Onlıne Randevu Al

Diş Çekiminden Sonra Uyuşukluk Nasıl Giderilir?

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Diş Çekimi Sonrası Uyuşukluk

Basit diş çekimleri genellikle operasyonun ağrısız olması için lokal anestezi altında yapılır. Bu sebeple diş çekiminden sonra ağızda uyuşma hissi olabilir. Bu uyuşukluk normaldir ve diş çekildikten birkaç saat sonra kendiliğinden geçecektir. Diş çekimi sonrası uyuşukluk devam ederken dilinizi, dudaklarınızı veya yanağınızın içini ısırmamaya dikkat etmelisiniz.

Diş Çekimi

Diş Çekimi Nedir?

Bir dişin, çene kemiğindeki yuvasından çıkarılma işlemine diş çekimi denir. Bu işlem, ilerlemiş diş çürüğü, enfeksiyon, travmadan kaynaklanan hasar veya yirmilik dişin düzgün şekilde çıkamaması gibi çeşitli nedenlerden dolayı gerekli olabilir. Dişin kurtarılmasının imkânsız olduğu bazı fiziksel durumlarda(dişlerin ciddi şekilde hasar görmesi veya diş çevresinde ileri derecede kemik eksikliği) tek çözüm diş çekimi olabilir.

Elbette diş çekilmeden önce bu durum öncelikle hastayla tüm seçenekler göz önünde bulundurularak detaylı olarak tartışılır. Profesyonel bir diş hekimi (çene cerrahı) tarafından gerçekleştirilen diş çekimi, yalnızca rutin bir işlemdir ve uygun tedavi yapıldığı takdirde hızlı ve kolay bir şekilde iyileşir. Bu tedavi lokal anestezi sonrasında bölge tamamen uyuştuğu için ağrısızdır. Fakat lokal anesteziden kaynaklı diş çekimi sonrası uyuşukluk hissi yaşanabilir.

Diş çekimi sonrası uyuşukluk hissi dikkat edilmediği takdirde ağızda birtakım yaralanmalara sebep olabilir. Bu sebeple işlem sonrasında hastanın yanaklarını ve dilini ısırmamaya özen göstermesi gereklidir. Hasta, diş çekimi sonrası uyuşukluk hissi ortadan kalktığında günlük yaşamına geri dönebilir.

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekiminden önce çene cerrahı, etkilenen dişin etrafındaki alanı uyuşturmak için lokal anestezi uygulanacaktır. Ardından özel aletler kullanarak dişi yuvasından gevşetecek ve yavaşça çıkaracaktır. Bazı durumlarda çekim, diş etinde bir kesi açılmasını veya çıkarılmasını kolaylaştırmak için dişin parçalara bölünmesini gerektirebilir.

Diş tamamen görülebildiğinde ve çatlak veya kırık olmadığında basit bir çekim işlemi yapılır. Diş, elevatör olarak adlandırılan bir aletle gevşetilir ve daha sonra forseps yardımıyla çıkarılır. Diş, diş eti çizgisinden çıkmamışsa veya kırılmışsa, cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Bu işlem esnasında gömülü diş veya diş parçasını çıkarmak için diş eti çizgisinde küçük bir kesi yapılır.

Bahsedilen işlemler lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Lokal anestezi işlem sırasında hastanın ağrı veya acı hissetmesini önler. Fakat lokal anestezi, diş çekimi sonrası uyuşukluk hissini de beraberinde getirir. Diş çekimi sonrası uyuşukluk hissi normal olup işlemden birkaç saat sonra kendiliğinden geçecektir.

Hangi Durumlarda Diş Çekimine İhtiyaç Duyulur?

Öncelikle diş çekiminin ne zaman gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Doğal dişlerin korunması her zaman ideal hedef olsa da bazı durumlarda diş çekimi gerekli olabilir. Ancak mümkün olduğunca diş çekimi dışında daha az invaziv seçeneklerin araştırılması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bununla birlikte, diş çekiminin gerekli olabileceği nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Gömülü dişler: Gömülü diş, diş etinden tamamen çıkamayan, diş etinin altında sıkışıp kalan diştir. Bu, iltihaplanma ve enfeksiyona yol açarak hastaya ağrı ve rahatsızlık verebilir. Gömülü dişin çekilmesi ileride oluşabilecek sorunların önlenmesine yardımcı olabilir ve bu durum yirmilik dişlerde oldukça yaygındır.
  • Çürükler ve enfeksiyonlar: Derin çürükler ve diş enfeksiyonları dişin pulpasına zarar vererek diş çekimini gerekli hale getirebilir. Tedavi edilmezse enfeksiyon diğer dişlere ve hatta çene kemiğine yayılabilir.
  • Kırık dişler: Bu durumda ilk seçenek kırılmış dişleri restorasyon ve protezlerle onarmaya çalışmak olmalıdır ancak bu mümkün değilse diş çekimi bir alternatiftir.
  • Ortodontik problemler: Diş çekimi gerektirebilecek ortodontik problemler arasında çapraşık, yanlış hizalanmış veya üst üste binmiş dişler yer alır. Bu, dişlerin birbirine çok yakın olması ve düzgün hizalamaya izin verecek yeterli alan bırakmaması durumunda meydana gelir. Bu nedenle bir veya daha fazla dişin çekilmesi, kalan dişlerin ağızda doğru konumlarına hareket edebilmesi için yer yaratabilir.
  • Fazla dişler: Ağızda olmaması gereken fazladan dişler, ısırma ve diş hizalamasını engelleyerek çekim yapılmasını gerekli hale getirebilir.
  • Yirmilik dişler: Yirmilik dişler genellikle gömülü kalarak ağrıya veya diş hizalamasında sorunlara neden olabileceği için çıkarılır.

Diş Çekimi Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş çekimi işleminin kendisi genel olarak oldukça güvenli bir tıbbi uygulama olsa da işlem nedeniyle zararlı bakterilerin dolaşım sistemine girmesine neden olabilir. Aynı zamanda diş eti dokusu enfeksiyon riski altındadır. Başka bir tıbbi nedenden dolayı ciddi bir enfeksiyon gelişme riski yüksekse diş çekimi öncesi ve sonrasında antibiyotik gerekli olacaktır.

Diş çekimi öncesinde diş hekimiyle eksiksiz bir şekilde tıbbi geçmiş paylaşılmalıdır. Düzenli olarak kullanılan ilaç ve takviyelerin yanı sıra hasarlı veya yapay kalp kapakçıkları, doğuştan kalp kusurları, bağışıklık sisteminin bozulması, karaciğer hastalığı (siroz), bakteriyel endokardit gibi durumlar diş hekimine bildirilmelidir.

Diş Çekimi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş çekildikten sonra diş hekimi kişiyi iyileşmesi için evine gönderir. İyileşme sürecinde yaşanabilecek rahatsızlıkları en aza indirmek, enfeksiyon riskini azaltmak için atılabilecek birtakım adımlar vardır. Öncelikle ağrı kesicilerin reçete edildiği şekilde kullanılması gerekir. Hem kanamayı azaltmak hem de diş yuvasında pıhtı oluşmasını sağlamak için diş hekiminin yerleştirdiği gazlı bezi sert ama nazikçe ısırmak gerekir. Kan tamamen emilmeden önce gazlı bez pedlerini değiştirmek gerekir.

Diş çekildikten hemen sonra etkilenen bölgeye buz kompresi uygulanması bölgenin şişmesini önlemek açısından faydalı olacaktır. Bu buz paketi bir seferde 10 dakika süreyle uygulanmalıdır. Diş çekimi sonrasında en az 24 saat istirahat etmek ve bir veya iki gün boyunca aktiviteleri kısıtlamak gerekir. Ayrıca diş çekimi sonrasında 24 saat boyunca yuvada oluşan pıhtının yerinden çıkmaması için bu bölgeyi suyla durulamaktan veya kuvvetli tükürmekten kaçınmalısınız. İşlemden 24 saat sonra yarım çay kaşığı tuz ve bir bardak ılık su karışımı ile ağız çalkalanabilir.

Diş çekimi sonrasında çorba, patates püresi, yoğurt, puding veya elma püresi gibi besinler tüketilmelidir. Dişin çekilen bölgesi iyileştikçe yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapmalısınız. 

Pipetler ilk 24 saat kullanılmamalıdır. İyileşmeyi hızlandırmak için iyileşme sürecinde sigara içilmemelidir. Yatarken baş yüksekte desteklenmeli ve bir yastıkla yerinde tutulmalıdır. Düz yatmak kanama sürecini uzatabilir.

Diş Çekim İşlemi Ne Kadar Sürer?

Diş çekim işlemi düşündüğünüzden daha hızlıdır. Anestezinin uygulanmasından gerekiyorsa dikişlerin uygulanmasına kadar diş çekme işleminin tamamı genellikle 20 ila 40 dakika arasında sürer. Bununla birlikte birden fazla dişin çekilmesi gerekiyorsa prosedür daha uzun sürecektir.

Diş Çekimine İhtiyaç Duyulmaması İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Diş çekimlerini önlemenin en iyi ve basit yollarından biri ağız hijyeninizin iyi olduğundan emin olmaktır. Dişlerinizi günde iki kez düzgün bir şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi basit bir alışkanlık, hastalık ve enfeksiyon gelişme riskini önemli ölçüde ortadan kaldırabilir.

Doğru beslenme aynı zamanda diş çekim işleminin gerekliliğini önlemede hayati bir rol oynar ve vücudunuzun enfeksiyonla savaşmak için ihtiyaç duyduğu besinleri almasını sağlar. Şeker, karbonhidrat ve nişasta bakımından zengin gıdalardan oluşan zayıf bir beslenme, diş çürümesine ve diş eti hastalıklarına katkıda bulunabilir.

İnsanların koruyucu diş bakımı konusunda en sık yaptığı hatalardan biri diş hekimine sadece bir sorun olduğunda gitmeleridir. Dişlerinizin sağlıklı görünmesi, enfeksiyonun yavaş yavaş yayılmadığı anlamına gelmez. Altı ayda bir temizlik ve muayeneye gitmek, herhangi bir çürük veya hastalığın erken yakalanması için yeterli olacaktır. Her insanın farklı olduğunu, dolayısıyla bazılarının diş hekimini daha sık ziyaret etmesi gerekebileceğini unutmayın.

Diş Çekimi Sonrasındaki Uyuşukluk Hissi Nasıl Geçer?

Dental anestezi birçok işlem türünde yaygın olarak kullanılır. Lokal anestezikler hastanın konforunu artırmak için bir alanı geçici olarak uyuşturur. Genellikle lokal anestezi 10 dakika içerisinde etkisini gösterir ve yaklaşık 30-60 dakika kadar etkisini sürdürür.

Yirmi yaş dişinin çıkarılması da dahil olmak üzere ağız cerrahisi sırasında bazen genel anestezi kullanılır. İşlemden sonra hastalarda uyuşukluk veya karıncalanma hissedilebilir. Çoğu durumda, diş çekimi sonrası uyuşukluk birkaç saat içinde kaybolur.

Dudaklarınız, dişleriniz, yanağınız ve/veya diliniz işlemden sonraki birkaç saat boyunca uyuşmuş olabilir. Yaralanmayı önlemek için, diş çekimi sonrası uyuşukluk tamamen geçene kadar çiğneme veya sıcak içeceklerden kaçınmalısınız. Uyuşmuşken dilinizi, yanağınızı veya dudağınızı ısırmak veya yakmak çok kolaydır.

Diş çekimi sonrası uyuşukluk hissinin geçme süresi hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Bazı hastalarda diş çekimi sonrası uyuşukluk hissi 3-4 saat içerisinde geçerken bazı hastalarda ise bu süre uzayabilir. Hastanın işlem öncesinde nasıl bir beslenme düzeni benimsediği ve spor yapıp yapmadığı gibi faktörlere bağlı olarak diş çekimi sonrası uyuşukluk hissi, daha kısa sürede geçebilir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK TEDAVİLER

1Gunde Implant Dis i2

İmplant Tedavisi

koruyucu dis hekimligi vaka 2

Porselen Laminalar

Bonding Dis Tedavisi

Bonding Uygulaması

Dis Teli tedavisi

Ortodonti

Ekiz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Hayalinizdeki gülümsemeye kavuşabilmeniz için size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

+90 212 809 47 47

Çalışma Saatleri: 09:00 - 19:00

[email protected]

Her türlü soru ve randevu için...

Sarıyer/İstanbul

Vadikoru, No:10/A İç Kapı No:100

İletişime Geç


Scroll to Top

Online Randevu

Aşağıdaki formu eksiksiz doldurarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.