviler

Diş eti, kanal tedavisi ve sterilizasyonda kullanılan Nd:YAG lazer diş uygulamalarında en çok kullanılan lazerdir. Dişte oluşan apse, uçuk, aft ve enfeksiyonların iyileşmesi için tercih edilir. Özellikle diş eti rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Ağız ve diş etinde enfeksiyona neden olan bakterileri tespit ederek ortadan kaldırır. Böylece diğer dokulara zarar vermeden işlem tamamlanır. Nd: YAG lazer tedavisinin avantajlarından en önemlisi iyileşme süresinin oldukça kısa olmasıdır.

Diod/Pulsed Dye Lazerler ve
Lazer Beyazlatma

Diş hekimliği için kullanılan lazer çeşitleri arasında yer alan Diod/Pulsed Dye diş beyazlatmada oldukça etkilidir. Diod lazerler, yoğun ışık enerjisi ile diş minesinin üzerindeki lekeleri gidermek için kullanılır. Diş minesini beyazlatma işlemi sırasında diş yüzeyini tahriş etmez ve genellikle hızlı sonuçlar sunar. Pulsed Dye Lazerler ise diş etlerinin üzerindeki kanamaları kontrol etmek ve diş eti sağlığını iyileştirmek için kullanılır

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.